| cxxyy a întrebat:

Luna trecuta mi-a venit prima data menstruatia pe 13 august. In luna acesta cand o sa-mi vina mai tarziu sau?

7 răspunsuri:
| wannabe a răspuns:

Pune-ti un absorbant si mergi mai departe. N-ai nimic. Totu-i firesc

| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul imposibil sa se poata chiar si aproxima momentul in care se va produce cea de-a 2-a sangerare menstruala fiindca de obicei/la inceput primele cateva cicluri menstruale sunt mai mult sau mai putin NEREGULATE. Eventuala reglare a lungimii ciclului menstrual se produce uneori numai dupa trecerea unui numar de cativa ani, iar alteori ciclul menstrual ramane toata viata neregulata. Lungimea ciclului menstrual ca numar de zile situate intre 2 menstruatii consecutive este in jur de 28-31 de zile. Ciclurile menstruale care se incadreaza in intervalul de lungime de : minim 21 de zile si 35 zile (pana in 42 de zile) sunt considerate normale d.p.d.v medical. Este indicat sa ai la tine in perioada urmatoarelor saptamani 2 absorbante pentru a elimina orice eventuala ''surpriza'' neplacuta. Este recomandata sa ai in geanta de scooala 2 absorbante, (sau 2 O.B.-uri pentru virgine) in permanenta la indemana. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si care credeam ca nu se mai pun astfel de intrebari laughing

Pai calculeaza 13 + 28 de zile din acel moment si vezi ce iese. Poate sa vina mai tarziu sau mai devreme, depinde de corpul tau. Nu suntem ghicitori sa stim.

| zurick a răspuns:

Descarcă aplicația My Calendar, te va ajuta în acest aspect. ( asta vine de la o persoană fără memorie laughing ) Sau poți calcula cum ți s-a zis mai jos, dar eu prefer prima variantă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La început ştiu că ciclul e neregulat apoi după o vreme vine regulat. În unele cazuri poate veni neregulat toată viaţa.

| kb9 a răspuns:

E plin netul de fete de 11 ani...se poate sa-ti vina tot pe 12, 13 sau, mama ei de viata, mai tarziu, nu stiu de ce cosideri ca acest forum al fericirii este format din niste prezicatori si cititori in stele.

| cxxyy explică (pentru kb9):

Nu am 11 ani