| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare? E ciudat ca am 14 ani si nu am prieten, si imi e frica de baieti?(V-as ruga sa nu luati aceasta intrebare ca pe o gluma si sa imi raspundeti serios)Sper ca aveti rabadare sa cititi tot.
Stiu ca 14 ani e putin si mai am timp, nu am neaparat o problema pentru asta, dar ma simt ciudat cand colegele se tot mandresc ca s-o mo***it cu diferiti tipi etc.Eu nu vreau o relatie de o saptamana, o zi, stiu ca e un pic ciudat dar chiar as vrea o relatie serioasa bazata pe incredere etc.
Eu sunt timida, un pic prea timida, dar asa sunt eu.Nicidata nu am avut multi amici, daca am 2 e minune, dar cum am mai crescut am incercat sa stau mai mult cu altii, sa ma imprietenesc, si intr-un fel am reusit, dar doar cu fete.Am colegi baieti si vorbesc cu ei dar nu vreau sa se aproprie prea mult de mine deoarece parca am o frica in mine.De ziua mea eu si cu o colega(o prietena) am mers la o cofetarie si in vacanta nu prea ne-am vazut asa ca am inceput sa povestim si am mers in fundul cofetariei. A venit un om care ne-a cerut tigara si am spus ca nu fumam iar apoi a plecat. Dupa o jumatate de ora a venit a cerut o cafea si s-a pus destul de aproape de noi.Colega mea mi-a spus ca tipu se uita la noi c-am prea atent, da nu m-am intors.Peste cateva minute cand ne termoinassem prajitura si inca vorbeam, ale(colega) se uita in spatele meu si vede ca acel ...om si-a sc**-o.In momentula cela omul a iesit din cofetarie si a plecat.Noi ne uitam una la alta fara sa spunem nimic, dar ne-am speriat si am mers de acolo(dupa vreo 10 min) si am observat ca tipu ne urmarea, ne-am dus intr-un loc aglomerat si nu l-am mai vazut.Noi ne miram ce tampit e, si glumeam, dar pe mine m-a afectat intr-un fel,(eu nu am vazut nimic ca eram cu spatele), dar avand si frica de dinainte fata de baieti, acest fapt mi-a crescut.
Le-am spus parintilor nostri iar mama lui ale a mers la cofetarie si s-a interesat, si nu il vor mai lasa acolo dar...(nu au rezolvat aproape nimic.)
Mi se pare ciudat ca m-a afectat asa dar de mica aveam teama asta(cand eram mica nu umblam seara singura, acum ma mai duc la bunicapt ca numai atunci am timp, dar tot timpul ma uit in spate si incerc sa stau calma dar este o strada langa strada buncii care e plina de baieti sera si trebuie sa trec tot timpul pe acolo, si ma c-am sperie.
In plus eu numai vara, in vacanta umblu mai decoltata sau asa (asta pentru ca e foarte cald, altfel nu as face-o). Nu imi place cand toti se uita la mine si mai ales ca cate unul mai si spune "Vai da buna esti, ce ti-as..." Cum sa nu mai am teama asta daca se inatampla chestii din astea.
Sunt cateva persoane de sex opus de care nu imi e frica iar una di ele e de varsta mea(prieten de famile, cu care ma inteleg super), in rest sunt persoane adultesau cu care am copilarit.

Va multumesc ca ati avut rabdare sa citi si va rog spuneti-mi ce sa fac sa trec peste asta? Nu vreau sa fiu tot timpul asa, sa imi fie frica sa stau pe langa cineva care sa nu imi fie ruda sau sa nu fie fata/femeie.

Răspuns Câştigător
| Delya_6437 a răspuns:

Orice fata se simte rau atunci cand un baiat spune ca arata trasnet si ca ar vrea sa eu traga(dar e doar gura de ei... asa ca sa nu-ti fie frica) acum restul problemei : baietii sunt rai in exterior dara odata cei cunosti iti dai seama ca sunt mai timizi si mai slabi decat fetele... ei folosesc acest limbaj urat doar pentru a ascunde frica si timiditatea.

incearca sa intri in vorba cu ei...incearca sa te interesezi despre lucruri care le plac(fotbal masini) si vorbestele respectuos (daca vrei sati vorbeasca si ei asa) si asa o sa vada ca esti o fata de gasca si nu vei mai auzi din gura lor nici o replica urata despre tine

acum mai ramane frica de barbati de pe strada... ei sunt o mare problema, stiu si eu, dar nu putem sa ramanem toata viata cu aceasta frica, incearca sa te acoperi cat mai mult cand iesi in oras, sa nu tipi sau sa vorbesti tare (pentru ca asta le atrge atentia) si daca ti se pare ca esti urmarita vreodata intra intr-un magazin (in care sa fie macar o femeie mai in varsta) sau du-te intr-un loc aglomeratSper ca te-am ajutat... si sper sa treci peste frica ta de baieti love struck numai bine :* funda? plz

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BuBu_6079 a răspuns:

Nu te grabi sa-ti faci neaparat un prietenoh go on chiar daca acum e la moda de pe la gradihee heesi ca sa te imprietenesti cu altii, vorba lu'anonim:curaj, carisma, vointawinking

| Delya_6437 a răspuns:

Iti multumesc pentru fundita... sper ca vei reusi sa treci peste aceasta teama de sexul opus... din pacate orice fata trece prin asta, insa unele reusesc sa isi invinga teama usor, pe cand altele mai greu love struck sunt sigura ca si tu vei reusi curand :*

| Silvia78 a răspuns:

In momentul cand un baiat iti spune ca esti buna oarecum ia-o ca un compliment caci practic iti spune ca esti frumoasa. Tu trebuie sa te indragostesti sa cauti pe cineva care de fiecare data cand il vezi iti umple sufletul de bucurie si adevarul e ca intr-o relatie (cum a spus si anonim) trebuie sa ai putin curaj!

Sper sa-ti foloseasca raspunsul meu!

| ofataoarecare_2381 a răspuns:

Deci, inprimu rand nu trebuie sa ti fie frica de ei doar pentru ca sunt cativa nebuni si obsedati, da trebuie sa stii de care sa te feresti si de care nu, ar fi bine sa fi mai linistita in preajma lor, sa fi vesela nu crispata, sa incerci sa vorbesti cu ei chiar daca iti e mai greu la inceput, alegeti prietenii si nu te lasa pacalita sunt unii care se dau drept prieteni da nu vor decat sa-si bata joc de tine,winking

| Oana1209 a răspuns:

Parerea mea este ca aceasta frica.in mare masura este normala.Iti este frica, ca nu cumva sa ai o experienta neplacuta cu baietii:sa suferi, sa plangi, sa fi ranita.Incearca sa te imprietenesti cu colegii de clasa(baieti), povesteste cu ei.ai sa vezi ca nu toti sunt asa "rai". Sper ca te-am ajutat.succes :*

| stefanik04 a răspuns:

Mersi mult de raspuns "anonim", o sa tin cont, si sper sa ma ajute

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da muuuuuuul ai scris, si app raspunsu este: ca sa te imprietenesti trebuie sa ai putin curaj, putina carisma si alte chesti care trag la public (ca sai impriesonezi)big grinbig grin sper sa-ti fie de ajutor ce am scris. O sa mai trec sa vad daca imi mUltumesti:X Bye Bye

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa vorbesti cu un psiholog despre aceasta treaba.Nu trebuie sa iti fie teama neaparat dar ferestete pentru ca Romania asta este o tara de tot... si oamenii sunt din ce in ce mai rai si fara bun simt.Ar trebui sa iti iei telefonul peste tot cu tine in caz ca cineva se da la tine si tu nu doresti.Joacate dor cu colegii tai(scuze cacofonia) si prietenii foarte apropiati.Atunci cand vezi un strain care te urmareste incearca sa grabesti pasul sa ajungi intr-un loc aglomerat pentru ca sunt multi tampiti in tara asta! Incearca sa iti petreci timpul facand altceva in loc sa te duci pe afara.Stai la calculator, la televizor si nu te mai gandi la lucrurile acelea.Sa nu iti fie frica de baieti pentru ca sunt unii mult mai timizi ca tine de exemplu eu.Incearca sa fii mai amuzanta si o sa iti faci multi prieteni. Sper ca te-am ajutat.Salut!