| LorennL a întrebat:

Buna TPU.Acum in jur de 2 luni si ceva am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu atat protejat cat si neprotejat si au fost cu o zi inainte de venirea ciclului menstrual cat si la 3-4 zile dupa trecerea acestuia, tin sa precizez ca luam si anticonceptionale.Ciclul mi-a venit normal in timpul acesta,in fiecare luna cu dureri si mult sange ca de obicei,cu exceptia lunii acesteia cand mi-a venit mai devreme cu vreo saptamana dar niciodata nu l-am avut reglat decat atunci cand luam ac, in rest nu am semnalat nici o schimbare in nici intr-un fel la mine. Exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata? In mod normal stiam ca daca iti vine menstruatia nu se poate dar am citit ceva vag pe un site si am inceput sa imi pun semne de intrebare.Multumesc pentru timpul acordat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu ai mai intretinut contacte sexuale in ultimele 2 luni, adica dupa producerea ultimei/ultimelor menstruatii, existenta unei sarcini ipotetice formate intr-un ciclu menstrual anterior se poate exclude probabil 100% (in intregime). Se poate afirma fara teama de a gresideoarece contactele sexuale au fost intretinute in zile in care posibilitatea de a se naste o sarcina este EXCLUSA, sau altfel spus aproape IMPOSIBILA. Chiar daca ultima menstruatie s-a pornit cu o saptamana mai devreme dar a avut exact aceleasi caracteristici cu cele anterioare privind durata ca numar de zile de scurgere/manifestare, cantitatea, culoarea, mirosul, textura, fluxul zilnic de menstra eliminata, etc. se poate afirma fara teama de a gresi ca ciclul anterior s-a terminat, fiindca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU. De asemenea se considera ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format/produs o sarcina si aceasta nu s-a implantat in endometru deoarece acesta a fost evacuat din organism prin menstra avuta. Existenta unei sarcini este teoretic IMPOSIBILA in astfel de situatii. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata si cu lichidul seminal eliberat de penisul barbatului, in primele secunde cand este introdus in vagin, este vorba de 2-3 picaturi care se scurg involuntar in vagin, cu rol de luberfiere al penisului, dar care poate contine sperma.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida.

| SallAll112 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu are nici o problema

Răspuns utilizator avertizat