| anonim_4396 a întrebat:

Iau tratament cu anticonceptionale.
Dupa prima cutie - ciclul e perfect
Dupa a doua cutie - ciclul vine perfect iar
Iau pilula de a doua zi in timpul celui de-al doilea ciclu din diverse motive
Ciclul imi tine mai mult decat trebuie
Iau in continuare anticonceptionalele asa cum trebuie la ora fixa
Azi sunt in ziua din saptamana de pauza de la cutia 3 cand trebuia sa imi vina ciclul...si nu mi-a venit. E posibil sa intatzie putin sau sa vina urmatorul ciclu? Pentru ca anticonceptionalele forteaza corpul sa aiba ciclu regulat.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este adevarata aceasta afirmatie ca : ''Iau PILULA DE A 2-A ZI (pilula de a doua zi) in timpul celui de-al doilea ciclu din diverse motive'' in acest caz ai procedat intr-un mod absolut IRESPONSABIL fiindca ai introdus in organism 2 tipuri de hormoni care s-au anulat reciproc si in aceasta situatie in organismul tau exista o situatie extrem de complicata care poate fi rezolvata doar de catre un medic ginecolog care sa-ti efectueze in regim de urgenta o ecogrfie uterina. Se pare ca nivelul de prostie si imbecilitate in multe cazuri depaseste cu mult...infinitatea universului. Fuguta rapid la medic. Multa sanatatE!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Se poate vedea chiar si la 3 luni dupa ce am luat-o si in acelasi timp am luat anticonceptionale ca sa fortez apartitia unui ciclu regulat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca in acest moment in organismul tau exista 2 tipuri de hormoni care este posibil si se pare ca aproape sigur isi anuleze reciproc rolul lor bine stabilit, din acest motiv lungimea ciclului menstrual NU mai poate fi cel obisnuit de28 de zile impus de pastilele AC ci a devenit un ciclu mestrual DEREGLAT care poate fi chiar NEREGULAT o perioada de vreme chiar daca vor fi folosite pastilele AC (posibil chiar inutil) a caror activitate poate fi grav perturbata de influenta hormonilor sintetici proveniti din acea pastila blestemata si nenorocita de-a 2-a zi. Din acest motiv consultatia ginecologica este absolut obligatorie. Probabil ca va trebui sa renunti la amai folosi pastilele AC o perioada de cateva luni. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Anticoncepționalele luate singure - da, forțează un ciclu regulat. Dar „pastila de a doua zi" (luată mai mult ca sigur în mod total inutil) e o altă bombă hormonală - iar organismul tău pur și simplu nu mai știe de care dintre hormonii administrați să asculte. Mergi la un medic să te sfătuiască dacă e cazul să faci o pauză mai mare la a/c ca să poată organismul tău să-și recapete ritmul său și să le reiei abia după aia.