| Anonim291016 a întrebat:

Sunt îngrijorată, va rog sa ma ajutați! Am întreținut relații sexuale cu prietenul dar fiind virgina nu a reușit sa ma penetreze și am renunțat. Precizez ca eram in ultima zi a menstruației, a folosit prezervativ, și nu s-a terminat înăuntru. Menstruație îmi întârzie acum. sunt șanse sa fiu însărcinată?

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ciclul intarzie din cauza stresului si pana la 10 zile.
Daca a aplicat corect prezervativul, si mai ales inainte de penetrare, teoretic nu ai de ce sa iti faci griji.
O sansa infima este sa nu fi fost absolut intact prezervativul. Dar poti face un test de sarcina, in a 21-a zi, din prima urina de dimineata.
Si din acest motiv recomand mereu baietilor sa aiba o manichiura cat mai scurta, curata si foarte bine pilita, ca sa nu agate sau gaureasca prezervativul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt sanse, pentru ca erai la menstruatie si in plus, ai facut sex protejat.
Cel mai probabil tu ai ciclul de tip NEREGULAT si nu se poate vorbi de intarziere.
In acest caz, cu un ciclul de tip neregulat NU se poate calcula, aprecia sau estima nici un ciclu menstrual, nici o ovulatie si nici o perioada fertila.
Recomand folosirea prezervativului, la absolut toate partidele de sex, pentru ca este imposibil sa calculezi ovulatia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT in situatia specificata este un NU categoric. Se poate presupune ca cel mai probabil caracteristica principala a ciclului tau menstrual este aceea de a fi NEREGULATA, motiv pentru care a aparut si prezenta ''intarziere'' a menstruatiei. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să fii însărcinată fiindcă v-ați protejat.
Nu ai un ciclu regulat, de asta îți întârzie.

| Plato a răspuns:

Deci, cat timp prezervativul e folosit si ramane intact pana la final, nu exista nicio sansa, indiferent de menstruatie. Cat timp spermatozoizii nu ajung acolo, nu e relevant nimic altceva.
Cartofii nu se prajesc daca nu-i bagi in ulei, nu conteaza ca e de floarea-soarelui sau altceva.

| Catrice a răspuns (pentru Plato):

Am leșinat rolling on the floor
Ce comparații... ce ai încercat? Pastile, țigări, injecții?
Poate acum o sa vrea sa o facă cu un cartof sa vadă cum e, cum... se prăjește rolling on the floor

| Plato a răspuns (pentru Catrice):

Trag din pungă. laughing

| MademoiselleCosmina a răspuns:

E imposibil sa fii insarcinata, fiindca ai folosit prezervativ, apoi fiindca erai in a patra zi a menstruatiei.
Si cu faptul ca n-a reusit penetrarea, a fost pentru ca n-a stiut sa te excite.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! Stresul e o principala cauză ce determina întârzierea menstruatiei. Tu ai stat si ti-ai facut atatea griji, te-ai panicat si asta face sa întârzie. Dacă nu s-a ajuns la finalizarea actului sexual si a fost folosit si un prezervativ, ar trebui sa stai fara grija si sa nu mai exagerezi. Numai bine!