| username23 a întrebat:

Am nevoie de ajutor TPU! Am o prietena (nu are cont aici si m-a rugat sa postez intrebarea), se masturbeaza prin mingierea rapida a clitorisului, cum afecteaza asta asupra vietii sexuale? Ca ea zice ca nu are nici o problema in viata sexuala. Se masturbeaza de 2-4 ori pe zi. Arw lwgatura cu viata sexuala? Afecteaza? Este o anumita norma?
P. S. Vreau sa zic ca nu-si introduce degetul in vagin, doar prin stimularea clitorisului. Ma ajutati voi sa raspund la intrebarea ei?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, va fi afectata fiindca face abuz. Masturbarea este normala la adolescenti, dar intr-un ritm de maxim 2-3 episoade pe zi. Prietena ta, daca continua asa, va deveni partial frigida, nemaiputand avea orgasm la penetrare vaginala, ci numai al stimularea clitorisului, situatie extrem de frustranta in contextul unei relatii cu un barbat.

| RXN a răspuns:

In mod normal, nu ar fi nimic rau in faptul ca-si cunoaste corpul si stie cum sa-si satisfaca nevoile sexuale, dar daca o face si de 4 ori pe zi, da, e o problema.Cam face abuz si e foarte posibil ca atunci cand isi va incepe viata sexuala sa nu fie satisfacuta prin sex cu partenerul.In plus,la fel de posibil e ca in urma abuzului de masturbare,corpul ei sa nu mai raspunda la alt fel de stimuli decat cei cu care e deja obisnuit,ceea ce, din nou, va duce la o oarecare frustrare.De 3-4, hai 5 ori pe saptamana ar fi mai indicat.Cam orice e abuziv, strica.

| steamy a răspuns:

Parerea mea e sa isi gaseasca un prieten si sa o saturelaughinglaughing

| wykyal a răspuns:

Eu cred ca nu ptc este o alta forma de a ajunge la orgasm(nu penetrand vaginul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu s-a plictisit? Eu cred ca tare duce lipsa de ocupatie daca 2-4 ori pe zi o face, mie imi pare a boala psihica, dar poate e doar parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O va ajuta atunci cand va fi cu partenerul cu cat se obisnuieste cu atat mai bine si inca ceva fetelor nu mai fiti rautacioase ca nimeni nu stie cum sa va satisfaca mai bine decat tu insati mana te poate face sa ajungi la orgasm suta la suta in schimb cu un partener? ia ganditiva am dreptate?

| sims2love a răspuns:

Nu are absolut nimic atata timp cat nu este practicat acest "sport" din abundenta. Doar ca, ar trebui sa isi gaseasca o preocupare, orice altceva care sa ii ocupe o mare parte din zi. Nu afecteaza viata sexuala, doar ca, nu e bine sa se invete de una singura, pentru ca nu o sa mai ajunga asa rapid la placera in 2. Mai bine incearca sexul in 2, decat de una singura. Spune-i sa nu faca din asta un obicei. Funda? puppy dog eyes