| CatincaRusu a întrebat:

Am o intrebare cu al carei raspuns ma confrunt de un an si nu stiu sa il determin. Ideea e ca eu de mica imi pun un obiect din pluș "intre picioare" si intr-un fel il apas pe zona intima. Am o senzatie foarte placuta mai ales in partea de jos in doar 2-3 minute de la atingere, senzatie care dureaza de altfel doar cateva secunde!

Intrebarea mea suna asa: ce v-am povestit este masturbare finalizata prin orgasm? Se pune ca masturbare? Se pune ca orgasm?
????

8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da,aveam o prietena care isi punea picior peste picior, si strangea cumva din picioare, si se putea masturba oriunde cu chestia asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Aceeasi senzatie o poti obtine si fara sa-ti freci jucariile de plus de pasarica, prin masarea clotorisului, cu un deget, obtinand un orgasm clitoridian, care diferit, de orgasmul vaginual, obtinut numai prin sex cu penetrare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in acele ''cateva secunde'' de final, prin/in trupul tau se petrece ceva asemanator sau similar cu urmatoarea descriere, ""atunci cand excitatia ''pasaricii'' tale atinge punctual sau culminant, atat muschii vaginului cat si ai regiunii perineului se contracta spasmodic, involuntar fiindca se produce.....orgasmul. Mameloanele sanilor se ridica, corpul se acopera de transpiratie, ritmul cardiac si respiratia deja rapide, se intensifica, accelereaza si mai mult. De asemenea, se pot contracta toti muschii corpului, generand o ''explozie'' de sentimente si senzatii de bine.''
Miscarile musculare involuntare se produc ritmic la intervale de aproximativ o secunda si numarul lor poate varia de la 5 la 15. Dar (doar) intensitatea lor poate fi diferita (de la o femeie la alta) : de la o simpla "gadilitura" pana la un veritabil "val seismic" de placere, uneori greu de suportat, ce strabate intregul corp din crestet pana-n talpa. Daca in cazul tau se produce ''cam asa'', atunci fara discutie: '' DA este o masturbare finalizata prin orgasm si DA se pune si ca masturbare; Se pune ca orgasm! :D Multa sanatate! http://citynews.ro/lifestyle-12/producerea-orgasmului-feminin-51042

| mihai69 a răspuns:

Masturbare e cu siguranță; de orgasm... nu sunt 100% sigur, dar ar putea fi.

| Freya1 a răspuns:

Posibili.
Acuma noi nu avem de unde sa stim ce senzatie ai tu.Dar da, se poate numi masturbare.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă senzaţia aia foarte plăcută este foarte intensă, şi simţi cum ti se contractă muschii şi începe să îţi bată inima foarte tarea, da, este masturbare cu orgasm.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu cred ca e orgasm, poate doar te exciti.
Saracele jucarii de plus sad nu le mai maltrata.