| Interesante_Citate_1996 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu anticonceptionalele. Miligest. Vreau sa stiu daca am inteles bine cand se folosesc... Deci. Se iau in prima zi de menstruatie. La ora fixa. Iar dupa 21 de zile. Trebuie sa fac pauza 7 zile si sa incep iar in a 8-a zi, nu? Conteaza daca imi vine ciclul sau nu in cele 7 zile?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, este recomandat ca prima pastila AC sa se administreze din prima zi de menstruatie deoarece in acest caz protectia se instaleaza din acel moment. Inceperea administrarii se poate face si in urmatoarele 4 zile insa in cazul in care se doreste sa se intretina acte sexuale se va folosi in mod obligatoriu o protectie suplimentare in primele 7 zile deoarece in acest caz protectia se instaleaza cu incepere din a 8-a zi. Niciodata nu se va incepe administrarea pastilelor AC dupa ziua a 5-a a ciclului menstrual. Pauza de dupa administrarea tuturor celor 21 de pastile este mereu de 7 zile. Se reincepe administrarea primei pastile de pe urmatorul blister intotdeauna in a 8-a zi indiferent de situatia ciclului menstrual, daca menstruatia s-a terminat sau inca exista scurgere de menstra. Ca reper pentru a nu gresi data de reincepere a administrarii pastilelor va fi ziua in care s-a administrat prima pastila de pe primul blister, adica daca de exemplu s-a inceput administrarea intr-o zi de vineri atunci prima pastila de pe urmatoarele blistere se va administra intotdeauna incepand cu o zi de vineri. Multa sanatate!