| deni_6616 a întrebat:

Am o curiozitate, am auzit ca de la vin combinat cu drojdie de bere poti face avort spontan. O prietena a mamei a incercat asta si a mers. Mi se pare ciudat si poate si periculos, ce parere aveti?happyfunda

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e adevarat, cel mult o sa ti se faca rau. Avortul provocat empiric a facut pe vremea lui Ceausescu mii de victime. Cele mai "norocoase" s-au ales doar cu o histerectomie( li s-a scos uterul si nu au mai putut procreea niciodata). Cele mai ghinioniste au murit, in urma starii toxico-septice. Orice ai face, tot la ginecolog ajungi, pentru ca arareori, sarcina se elimina complet, de obicei raman resturi placentare care trebuie chiuretate, altfel te infectezi.

| pengu a răspuns:

Bunahappy
Eu cred ca avortul trebuie pe cat posibil evitat, dar totusi daca il faci, sa fie facut de un medic care stie ce trebuie sa faca, nu dupa metode de genul asta, caci totusi avem pretentia ca suntem si noi in secolul XXI ca restul Europei, nu? tongue

| flory_9483 a răspuns:

Da poti face avort, dar este un risc foarte mare, de la acea drojdie te poti umfla in burtica si poti face alte complicatii.

| Byushka a răspuns:

Poate fi adevarat deoarece vinul fementeaza foarte tare ajunci cand este amestecat cu drojdia de bere astfel se petrece o reactie care poate fi foarte periculoasa pentru copil...

eu sincera sa fiu nu am mai auzit pana acum de asa ceva dar in ziua de azi orice se poate intamplawinking

| deni_6616 explică:

Nu sunt in aceasta situatie, eram doar curioasa daca chiar functionaza.Prietena asta a mamei era tare mandra ca i-a reusit

| Cojocariu_Rebeca_1994 a răspuns (pentru deni_6616):

Întreabo te rog frumos cum se face berea cu drojdia te rog frumos e urgent

| realitate a răspuns:

Pai daca nu vrei sa mai ai organe sanatoase in tine fa-o laughing evita cat mai mult avortul pote nu-ti place cu prezervativ du-te la farmacie si vezi ca sunt niste servetele special sa nu ramai gravida si pentru tine de stuiut pti sa-ti pui o galeata cu apa fierbinte si sa stai pa wc si sa bagi picioarele in galeata si faci avort dar nu mai te numesti femeie laughing asa ca protejativa baaaaa

| realitate a răspuns:

Bravo ma voi astia inteligeti daca tot ati spus ca ras meau a fost stupid facetiva un control! ce am invatat-o sa se protejeze! da mai bine fate fatamea dama de strada si nu mai stai cu grija la asa ceva dupa aia o sa poti sa le incerci pe toate si nu oasa mai intrebi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca esti in situatia aceasta.In primul rand, avorturile spontane sunt extrem de periculoase.De la infertilitate, pana la moartea mamei. Iar, in al doilea rand, avortul despre care vorbesti mai sus este deja avort provocat.Cu cele spuse mai sus mi se pare imposibil, dar...

| LucaVandanaAnays a răspuns:

Chiar funcționează? Am nevoie urgent de răspuns...