| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o părere și de sfatul cuiva care e in măsura sa mi-l dea, pe data de 3 Aprilie fiind a 4 zi de stop (nu aveam scurgeri abundente deloc) am făcut sex cu partenerul meu iar prezervativul s-a rupt, m-am panicat și am luat pilula de a doua zi (la interval de pana-n 4 ore de la accidentul cu prezervativul), am luat escapelle, după asta pe 19 Aprilie, adică ieri, am avut iar contact sexual, la fel prezervativul s-a spart ideea e ca nu a ejaculat in el ci înainte de contactul sexual cu 30 de minute, dar realizând ca s-a spart m-am speriat, deoarece privind aplicația aceea cu calendarul menstruației (eu nu am un ciclu menstrual regulat) am realizat ca ieri am avut ziua ovulației (cu cele mai multe șanse de a rămâne însărcinată). Panicați fiind și eu și el am apelat din nou (deși știu ca este foarte greșit) la pilula de a doua zi, am luat-o la 3 ore după actul sexual si am luat ellaOne, repet știu ca nu este deloc indicat ce am făcut … dar alta varianta nu am avut atunci in cap… Îmi poți spune te rog frumos care sunt șansele de a rămâne însărcinată, ce ar trebui sa fac acum, de ce se tot rup prezervativele (erau din același pachet) și cum ma poate afecta faptul ca am luat pastilele astea (am căutat pe internet dar nu am găsit un răspuns concret)? Am auzit ca dacă iei pilula in perioada asta nu și face efectul Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Amvenitsăajutoameniideaici a răspuns:

Orice ejaculare sub 72 de ore aproximativ, poate să te lase însărcinată. Șanse mici dar se poate. Bărbații când se "udă" pot scăpa spermatozoizi. Scăpați de prezervative-le alea sau reclamații-le. Plus vedeți dacă faceți voi ceva de se sparg. Cam proasta situația, foarte putine șanse sa fi însărcinată deși nu sunt 0. (Dacă iau șansele extreme deși da în mod normal nu ai avea probleme) realizează-ți un test peste 2 săptămâni jumate, unul mai ieftin și unul mai scump, atunci se vede bine și stii. Oricum. Nu cred ca ai șanse, speram ca nu ești caz de studiu. Nu vreau să te sperii, am pățit eu ceva de genul și îți zic sincer. Oricum, din cauza stresului ai șanse sa îți întârzie, sa nu te sperie și asta.

| marafloroiu0000 a răspuns (pentru Amvenitsăajutoameniideaici):

Ai pățit ceva asemanator? Pai și ai rămas însărcinată?

| marafloroiu0000 a răspuns (pentru marafloroiu0000):

Ai luat pilula de a doua zi?
Sper sa și facă efectul in cazul meu …

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doamne fereste ce prostii poti face, acele pastile nu sunt bomboane, nu stiu de ce esti asa panicata, si daca ai ramane insarcinata ce ar fi asa neplacut? Copiii sunt un dar de la Dumnezeu, dar voi va bateti joc de acest dar, voi fetele din ziua de azi nu vreti decat sex si atit fara obligatii, nu stiu ce varsta ai dar sigur nu ai minte deloc in cap, nu stii decat sa i ei pastila de a doua zi ca fraiera, pai ce o sa faci in stilul asta? Voi doi face ti sex ca nebunii zilnic si te indopi cu pastile esti dusă rau nu glumă, parintii tai mama ta ce zice? Nu ti a facut educatie sexuală? Vai de capul tau, si referitor la prezervativ ca se tot rupe, se rupe ca are el penisul gros, sa il masoare inainte de a cumpăra prezervativ, sa cumpere prezervative mai largi, la fel ca si un tricou nu poate sa si cumpere M daca el poartă XL ca o sa-i fie mic, ce varsta ai Mara?

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, o bomba hormonala luata de 2 ori, cand in realitate medicii recomanda sa fie luata 1 singura data, in toata viata ta... Acum, numai dumnezue stie cati ani vei avea aceste efecte negative, fiindca dupa 1 singura pastila, erau deja avertizate urmatoarele efecte negative:
- cicluri aleatoare abundente sau reduse in volum, car pot veni si al 2 saptamani.
- perioade fertila si ovulatia nu se mai poate calcula, putandu-se intampla in orice zi a lunii
- posibila aparitia de noduli mamari, chisturi ovariene, fibroame uterine sau tumori
- dereglari majore hormonale samd.

De ce dumnezue va jucati fara protectie?
Prezervativele se rup dintr-un singur motiv: sunt PREA MARI pentru cuculetul baiatului!
Un prezervativ trebuie sa fie de masura corecta pentru cucul baiatului, intrand foarte greu pe penisul erect, stand perfect intins fara sa faca cute sau pliuri, ca altfel fiind largi se rasucesc la sex, se intind la maxim si pocnesc!
Retine: numai prezervativele mari se rup la sex!
Puen baiatuls a cumpere 2-3 numere mai mici de prezrevative si sa le incerce acasa, fiindca nu-i constient ca a cumparat masuri prea mari, pentru cuculetul lui.

| GAL2912 a răspuns:

Hei! Șansele tale de a rămâne însărcinată sunt egale cu 0, însă pentru liniștea ta, poți face un test de sarcina peste 7 zile. Pilula de a doua zi își face efectul chiar dacă te afli in Perioada asta, însă pentru sănătatea ta, încearcă sa nu le folosești atât de des. Cât despre prezervativ, încearcă alta marcă. Funda?