| danadandara a întrebat:

Am nevoie de ajutor, ce se intampla daca eu cu iubitu meu acem sex prima dată cu prezervativ iar duppă 30 min facem din nou dar fără, risc să fiu insarcinată?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect in privinta intrebarii adresate de tine este : bineinteles ca DA. Este cunoscut faptul ca in momentul in care sperma este ejaculata, aceasta are o consistenta mai vascoasa, este lipicioasa si foarte aderenta si din acest motiv intotdeauna o anumita cantitate de sperma va ramane in interiorul uretrei lipita de peretele acesteia (a canalului din penis). Daca dupa ce sperma este ejaculata, barbatul doar isi sterge sau chiar isi spala penisul insa fara sa si urineze, atunci intotdeauna dupa trecerea a 10-15-20 de minute de la ejaculare, acea sperma ramasa in uretra va intra intr-un proces lent de fluidizare, devenind din ce in ce mai lichida si va incepe sa se scurga/prelinga invariabil si pe nesimtite din penis intr-o perioada care poate dura chiar si 2-3 ore exact la fel cum se scurge si lichidul preejaculator cu care chiar poate fi confundat. Daca se intretine un nou coontact sexual fara ca barbatul sa fi urinat intre timp, in mod absolut sigur acea sperma devenita lichida va ajunge in vagin. Daca ai ghinionul ca in acel moment sa fii in perioada fertila a ciclului menstrual, probabilitatea de a se putea forma o sarcina devine foarte posibila. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

S-ar putea să regretați...

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici... Daca actul sexual este neprotejat si in perioda fertila, este risc de sarcina.

| sofisis a răspuns:

Da, logic.