| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi, păreri, ajutor. Am 19 și o relație de 1 an și aproape 6 luni. Iubita mea m-a mințit foarte mult. La început, când doar vorbeam și am ieșit doar 1 singura data, eram aproape împreuna, "pe combinații" ca sa zic așa, am înțeles ca unul de la ea de pe strada se tot tinea de capul ei, dar și ea îl plăcea (nu mai aveam baterie la telefon și nu am anunțat-o ca vin si după liceu am venit direct intr-un parc in care sta ea mai mereu cu fetele, am venit prin spatele lor și voiam sa o iau in brațe dar vorbea la telefon cu o prietena despre ăla și zicea numai lucruri frumoase, părea foarte îndrăgostita de el) și am înțeles ca intr-o seara când se ducea la magazin ăla a tras-o cu forța intr-o mașina, ea a tipat sa o lase și nu voia sa intre in mașina (asta mi-a zis un baiat din cartier care a văzut scena). Am înțeles ca tot ce s-a întâmplat acolo a fost doar o îmbrățișare, in mașina aia erau și niște băieți care ma cunosc (de la ei am aflat de toată faza asta, ca ea nu mi-ar fi zis, abia când a văzut ca știu a recunoscut). Mi-au zis băieții ca ea tot zicea sa o lase sa plece, tot încerca sa se dea jos dar nu o lăsa ăla, in fine, pana la urma a lăsat-o și cică doar a luat-o el in brațe și ea a stat. Asta e tot ce s-a întâmplat si dacă era si altceva sunt sigur ca îmi ziceau.Ea mi-a spus ca a vrut sa îmi zică dar nu știa cum, ca in primul rând nu a vrut sa fie idioata și sa creeze probleme, ca știa ca m-as fi dus la ala sa ma iau de el si i-a fost frica sa nu ne batem si in al doilea rând cica dacă îmi zicea nu o credeam ca a luat-o cu forța, as fi crezut ca s-a dus ea de bunăvoie, m-as fi supărat si i-a fost frica sa nu cumva sa nu mai vorbesc cu ea.Ma deranjeaza mult ca nu mi-a spus ea cu gura ei și a trebuit sa aflu așa de la alții și sa ma fac și de ras. Ma deranjeaza faptul ca a stat sa o ia ăla in brațe și ca îl plăcea, era îndrăgostită de el in timp ce era oarecum cu mine, chiar dacă era un început, chiar daca nu era ceva serios. Apoi, intr-o zi mi-a zis ca se culca ca e obosita ca a stat la vânzare la magazin la maica-sa. Am crezut-o. De fapt ea s-a dus in oras cu prietenele ei, lucru pe care l-am aflat din întâmplare. Aici poate e și vina mea ca uneori ma cam supar dacă se duce undeva. In fine aici sa zicem ca e scuzata ca nu a făcut nimic rau doar a fost cu fetele și zice ca de atunci nu a mai făcut chestii de genul și tind sa o cred aici. Și pe lângă toate astea am înțeles ca vorbea cu fostul ei la liceu, o băga ăla in seama și ea râdea și ii răspundea și etc. Asta fiind cu foarte puțin timp înainte sa ieșim prima data, când eram "pe combinații". Eu sunt foarte orgolios și nu ma gândesc mereu la ce a făcut. Nu pot pur și simplu sa uit. Nu mi-a mai greșit de când suntem împreuna cu alte chestii gen sa o prind cu băieți sau sa vorbească cu alții, a zis ca acum ma iubește enorm și nu ar putea sa mai greșească, atunci eram la început și nu simțea ceva atat de puternic, doar ma plăcea. Scuzele ei. Ea pentru orice are o scuza și măcar nu-și recunoaște greșelile. Dar o iubesc. Mult. Ea este o fata cuminte, are un trecut "curat" ca sa zic așa și toți cei care o cunosc mi-au spus ca e o fata Ok și destul de cuminte, nici nu prea iese din casa, tot cartierul o știe de fata cuminte și nu s-au auzit vorbe sau ceva de ea cum sunt alte fete. La vârsta ei de 17 ani jumate, eu am fost cel care a dezvirginat-o, dar degeaba dacă m-a mințit si dacă eu nu pot sa uit chestiile de la început. Am vrut sa ma despart de ea dar a început sa plângă și a spus ca de ce am continuat și nu am pus stop atunci ca sa nu se ajungă aici. Are dreptate. Trebuia sa o termin de mult cu ea dar nu am putut. Eram prea îndrăgostit de ea și încă sunt, mai ales după ce a făcut-o cu mine, m-am simțit așa bine ca am fost primul și asta parca e un motiv in plus. Sunt puțin egoist ca atunci nu am renunțat pentru ca nu puteam eu sa stau fără ea și acum renunț când nu poate ea fără mine.Dar simt ca nu e bine și ca merit ceva mai bun. Nu vreau sa ma gândesc de fiecare data la ce a făcut și sa îmi vina nervii pe ea, eu o vedeam la început fata perfecta și voiam sa fie soția mea, mama copiilor mei. Dar acum... cum o sa pot eu sa o fac mama copiilor mei când știu treburile alea? Ziceți voi. As vrea sa ma despart de ea simt ca pierd timpul pentru ca nu mai e ceea ce îmi doresc dar nu prea pot sa renunț la ea mai ales ca plânge dacă ii spun ca ne despartim. Am purtat o discuție serioasă cu ea, i-am explicat ca nu o sa fie niciodată fericita cu mine, o sa-i amintesc mereu și odată și odată o sa prind scârbă de ea, nu vreau sa se întâmple asta când suntem căsătoriți cu 2 copii și sa divorțăm. Ce sa fac? Sa luam așa o pauza sa văd dacă pot sa stau fără ea? Merita sa mai stau cu ea? Credeți ca o sa găsesc alta mai cuminte? O sa se duca vreodată iubirea asta pentru ea? Aștept sa ma ajute cineva cu un sfat / parere orice. Mulțumesc anticipat

7 răspunsuri:
| alexalx1234 a răspuns:

Își bate joc de tine. E cam panaramă. Dă-o naibii și caută alta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!

Toti gresim mai devreme sau mai tarziu, important e sa invatam. Sa stii ca si eu sunt ca tine. Nu suport ca fata cu care sunt sau de care imi place sa se lase bagata in seama sau sa aiba de aface cu alti, chiar si amical. De regula incerc sa evit genul asta de fete.
Revin la situatia ta. Cred ca tipa ta nu are mai mult de 19 ani. Cand eram si eu de 19 ani stiu ce minte aveam asa ca nu judec actiunile ei. E adevarat ca puteau fi mai cumpatate dar asta e... Daca ea ti s-a daruit tie, si ai dezvirginat-o, dupa cum spui, sa stii ca eu cred ca ține la tine, iar faptul ca se apuca si plange cand o ameninti cu despartirea spune multe de asemenea.
Eu iti recomand sa nu te desparti. Cred ca ea chiar tine mult la tine. Dar iti zic sa ai o discutie seroasa cu ea, un moment 0. Ce a fost pana acum a fost. Dar de aici incolo daca continua sa procedeze asa, da las-o. Stabiliti amandoi niste linii rosii. De exemplu inselatul, sau sa spui cand ceva nu iti convine, astfel incat sa se stie ca daca se trec acele linii rosii, se termina relatia. Invatati sa comunicati. Daca comunicati, totul o sa fie mult mai usor.
Nici eu nu sunt prea experimentat ca sa pot sa te ajut mai mult, dar asta este parerea mea. happy

Succes happy

| AlinDenis a răspuns (pentru alexalx1234):

Îmi e frica ca nu mai găsesc ca ea, mai ales ca a fost virgina, ca e destul de mare și a avut doar 2 relații foarte scurte, ca nu a inșirat cate 10 bărbați și dacă ies cu ea pe strada nu are cine si de ce sa o arate cu degetul, îmi e frica sa nu o pierd de tot. Panarama e puțin cam exagerat, da a făcut lucruri pe care genul ăla de femei le fac, dar ea nu cred ca poate fi considerată panarama având in vedere lucrurile menționate puțin mai sus.

| Emma30555 a răspuns:

Eu dacă eram în locul ei nu stăteam cu tine. Băiatul ala a tras de ea, a ținut o cu forța, un nenorocit după mine iar tu tot pe ea dai vina și consideri ca te ai făcut de ras. Apoi nu e proprietatea ta, nu e cazul sa i dai tu voie sa iasă cu fetele. Și dacă nu o iubești nu mai sta cu ea, poate ai sau poate nu ai dreptate dar e clar ca nu va înțelegeți ca ești orgolios și gelos iar ea e o tipa sociabila ii place sa iasă și nu e nimic rău în asta. Tie îți trebuie o fata de casa fără prea multa viata sociala dar s-ar putea sa te plictisești repede dar fiecare alege ce crede. Dacă fata asta lupta pentru tine eu cred ca are sentimente dar dacă tu nu vrei nu are rost sa ii pierzi timpul, poate și ea va găsi pe cineva sa o iubească. In plus la început relațiile nu se pot numi relații, atunci cunoști persoana, e mai mult de tatonare, relația vine și ea de la sine asa ca nu vad de ce faci atâta caz.

| Adry05 a răspuns:

Pentru ce? că a luat-o unu în brațe și a ieșit cu fetele fără să-ți zică? nu e ok ce a făcut da și tu ești mega exagerat că stai atât de prins pe niște chestii relativ minore cât timp nu mai face așa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci stai putin. Tu zici toate aceste lucruri pentru ce a facut ea inainte? Cand erati la inceput de relatie? Pai ce naiba a facut? A fost trasa in masina de niste baieti... ce a facut?

Tu ai zis toate aceste lucruri doar pentru asta? Este cam absurd, parerea mea (si sigur nu doar a mea).
Este cu tine acum, nu stii ce o sa faca mai tarziu... asa este, dar totusi, daca te gandesti asa nu ajungi nicaieri. Eu ma intreb cum de nu te-a lasat ea pana acum daca gandesti asa...

| AlinDenis a răspuns (pentru DoarBogdan):

A fost trasa intr-o mașina de un baiat pe care îl plăcea, l-a lăsat sa o ia in brațe, avea treaba cu mine atunci, vorbeam, nu mi-a spus, nici nu recunoștea, apoi fazele cu vorbitul cu fostul la liceu și plecatul in oras fără sa mi spună? Cum ți se par?