| dudy2204 a întrebat:

Am o intrebare: Prietena mea ia anticonceptionale pentru a-si regla menstruatia. Exista vreo posibilitate sa ramana insarcinata daca ejaculez in ea?

5 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Daca le ia corect la minut nu exista sanse sa ramana
daca ia antibiotice trebuie sa va protejati pe perioada cat le ia + 7 zile dupa, si e bine sa evite ceaiul de sunatoare si sucul de grefe

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii...

Dacă este prima lună de administrare, atunci DEPINDE în ce zi de ciclu a început administrarea şi în a câte zi este acum...
Evident, depinde şi de tipul/denumirea AC folosite.

În cazul unor AC, dacă le începi în prima zi de CM, atunci protecţia intervine chiar din acea zi; iar în cazul altora, protecţia intervine doar din a 8-a zi.

Dacă le începe din zilele 2-5 ale CM, atunci protecţia intervine DOAR din a 8-a zi de administrare.

Apoi, trebuie administrate CORECT şi fără să uite vreo pastilă.

În cazul tratamentului cu AC, se poate mânca/bea aproape orice - cu următoarele EXCEPŢII :
* NU se consumă alcool ( des sau exagerat ); o bere "n-a omorât pe nimeni"...
* Ceaiuri ( sau alte preparate ) pe bază de sunătoare
* NU se recomandă grapefruit-ul ( consum direct ca fruct sau sub formă de sucuri )
* NU se administrează antibiotice - în cazul în care faci un tratament cu antibiotice, sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pe toată durata tratamentului + ÎNCĂ 7 zile după terminarea tratamentului cu antibiotice.

În rest, pentru mai multe detalii, citeşti Prospectul!

Deci, dacă sunt administrate CORECT, nu există risc de sarcină!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Nu atâta timp cât le va lua corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca le ia la timp si corect, nu exista posibilitatea de a ramane.
Sa evite in aceasta perioada sa ia antibiotice, sucul de grepefruit, ceai de sunatoare.
O dupa-amiaza excelenta!

| SunnyDay88 a răspuns:

Da, daca nu isi ia pastilele corect.sau ia ceva care sa interactioneze cu ele : antibiotice, suc grefe sau ceai sunatoare.
in rest e safe.have fun!