| adi1234 a întrebat:

Am nevoie de o explicatie logica daca exista.este vorba de dragoste
Am fost impreuna cu o fata 3 ani si 8 luni. f f f frumosi, fara nici un fel de despartire sau cearta.Nu ne-am certat nici-o data.nu ne-am jignit, absolut nimic, ea ma iubea si plangea sa fie cu mine si eu la fel.Pana acum cand a cunsocut pe cineva si s-a indragostit de ala si pe mine ma vede ca pe cineva f apropiat dar nu mai simte nimic pentru mine.mentionez ca ea sta in camin si ne petreceam toate week-endurile si aproape toate dupa-amiezele impreuna+vacante etc.eu am 24 ani si ia 22 si eram impreuna de cand avea ea aproape 18 ani
S-a schimbat radical la 180 de grade si eu nu stiu ce sa fac. o iubesc enorm.
Va rog un sfat. i s-a mai intamplat cuiva asa ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A intervenit monotonia, a ajuns sa te cunoasca prea bine si probabil nu o mai uimesti cu nimic. E destul de tanara, iar noul o intereseaza. Uimeste-o...si fii indiferent. Spune-i ca e bine sa fiti prieteni, si incepi sa iesi sa te distrezi. Mai intai se va oftica, pe urma va incerca sa para ca nu-i pasa, si in cele din urma...ii vei lipsi. Poate va trece mai mult timp, si nu se va intampla imediat, dar sfatul meu asta este. Nu e cazul sa o faci pe ranitul sentimental in fata ei, o vei indeparta si mai tare. Daca intre voi a existat o relatie atat de stransa precum spui tu, nu o sa poata uita asta atat de repede. Acum e intr-o perioada in care nu sie ce vrea.
Ce ti s-a intamplat tie se intampla multora. E ceva normal. Trebuie neaparat sa nu incepi sa o bombardezi cu intrebari, mesaje, telefoane, si sub nicio forma nu plange in fata ei. E cea mai mare greseala ce o poate face un baiat atunci cand i se da papucii... fara cale de intoarcere. Plangi singurel, vorbeste cu un prieten, scrie-ti un jurnal sa te descarci, dar pe ea incearca sa o eviti cat mai mult. Nu cred ca dupa 3 ani nu mai simte nimic pentru tine. Daca intr-adevar isi da seama dupa timpul care va trece ca esti alesul ei, te va cauta, iti va da de inteles, ceva va fi. Daca observi ca ea este impacata cu gandul ca tu iti vezi de viata ta si observi ca nu este deloc geloasa, singurul lucru pe care il poti face este sa te impaci cu ideea. Incearca sa nu-ti creezi sperante false inca de pe acum. De fapt, acum, esti probabil prea ranit ca sa poti procesa tot ce ti-am spus. Citeste de cateva ori ca sa prinzi ideea. A, si, sa fim seriosi.se mai intampla sa mai "pierdem timp" si cu persoane nepotrivite.Fa sa ramana o amintire si o experienta frumoasa din viata, si treci peste. Mult noroc!

13 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Depinde si ce ati facut in acesti ani cat ati fost "impreuna". Degeaba v-ati inteles perfect daca v-ati limitat doar la anumite activitati. E arhicunoscuta replica "dar vai, stii, eu te vedeam doar ca prieten" desi el a trait tot acest timp cu impresia ca se poate mai mult. (recomand filmele 500 days of Summer si Just Firends pentru a intelege cat decat ideea).
Daca ea nu a gasit in tine acea persoane ideala cu care sa ramana pe veci, adica a lipsit acel ceva care face diferenta intre prietenie si dragoste sau intre atractie fizica si dragoste, atunci trebuie sa o intelegi si sa o lasi sa-si traiasca viata. O femeie se indragosteste de persoana care o vede tatal ideal pentru copiii ei.
Legat de plictiseala: atunci cand iubesti cu adevarat o persoana, nu ai cum sa te plictisesti de ea, intodeauna vei stii ce sa faci. Practic ar trebui sa devina o dependenta intre tine si acea persoana iubita...ar trebui sa apara raspunderile. Ok, nu mai e acelasi foc din primele momente, dar apar obligatiile fata de partener si acel sentiment ca fara el nu se poate. (repet doar daca e cu adevarat dragoste)
Ori daca intre voi nu s-au creeat acele raspunderi, obligatii, normal ca ea s-a simtit libera si si-a vazut de viata. Sau daca totusi au fost, si le-a creeat in mod eronat, nu asta a simtit cu adevarat.
Sfat: nu o astepta, nu mai spera! Daca a zis pas, pas sa fie! A gasit altceva, sa-i fie de bine! (Sau tu speri in finalurile alea fericite din filme cand el in genunchi ii spune cat de mult o iubeste si o doreste alaturi, iar ea se intoarce? Ok, atunci incearca si asta, o incercare moarte nu are!) Viata e frumoasa si merita traita. Vei trece peste asta cunoscand alte persoane! Va fi greu la inceput, dar vei reusi!

| mihaibr11 a răspuns:

N-o sa-ti vina sa crezi dar si eu am patit ceva tras la indigo. dupa o vreme ne-am impacat, apoi iar ne-am despartit. daca ceva se rupe odata...sti si u... oricum incearca sa treci peste si crede-ma ca stiu cat de greu este.succes si capu sus

| Tiberius a răspuns:

S-a plictisit de tine. viata mi-a aratat ca atunci cand esti prea dragut cu o fata.in timp intervine plictiseala. cele mai pasionale sunt relatiile mai zdruncinate

| Mousie a răspuns:

Eu am fost cu fostul meu 7 ani. stateam la camin si am cunoscut pe unul si am stat 3 luni cu el si dupa aia nu am mai putut s stau cu fostul meu. Trista povestea, dar din pacate se intampla. Nu as putea s te sfatuiesc ce sa faci. mai incearca sa te impaci cu ea, vb, fii sincer si fara rusine spune-i tot ce simti si vrei de la ea. Daca asta nu merge...fii alaturi de ea cand o sa se certe cu ala. ca asta se va intampla.ea crede ca toata lumea e buna ca tine si va intra in relatia cu asta ca si cum ar fi ala un om sincer si etc, dar poate nu e asa... Mult succes

| misu a răspuns:

Renunta daca e asa...ce, nu mai sunt fete/

| SteauaNordului a răspuns:

Asa e si relatia mea si nu l-as parasi pentru nimic in lume. daca mi-ar face el una ca asta as lupta pentru dragoste pana in panzele albe. lupt lupt lupt.
totusi, e o problema. ce a vazut la ala? era liber, se distra, avea lumea la picioare, dadea testosteronul pe afara si tu in schimb erai cel care ii era dedicat: "sigur scumpi", "asa e iubi ". Injura-ma daca gresesc.

Sunt de parere ca nu mai ai nimic nou de oferit, nu mai are ce sa cunoasca la tine si asta a fost motivul. Tu crezi ca ala o va iubi cum o iubesti tu? O sa ii dea papucii imediat dupa ce se va folosi de ea destul. Atunci poti interveni tu. Tot ce te rog, daca vrei sa ma crezi pe mine ca femeie, este sa nu insisti asupra ei, sa nu o asaltezi cu telefoane, mesaje, flori, biletele, rugaminti etc etc.
Lasa sa treaca timpul putin, distreaza-te si cu alti oameni, simte-te bine cu n prieteni si unspe femei daca vrei. Se va intoarce la tine. Da-mi idul tau de mess printr-un mesaj sa iti trimit ceva ce te va ajuta mult de tot.

Răspuns utilizator avertizat
| GoldenBrau a răspuns:

Monotonia, obisnuinta! logica nu cred ca exista, imi pare rau pentru tine.

| miky_5800 a răspuns:

Nu cred ca e cazul sa-i asculti pe cei ce spun sa renunti...Incearca sa ii spui ca tu inca o mai iubesti, incearca sa lamuresti situatia si sa afli cauza despartirii voastre poate nu este aia care crezi tu... poate ai gresit cu ceva sau cine stie? BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intimpla si la case mari, inseamna ca nu te merita si nu ai de ce-ti nai bate capul cu ea, intr-adevar ca e dureros ca dupa aproape 4 ani sa-si arunce ochii dupa altul dar asta e si n-ai ce-i faca, cautati alta fata care sa te merite nu din aceasta cu doua fete

| adi1234 explică:

Am vorbit cu ea si mi-a zis ca ma vede ca pe o persoana foarte apropiata si atat, nimic mai mult.ideea este ca noi nu ne-am certat nici-o data, nu ne-am jignit nici-o data.Ce nu inteleg eu este cum se pot schimba sentimentele asa dintr-o data.A trecut de la poezii de dragoste(ea le compunea pentru mine) la nu mai simt nimic pentru tine ca m-am indragostit de altcineva si nu e nimeni de vina.

| adi1234 explică:

El este mai mic cu 2 ani decat ea.plus ca in mai urma sa ne mutam impreuna.(asta visam impreuna de cand ne-am cunoscut si cand a fost aproape s-a terminat).Ea zice ca nici ia nu intelege ce s-a intamplat dar este fericita din punct de vedere sentimental acum

| adi1234 explică:

Si eu nu inteleg absolut nimic din ceea ce se intampla.Am impresia ca maine dimineata ma trezesc si va fi bine.Creierul meu percepe despartirea dar sufletul, nu!