| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire, de cateva luni eu cu prietena mea (eu am 14 ani ea 15) am facut-o fara prezervativ, si apoi cu, dar problema este ca ea de cateva saptamani are greata cand mananca si cateodata ii vine sa verse, cum as putea sa aflu daca e insarcinata? unde as putea sa ma duc fara sa afle nimeni si sa poata faca si avort.
Am nev de un raspuns serios fara prostii de genu ca esti prea mic.
(mai bine nu lasa un raspuns daca ai de gand sa incepi cu teoriile)

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa cumpere un test de sarcina de la farmacie si sa-l faca din prima urina de dimineata. daca este negativ, sa-l repete dupa cam o saptamana si apoi sa mearga la ginecologul care o consulta de obicei (cu mama ei, desigur).
Avort, din pacate, daca e insarcinata nu poate face decat internata cateva zile intr-un spital mare si cu acordul scris al parintilor (riscul sa moara la varsta ei este foarte mare, minim 25%, iar riscul de a ramane sterila este de peste 80%, de aceea parintii ei trebuie sa-si asume riscul). Mai bine ar fi, totusi, daca chiar e insarcinata si sunteti siguri ca e cazul sa-si riste viata avortand, sa mergeti undeva in strainatate. De exemplu, in Anglia au mai multa experienta, riscul de a muri e mult mai mic, dar si pretul este pe masura. E absolut imposibil ca la 14 ani sa faca avort pe ascuns.

| Bogdan1o a răspuns:

Oare cati copii IRESPONSABILI mai sunt in tara asta?
ce va mananca ma sa faceti sex de la 14-15 ani?
nu ai timp destul de la 17-18 incolo?
infine nu mai conteaza, ce e facut e bun facut, mergeti la farmacie si cumparati un test de sarcina.....roagate la D-zen sa nu fie insarcinate tinere
am fost dur cu tine si asta meriti pentru ca nu esti responsabil, data viitoare faceti doar cu prezervativ.
dar eu am o intrebare...cand ai penetrat-o fara prezervativ, ti-ai dat drumu in ea sau ai avut lichid preejaculator pe penis, daca iti aduci aminte, daca e asa, atunci poate fi insarcinata, daca nu ai avut lichid seminal sau nu ti-ai dat drumu in ea atunci nu cred ca e insarcinata, dar testul de sarcina va fi decisiv....bafta

| Maria123 a răspuns:

Si tu credeai ca nu poti s-o lasi gravida la 14 ani. Vai de voi, faceti sex mai ceva ca in filmele porno, ca doar sunteti cul, dar educatia e zero.Credeti ca o fata nu poate sa ramana gravida de la 14 ani? Poate sa ramana gravida si de la 10 ani, daca i-a venit ciclul.Tot aud asta cu "vreau o fata sub 18 ani, ca ele nu raman gravide si putem face fara protectie, e mai cul " laughing

| Shottas a răspuns:

N-ai cum sa o lasi u gravida la 14 ani. si daca anomalia asta se intampla ori iese handicapat ori se intampla ceva... ar mai fi posibilitatea sa fi ramas cu altu ..si a facut-o pe liber cu tine ca sa zica ca esti u tatic. asta daca te crede mic si prostrolling on the floor

| pink425 a răspuns:

Felicitari! o sa fii tatic

| DeyCj a răspuns:

Un test de sarcină recomand, asta dacă ştii că ai scăpat în ea înţelegi tu, din impuls. dacă iese negativ nu vei fi tătic, dar dacă este pozitiv din câte ştiu sunt pastile de a doua zi pentru ea, dar nu ştiu dacă la vârsta ei sunt indicate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

- cumpara un test de sarcina si vezi ce zice
- pe viitor, fi mai responsabil; nu e de gluma fara prezervativ

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa faca un test de sarcina luat de la farmacie, nu e scump deloc. Apoi mai ganditi-va la avort(nu e prea bine) e minora si nu poate sa faca e prea mica, trebuie sa vorbeasca cu parintii.
Acum sincera sa fiu imi pare rau, dar daca zice ca are greata s-ar putea sa fie, oricum un test de sarcina e cel mai bun.
Cat despre avort nu te pot indemna sa il faci, e o viata nu o pot lua nici eu nici tu nici ea, toti avem dreptul la viata.
O seara faina, si succes sa NU fie gravida, sa aveti norocul acesta, si sa nu fiti nevoiti sa faceti avort.

Răspuns utilizator avertizat
| DariusBmw2012 a răspuns:

Faza e ca nu e sigur de la sarcina greata poate fi si de la alceva (ia mai fost rau si nu s-a simtit bine dupa cateva tigari) oricum maine merg sa iau un test si ma rog la Dz cum a-ti zis voi rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru DariusBmw2012):

Si acum razi? Parca erai ingrijorat.
Data viitoare mai interesati-va ce implica viata sexuala si nu va mai **** prin toate parcarile ca niste destepti si smecheri ce sunteti!

| anonim999444 a răspuns:

Avort? Nu tu ar trebui tu sa iei decizia acesta! Stiu e prea mica, da daca face acum avort gata mai mult nu o sa aiba copii. Doar una la un milion poate pe urma sa aiba copii. Asa ca mai bine plecati la ginecolog, si daca e insarcina spunetile PArintilor. E cea mai buna idee. Si nu lua tu decizia! succese