| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca o sa am raspuns.
O prietena si me-a spus ca o avut relatie sexuala la 13 ani, ea acum ea are 18 ani.Intre timpul acesta de 5 ani ea nu a mai avut relatie sexuala. Ea acum se mai socoate virgina ori de acum se socoate ca femeie?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai este virgina.

| psiholoaga a răspuns:

Nu mai e virgina; dupa primul contact sexual nu mai e virgina, iar himenul nu se reface nici daca renunta la sex 50 de ani. Psihologic, daca ea inca se simte "la prima experienta sexuala", e virgina.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu poate fi socotita virgina. Nu mai esti virgina dupa ce ai prima relatie sexuala si ti se rupe himenul. Psihic insa poate sa se simta asa... Pentru ca la vremea respectiva nu cred ca a putut judeca lucrurile.

| Parintele a răspuns:

Nici virgina, daca a avut un act sexual complet in urma careia a fost dezvirginata.nici femeie, caci e inca mica sa se considere femeie. O fata, o adolescenta ar fi mai potrivit sa se socoate. Sper ca n-a fost violata. Nu e singura care se joaca de-a mama si de-a tata cand e mica, apoi ia pauza.

| JustMeFlory a răspuns:

Nu mai este! chestia asta e la mintea cocosului! daca si'a inceput viata sexuala, gata! poate sa stea ea si 10 ani fara activitate sexuala, tot dezvirginata se considera, desi poate are noroc si are himenul elastic.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca a avut contact sexual la 13 ani atunci numai este virgina chiar daca 5 ani nu a mai facut sex...

| bubu_7778 a răspuns:

Fiziologic vorbind nu mai este virgina odata ce s-a produs actul sexual iar himenul s-a rupt, mental vorbind se poate considera avand in vedere varsta mica la care si-a inceput viata sexuala si perioada mare de timp in care nu a mai facut sex

| nicoleta_5825 a răspuns:

Himenul odata rupt nu se mai reface deci este femeie

| doruletz a răspuns:

Eu totusi cred ca treaba cu virginitatea nu tine de un biet himen ci de impactul psihologic avut asupra persoanei! Stii, am avut ocazia sa cunosc pe cineva care intretinea relatii sexuale anale si orale pentru a se pastra virgine in cazul unui control din partea parintilor... Acum vin eu cu o intrebare: "mai e virgina respectiva dupa o viata sexuala asa de lunga DAR are himenul intreg?" IN CONCLUZIE: este asa cum se simte, virgina ori femeie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se socoate ca virgina de acum se merge la relatia sexuala cu preten nu merge virgina.