| llllllllllll a întrebat:

Am o masa chistica de 4, 6 cm, pe ovarul stang. In urma cu 7 luni, am avut pentru prima data un contact sexual, mentionez ca eram virgina. Iar de atunci, adica din martie nu mai mi-a venit menstruatia. Mi s-a mai intamplat sa nu-mi vina o perioada de 8 luni, acum vreo 2 ani, iar daca imi venea, ciclul era neregulat. Adica nu exista o data fixa. Se poate sa fie din cauza chisturilor absenta mentruatiei? Subliniez faptul ca, am facut zeci de teste de sarcina, si nu sunt insarcinata. Iar contactele au fost protejate. Fiind exclusa o sarcina. care poate fi motivul pentru absenta menstrei? [ Nu-mi spuneti sa merg la ginecolog, asta o stiu si eu ] Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai menstra de la chisturile ovariene. Cat timp nu ti le tratezi, o sa fie din ce in ce mai rau, pana vei ajunge sa ai nevoie de operatie de urgenta (in urma careia iti poti pierde un ovar sau chiar amandoua).

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Stii ca ai un chist mare pe ovarul stang. Ai facut tratament pentru a se resorbi? Chisturile ovariene dau tulburari menstruale, asa ca numai un ginecolog te poate ajuta, prescriindu-ti tratament hormonal si urmarind evolutia chistului, ecografic. Nu neglija aceasta afectiune, cand vei dori sa ai copii s-ar putea sa ai probleme serioase.

| Floreenofficial a răspuns:

Pai asta e motivul... ti s-a dereglat ciclul. e normal dupa primul contact sexual, dar totusi 8 luni?
du-te la un doctor!