| deni_6616 a întrebat:

Am o mare problema va rog sa ma ajutati.Prietena mea cea mai buna mi-a spus ca a intretinut relatii sexuale cu prietenul ei in urma cu 10 zile, de atunci are unele ameteli si ii e frica sa nu fie insarcinata. Tin insa sa precizez ca acestia s-au protejat. Oricum nu s-a intamplat mare lucru ea fiind virgina si avand dureri, au luat-o usor... dar din moment ce esti penetrata tot sex se numeste. Ea mi-a spus ca nu a simtit nimic suspect, adica sa fi ajuns sperma inauntru dar ii este frica din cauza ametelilor. Poate fi insarcinata? Am uitat sa precizez ca asta s-a intamplat cu o zi dupa ce i-a trecut menstruatia, din cate stiu eu atunci nu poti ramane insracinata... dar imi e prietena buna si sunt ingrijorata.Ma puteti ajuta?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poate avea simptome de sarcina incepand cu a doua zi dupa contact. Asadar, ametelile nu au absolut nici o legatura cu o posibila sarcina. Asta nu inseamna ca n-ar putea fi insarcinata, e foarte posibil. De asemenea e posibil sa fie doar teama de sarcina. Si, nu imposibil, simptomele instalarii unei boli cu transmitere sexuala.

| monyk a răspuns:

Buna, nu a ramas; probabil isi face multe griji si se streseaza si asta ii provoaca ameteala si se simte rau sau poate e din cauza alimentatiei, sau poate nu se odihneste bine...insarcinata nu are cum sa fie daca s-a protejat, a fost si dupa ce i-a trecut menstruatia curand...nu,nu e insarcinata, e vorba de altceva, dar totul e posibil asadar eu zic sa isi faca un test de sarcina sa scape de stres.

Abh
| Abh a răspuns:

Eu ma intreb de ce tineretul asta mai face sex daca moare de frica?

| Sara2 a răspuns:

Cum s-a protejat? daca te refer la terminarea afara aia nu e protectie

| ßέßέ a răspuns:

Daca s-a protejat si nu si'a dat drumu' respectivu' insarcinata nu e! si oricum ametelile si greturile nu apar imediat dupa actul sexual daca ramai insarcinata, ci dupa cateva saptamani. asa ca zii sa stea linistita probabil stresul si frica o fac sa creada ca e insarcinata! :*

| validana a răspuns:

Oricant poti ramane insarcinata! Nu prea conteaza in unele cazuri ca actul sexual sa petrecut a doua zi dupa menstruatie! Probabil ca prezervativul s-a spart, si este posibil ca sa fie insarcinata! Te sfatuiesc pentru binele ei sa cumparati un test de sarcina si sa verificati daca presupunerile voastre sunt adevarate sau v-ati inselat!

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Asa e dupa ce o dezvirgineaza, si oricum simpomele unei sarcini apar dupa 2 saptamani asa. asa am patit si eu, ameteli greturi, am crezut ca sunt gravida si mai ales imi intarziase ciclu 3 luni, mi se reglase. deci thinking daca nu e sigura sa faca dupa 21 de zile un test de sarcina

| deni_6616 explică:

Dar din moment ce a folosit prezervativ si acesta nu s-a rupt iar ei nu au simtit nimic suspect...eu cred ca nu poate fi...

| Medis a răspuns:

Pai... gandeste-te ca poate ametelile nu sunt din cauza sarcinii... ci doar din cauza asteniei tongue, oricum daca s-a protejat nu mai are de ce sa-si faca griji.