| Elisabeta21 a întrebat:

Pe cat ar trebui sa-mi vina menstruatia daca luna trecuta mi-a venit pe 8 august si s-a terminat pe 10 august?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea unui ciclu menstrual este considerat ca fiind normal daca are mereu cate 28 de zile. Insa in realitate lungimea ciclului menstrual poate sa fie uneori mult diferit ca numar de zile, deci si ca lungime. Cel mai scurt ciclu menstrual poate avea 21 de zile iar cele mai lungi pot avea 35-42 de zile. De asemenea in cazul multor femei ciclul menstrual este/poate fi neregulat, adica lungimea ca numar de zile sa fie diferit de la un ciclu la altul si in astfel de situatie nu se poate anticipa, prevede momentul pornirii urmatoarei menstruatii. In consecinta in cazul tau daca ciclul ar fi unul REGULAT si cu o durata medie de 28 de zile data de incepere a urmatoarei menstruatii ar fi fost data de 5 septembrie. Dar deoarece nu s-a pornit nici azi 7 septembrie exista atat posibilitatea ca ciclul tau sa fie REGULAT dar unul mai lung de peste 30 de zile, insa cel mai probabil ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT si intr-o astfel de situatie nu se poate prevede/anticipa cand va avea loc urmatoarea sangerare. Ar fi indicat sa tii un calendar de minim 6 luni in care sa-ti notezi momentul de incepere a fiecarei menstruatii pentru a putea determina tipul ciclului tau menstrual. In cazul in care inca nu ti-au aparut simptome premenstruale probabil ca menstruatia nu se va porni in urmatoarele zile sau chiar prea curand. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea asta doar tu ai putea sa-ti raspunzi, pentru ca noi nu stim daca ai ciclu regulat si la cate zile!

| seth2016 a răspuns:

E buna intrebarea asta. Cea mai buna rolling on the floor