| Cristinafgmcriss a întrebat:

Am o intrebare, am favut sex meprotejat dar nu s-a terminat in mine si dupa cateva zile mi-a venit ciclul, e posibil sa fi ramas insarcinata?
Mentionez ca dupa o saptamana dupa ce mi-a trecut ciclul am ceva dureri abdominale ca si durerea de dinainte sa-ti vina ciclul...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sangerarea care s-a produs dupa ce au trecut cateva zile de la momentul intretinerii actului sexual s-a desfasurat la fel ca si alta data, in acel caz in mod sigur s-a produs o menstruatie autentica/adevarata. Se considera ca menstruatia reprezinta procesul fiziologic prin care GARANTEAZA in mod ferm ca a fost ELIMINAT endometrul din uter, tesutul in care ar fi urmat sa se dezvolte sarcina daca s-ar fi format. Fiindca endometrul a fost eliminat, dispare orice posibilitate de a mai putea exista o sarcina instalata in uter si orice suspiciune de a putea exista chiar si o sarcina pur ipotetica. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă ți-a venit ciclul e clar că nu ești însărcinată.

| ThyDoom a răspuns:

Dacă nu și-a dat drumul în tine, nu ai cum să rămâi.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Buna,ca sa ramai insarcinata trebuie ca macar unul dintre spermatozoizii lui sa reuseasca sa ajunga la un ovul al tau. Daca nu si-a dat drumul in tine e putin probabil sa ramai gravida.Pentru a fi sigura iti poti face un test de sarcina.Cu respect

| pisikuta99 a răspuns:

Probabilitatea de a ramane insarcinata in acest caz este foarte mica, dar pentru siguranta mai bine fa un test de sarcina.