| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru fete...(vreau raspunsuri serioase).In ianuarie am avut sinuzita si am luat niste antibiotice si nu mi-a venit menstruatia in februarie si nici luna asta.Credeti ca e de la pastile? Totusi am si niste probleme cu ovarele, dese ori am dureri(in urma cu cativa ani am fost operata si mi-a fost afectat ovarul stang ). SUnt virgina si nu mi-am inceput viata. Raspundeti-mi urgent, sunt speriata pe data de 15 martie fac 2 luni de cand nu mi-a venit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Întârzierea NU este de la tratamentul făcut!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| JulyStorm a răspuns:

Stai calma, e de la antibiotice. Desi eu functionez cu precizia unui ceas elvetian, de fiecaredata cand iau antibiotice intreg sistemul meu e dat peste cap si imi intarzie de la cateva zile pana la cateva saptamani.

| Jijell a răspuns:

Ai o dereglare hormonala, nu-ti face griji. Va trece. A patit-o o prietena anul trecut, si era foarte panicata. Pana la urma i-a venit dupa 2 luni si 1 saptamana si de atunci e ok.

Totusi nu strica sa intrebi si medicul, mai ales daca spui ca ai o problema la ovare.

| CherNadya a răspuns:

Exact acum un an tot asa nu-mi venise menstruatia doua luni tot cam pe timpul acesta...Nu are cum sa fiu insarcinata pentru ca nu am avut relatii intime cu nimeni, deci varianta asta e exclusa.