| Vladatihu a întrebat:

Ajutati-ma,nu tin minte cand mi s-a inceput menstruatia luna trecuta dar stiu ca mi s-a terminat undeva pe 20, ciclu la mine tine cam vreo 4, 5 zile si uite acum trebuie sa imi vina si nu a venit inca, pot fi insarcinata? Am avut relatii neprotejate dar nu a dat drumul in mine niciodata, tin sa mentionez ca de vreo cateva zile am avut dureri la sani si dureri pe jos...pot fi insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual a ajuns in cea de-a 30-a zi a sa si de asemenea fiindca au inceput sa se manifeste si unele simptome premenstruale care coroborate si cu faptul ca sperma nu a ajuns niciodata in vagin, se poate considera ca in astfel de conditii este foarte mica atat posibilitatea cat si probabilitatea de a putea exista o sarcina formmata si instalata in uter. Aparitia simptomelor premenstruale sugereaza mai degraba ideea ca ciclul menstrual este pe punctul de a se termina si de a incepe in curand procesul menstrual. Daca in urmatoarele 5-6 zile nu porneste sangerarea, in acel caz este indicat sa fie efectuat un test de sarcina pentru a determina starea exacta si precisa existenta in organismul tau. Multa sanatate!

| Catalina990099 a răspuns:

Păi ti a venit undeva pe 15-16 august. Abia e 13 septembrie, nu te alarma, mai așteaptă cateva zile si daca nu iti vine sau întârzie fa un test de sarcina sa fii sigura. Chiar dacă nu a ejaculat in tine, o sarcina nu este exclusă mai ales daca erai in perioada fertilă.