| anonim_4396 a întrebat:

Am o cunostinta ce s-a despărțit de ceva vreme de iubitul ei.Au stat ceva ani impreuna timp în care ea s-a si îmbolnăvit.Mie una imi parea un cuplu ok până sa imi spuna ea ca au probleme si ca nu crede ca vor mai fi mult timp împreună, problemele fiind de la violență verbală până la cea fizică, lipsa de respect si compromis din partea lui, desconsiderare si descurajare fata de ea motiv pentru care ea a ajuns sa creada ca, chiar are maximul de defecte si chiar nu poate sa faca anumite lucruri. Ea a făcut pasul de a pune stop si a încerca să meargă mai departe. A reușit să depășească faptul că nu mai e cu el fizic, ca nu mai vorbesc etc dar nu a reușit încă să treacă peste acele bariere ce i s-au pus în fața (tu nu poti, tu nu reușești, nu esti capabilă, ce iti trebuie tie? Etc) pur si simplu s-a inchis in ea, a devenit anxioasa si complexata. Iar mai nou, chiar dacă își vede de ale ei a văzut întâmplător faptul că fostul iubit s-a cuplat cu una mai tânără cu multi ani decat el fapt ce o frustreaza. Acea fata punând foarte mult pret pe machiaje, haine, masina scumpa si intr-adevar fiind mult mai tânără/micuță o avantajează si sa arate ok (parerea mea e ca nu arată mai bine decât ea dar nah). Iar acum se simte foarte furioasă si neandreptatita, nu intelege de ce omul ala a chinuit-o pe ea atatia ani iar acum poate sa fie bine mersi si sa isi faca viata exact cum dorea ea pentru ei.
Având în vedere că e cumva o moda mai nou sa întâmpini situatii de genul (si eu am trecut prin ceva asemanator si stiu cat de rau se poate simti) as vrea sa va pun vouă niște întrebări.
De ce ti-ai descuraja partenerul, l-ai face incapabil sau la "forta" prin diferite împrejurimi sa se izoleze?
De ce după ani de relație cu cineva ce iti cere sa faceti un anumit lucru nu il faci, iar cand va despărțiți reușești sau vrei sa faci? De ce nu ai facut cat ai fost cu acea persoana?
Cum nu ai remușcări in momentul in care partenerul tau se sacrifică pentru tine iar tu in loc sa ii dai un imbold, sa iti doresti sa il incurajezi mai rau sa il afunzi, sa il demoralizezi?
Sau, astea ce prostesc copile/copii pentru ca doar atata pot ei /ele sa combine nu se gandesc ca frumusetea tinereții trece, ca gândirea si iubirea adolescentina la un moment dat poate sa dispară si raman singuri?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oamenii se plictisesc in relatie si doresc schimbari. Unii lupta sa-si salveze relatia, altii nu, mai ales can partnerul sau partnera sunt bolnavi, sunt ranchiunosi, sunt depresivi, sunt iritati si morocanosi tot timpul. Ca atare, isi doresc sa scape de viata trista si urata de acasa, in compania unui om bolnav sau plin de angoasa.
Multi fac tot posibilul sa-si impinga partnerul/partnera afara din relatie, ca sa nu fie el sau ea, dupa caz, acuzat ca a parasit-o.
Asa si in acest caz, relaia era total nefericita si in final s-a rupt.
Nu vad totusi, de ce cunostinta asta a ta este furioasa pe noua femeie a fostului ei iubit. Femeia aia chiar nu are nici o vina!
Nu a stricat nici o relatie, fiindca relatia era demult nefericita si se rupea, nu a facut nimic rau si nu i-a furat nimanui nimic. faptul ca este mai tanara si mai frumoasa decat fosta iubita, nu este vina ei, chiar este un atu de care-i mandrie, ca orice fata frumoasa si tinerica.
Din pacate, nu poti sa-ti versi frustrarea si acreala pe oricine iti iese in cale pentru nefericirea ta.
Trebuie sa-ti iei responabilitatea faptelor tale si sa inveti din greseli, ca data viitoare sa nu le mai repeti.

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu are o problema cu ea neapărat ci cu el.E normal ca dupa ce te-ai chinuit intr-o relatie ca sa o faci sa functioneze sa ai un semn de intrebare dupa ce sa terminat.Adica oricare la rândul lui după ce da ce are mai bun pentru binele lor si nu se rezolva nimic după ce se despart si ala/aia face se întreabă "ce rahat s-a intamplat?"
Femeia de care iti spun eu e o femeie extrem de blândă si isteață si nu era bolnavă mental.Sa îmbolnăvit fizic si psihic treptat din cauza lui, pentru ca traumatizandute cineva psihic si fizic atatia ani de zile te afecteaza si chiar si asa a ramas cerebrală până în ultima zi.Eu nu stiu daca tu ai citit tot ce am scris, dar ea făcea tot ce trebuie pentru casa, pentru el, pentru ei ca si relație iar el avea constant o durere in p...a si o agresa verbal si fizic.Ca sa nu mai zic ca el până în ziua de azi o urmărește pe rețelele de socializare iar actuala a blocat-o pe ea (desi ea nu ii cauta) peste tot ca sa nu mai aibă el acces sa o mai vada. Efectiv omul ala o exploata la maxim si o chinuia dar nici nu o lasa, ea a pus punct si a plecat in timp ce el încă o mai cauta dar in acelaș timp umbla după mucoase pe care sa le poata prostii.Crezi ca e o coincidență faptul că fetele de varsta lui nu au stat cu el si ca pe actuala a luat-o exact de la aceias varsta pe care o avea fosta lui cand s-au luat? Doar ca diferenta face ca asta e pe bani părinților si isi ia mașinuțe, unghiute, cealalta a fost mai prostuta si a vrut să facă totul impreuna cu el.

| Violleta2022 a răspuns:

Am totusi o curiozitate: de ce te streaseaza pe tine probleme unor simple cunostinte?
Nu crezi ca-i mai sanatos sa-ti vezi doar de problemele tale, personale? sa faci ceva util pentru tine, ceva sa te bucuri de viata nu sa despici probleme altora in 4 cautand sa le intelegi sau sa le gasesti rezolvarea, pentru ca nu ajuti pe nimeni si pierzi timp inutil.
Constat ca esti frustrata de faptul ca barabatul acela, care este de fapt singur si liber sa faca ce vrea, si-a gasit o femeie mult mai tanara si mai frumoasa.
Sa-mi fie cu iertare, dar nu trebuie sa fii frustrata fiindca un oarecare om s-a indragostit de o orecare fatuca.
Sunt amandoi majori si vaccinati, asadar au tot dreptul sa decida daca vor sa fie impreuna sau nu.

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am repetat si mai repet chestia asta.E un site in care pui intrebari in legatura cu curiozitatile tale si am specificat ca nu e doar ea ce are problema asta, mai sunt si altele, am fost si eu aproape in aceasta situatie iar intrebarile mele din cate se vede nu sunt doar despre cum si-a gasit el o copilă pe care sa o prostească, sunt întrebări generale la care voi răspundeți si in acelaș timp ii puteti sfătui si pe alti in situatii similare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce ti-ai descuraja partenerul, l-ai face incapabil sau la "forta" prin diferite împrejurimi sa se izoleze?
Din ură, ca să îl distrugi.
De ce nu ai facut cat ai fost cu acea persoana? Fiindcă nu ai putut.
Cum nu ai remușcări? De ce ai avea? Când urăști, nu ai așa ceva.
iubirea adolescentina la un moment dat poate sa dispară si raman singuri?
Nu rămân singuri. Caută și găsesc pe alta, pentru iubirea matură.

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Un alt copil mic si prost ce pune botu la varaja de doi lei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Freya1):

Vezi ca userul sadrian46 este unul din userii cei mai in varsta si respectabili, de pe acest forum!
Te-ai grabit sa jignesti, fara sa ai habar cu cine stai de vorba.

| Freya1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am spus de el.Il cunosc.Am zis ca ala ca isi gaseste un alt copil prost pe care sa il manipuleze.

| rapandula a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu inseamna ca daca esti in varsta trebuie sa fi respectat cu strictete. Prostul (ma refer in general) trebuie tratat ca prost, desteptul ca destept, si asa mai departe. Va cunosc pe amandoi, am vazut ce comentarii dati si uneori dati bune alteori rele. Este normal, ceva trebuie sa stim si altceva ce nu stapanim prea bine. In cazut tau am observat ca o gafezi destul de des. Dai multe raspunsuri degeaba, neajutatoare, care nu sunt la subiect, insuficiente, sau total eronate iar pentru asta trebuie sa te atentionam. Tu de obicei decii irascibila, dupa cum spun altii, iti permiti sa ataci in a iti apara interesele si cunostintele desii risti sa nu ai dreptatea de partea ta. Asta inseamna ca trebuie sa te tratam cu respect si sa te lasam? Adica tu sa ataci in apararea cunostintelor dar noi sa nu te atacam cand avem dreptatea demonstrata doar pentru ca esti in varsta, la fel si el si oricare alt varsnic? Nu este asa. Am vazut ieri cateva intrebari cu raspunsuri de-ale tale gresite, userul @Scofield atendionandu-te de fiecare data, la fel si ceilalti useri dupa care ai inceput sa iti stergi sau editezi comentariile la care ti se facusera remaci cu ceva corect. Asa trebuie procedat, si uite ca atentionarile lor te-au facut sa iti revizuiesti comentariile in spre a le sterge sau a le edita cu ceva corect si informat. Toti suntem egali si nu trebuie sa fim respectati la un anumit nivel in functie de varsta. Nu inseamna ca daca esti mai in varsta esti mai intelept, iar pentru o greseala consecintele vin in egala masura pentru toti.

| Sofer a răspuns:

Când faci un lucru trebuie sa îl stabiliți împreună.
Trebuie sa va încurajați unui pe altul făcând sacrificii și mergând spre succes și viata liniștita și iubire.
Perfect adevărat. Frumusețea trece dar nu e totul. Întâi sa ne uitam și la caracterul și sufletul omului. Și am greșit în trecut punând preț pe frumusețe și asa a rămas. Nu am rămas împreună și acum sunt cu o fata modesta cu suflet mare cu care ma înțeleg super bine.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca bărbații care abuzează de iubitele lor în felul asta au o răutate în ei ceva ce ii face sa și verse ura și frustrarea dând în persoana de lângă ei. Nu se simt vinovați fiindcă în nebunia lor ei cred ca au dreptate sau pur și simplu nu au empatie nu le pasa. Apoi găsesc următoare victima sau învață și ei din greșeli și nu mai repeta toate răutățile fiindcă coenstizeaza ca nu e drumul cel bun, sau ar mai fi o posibilitate care cred ca e adevărată, un bărbat de genul asta agresiv devine asa și fiindcă partenera ii permite cumva prin firea ei supusa, practic e un cerc vicios, ea e slaba iar el furios. Faptul ca se dau la copile e de înțeles cumva, fiindcă frumusețea și tinerețea sunt atractive iar ei, barbatii nu sunt ca noi femeile care avem simțul ridicolului sau ne gândim sa ne bazam pe partener pentru lucruri serioase, ei vor sa se bucure de avantajele pe care le au atunci. Cat despre faptul ca nu reușim sa facem ceva când suntem într o relație toxica e normal, nu poți fiindcă nu te lasă partenerul care te trage în jos, când scapi de acea relație începi sa te faci bine și sa ți propui lucruri constructive

| Freya1 a răspuns (pentru Emma30555):

Problema era ca el a făcut lucrurile pe care ea si le-a dorit si le-a cerut de la el după ce s-au despărțit.Adica ea chiar la ajutat si la impulsionat in a face acele lucuri dar el probabil nu si le-a dorit cu ea.
Eu cred ca e chestia aia pe care ai spus-o tu.Si-a dat seama dupa despărțire ca daca nu face acele lucruri nu prea are șanse de o relație cum trebuie si atunci a invatat din dorințele fostei cam ce ar putea dori viitoarea si ca sa nu ramana singur si sa aiba mai multe șanse le-a făcut asa cum a invatat si a văzut din fosta relație.

| aumih16 a răspuns:

Mda foarte urat! cand omul e bolnav pur si simplu nu iti mai pasa!

| Daz01 a răspuns:

Cum văd eu lucrurile... 2 oameni slabi.
1. El fiind complexat și probabil doar atât a auzit de la ai lui a încercat și a reușit s-o facă pe ea să creadă că e slabă, că nu poate face nimic fără el.
2. Ea s-a lăsat manipulată de el, nu are tărie de caracter și nu este sigură pe ea astfel încât să nu ia în seamă ce spune el.
3. Acum încearcă să se facă geloși între ei, o trăsătură în rândul oamenilor slabi de altfel, prin faptul că ea îi arată lui cât este de tare iar el îi arată ei că oricând poate găsi ceva mai mișto.
Sper că am reușit să te fac să înțelegi ceva. happy