| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU AM NEVOIE MARE DE AJUTORUL VOSTRU! luna trecuta pe 25 august mi-a venit ciclu si m-a tinut 10 zile, dupa ce mi s-a terminat eu am continuat sa am dureri de ovare. La 5 zile dupa ce mi s-a terminat ciclul am facut dragoste cu prietenul meu si am folosit prezervativul ca de fiecare data si chiar daca a avut prezervativ nu a ejaculat in mine. A trecut o saptamana de atunci si eu tot continui sa am dureri de ovare ( nu sunt ca si atunci la menstruatie, dar sunt destul de mari ). Secretia aceea numita leucoree e ceva mai ambundenta ( mie de obicei inainte sa imi vina ciclu imi apareau cateva cosuri pe fata si secretia aceea era ceva mai ambundenta, iar aceste doua simptome de acnee si simptome mi.au aparut acum ). Lucrul care ma ingrijoreaza este daca e posibil sa fiu insarcinata si de ce ma dor ovarele?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ţi-am răspuns la această întrebare şi în 16 septembrie ( la cealaltă postare ).

Răspunsul era următorul :

Poate eşti răcită la ovare ( ai anexită ) şi din această cauză te dor ( în continuare ) ovarele!

Apoi, pe mine mă pune pe gânduri acea menstruaţie de 10 zile, care este ANORMALĂ!

La majoritatea femeilor, sangerarea menstruala dureaza 4-5 zile, dar orice durata cuprinsa intre 3 si 7 zile este considerata normala. Menstruatia difera de la femeie la femeie si poate diferi de la ciclu la ciclu pentru aceeasi femeie.

In afara de menstruatie, singura situatie cu sangerare vaginala normala este cand se nideaza embrionul in peretele uterin. Enzimele eliberate de celulele trofoblastice ale embrionului digera tesutul endometrului, iar prin ruperea vaselor de sange rezulta 1-5 zile de spotting discret, mai deschis la culoare decat la menstruatie.

Orice alta sangerare vaginala, in afara celor 2 cazuri descrise mai sus, este considerata anormala si necesita consultatia cat mai rapida a unui medic ginecolog.

Sangerarile vaginale anormale pot fi clasificate in 2 mari categorii, in functie de relatia pe care o au cu menstruatia, astfel:

Menstruatie cu sangerare vaginala anormala

Dismenoree, menstruatii dureroase, sangerare acompaniata de crampe si durere in pelvis sau abdomenul inferior.

Menoragie, menstruatie de durata lunga si cu continut eliminat mai mare, se asociaza frecvent cu dismenoree.

Sangerari vaginale anormale de alte cauze

Polipii uterini pot determina metroragie, spotting postmenopauza, mai rar menoragie.

Polipii cervicali pot fi responsabili de menoragie, de sangerarile vaginale din timpul actului sexual, dintre menstruatii, dupa menopauza si pot determina leucoree (eliminarea unei secretii alb-galbuie).

Pierderea unei sarcini, avortul, se manifesta prin sangerare uterina, crampe menstruale si durere in abdomenul inferior.

Sarcina extrauterina are mai multe simptome, printre care si sangerari masive, culoare albastra in jurul ombilicului, durere pelviana sau absenta menstruatiei.

Diferitele formatiuni ale aparatului reproducator (vagin, vulva) pot fi lezate determinand sangerari anormale.

Pentru alte detalii, VEZI articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Deci, cel mai BINE ar fi să mergi URGENT la ginecolog!

Înţeleg că, ÎNCĂ, nu ai fost la ginecolog...