| polk a întrebat:

Am avut act sexual cand era ziua ovulatiei si in timpul actului sexual prezervativul s-a rupt. La aproximativ 30 de min dupa ruperea acestuia, am luat pilula de a 2a zi (EllaOne). Sunt sanse sa raman insarcinata?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a se forma o sarcina NU este exclusa in totalitate. Insa probabilitatea de a se putea forma o sarcina in situatia descrisa exte extrem de mica fiind sub5% adica aproape imposibila. Dupa trecerea a 4-7 zile de obicei se porneste o sangerare destul de slaba care se manifesta pe o perioada de 2-3 zile, care reprezinta o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici din pastila Escapelle. Activitatea hormonala va fi mai mult sau mai putin deranjata si din acest motiv este posibil si probabil ca si ciclul menstrual va fi dereglat si destabillizat inca din acest ciclu si din acest motiv si menstruatia s-ar putea sa NU se porneasca la data preconizata. Posibilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica, Multa sanatate!

| polk explică (pentru corbulalbrosu):

Am uitat sa mentionez faptul ca partenerul a terminat in mine (dupa ce a mai terminat o data in alt prezervativ deci practic a fost a doua oara in care cica sperma nu mai e atat de eficienta din cate stiu eu) si abia dupa am observat ca s-a rupt. M-am dus la baie si am urinat, abia apoi la 30 de min am luat EllaOne.

| FoundYouLover a răspuns:

Daca sunt sanse, sunt destul de mici, stai linistita. Si eu am luat mai demult o pastila de a doua zi cand tot asa, mi s-a rupt prezervativul si n-am ramas insarcinata.E drept, n-am luat EllaOne ci Postinor dar desi scrie pe ele ca nu sunt suta la suta eficiente, sunt destul de bune. Oricum in cateva zile o sa te prinzi daca au functionat sau nu. Poti face un test de sarcina peste o saptamana sau doua ca sa fii 100% sigura(se gaseste la farmacie si e destul de ieftin), desi te poti prinde si in alte moduri.Ar trebui ca pastila sa-ti dea ciclul peste cap daca a functionat.Adica iti vine mai repede si mai putin sau foarte mult.Eu am fost 3 saptamani sau o luna pe ciclu apoi, dar pastila a avut efect, desi am luat Postinor nu EllaOne, am impresia ca au cam aceleasi substante prin ele.

| Miruu123 a răspuns:

Hei,si eu sunt in aceeasi situație acum...numai ca eu am luat pastila după 12 ore, si imi întârzie ciclul de 5 zile.La tine a functionat pastila?

| Mona1223 a răspuns (pentru Miruu123):

Buna...imi poti spune dupa cat timp ti-a apărut menstruatia?