| abigail28 a întrebat:

Am o nelămurire! Persoanele care sunt gay sau lezbi asa se nasc ele? Sau devin pe parcurs...

7 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Genetica, educatia si mediul joaca un rol in dezvoltarea orientarii sexuale, care este complexa si apare in timp

| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu-se naste gay sau lesbi, asta este decizia lor personala, luata la un moment dat, in viata.

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Persoanele gay sau lesbi nu se nasc asa, ei devin asa de-a lungul vietii.

| Satango a răspuns:

Teoriile sunt multe. Cele mai cunoscute, două. Cum că așa te naști sau așa devii pe parcurs. Informații găsești și pe net.
Unii se numesc homosexuali doar pentru a se considera diferiți, nefiind, alții doar au o curiozitate de ''cum e''.
Odată ce n-ai avut o relație cu o persoană de sex asemănător nu te poți numi homosexual. Nu știi cum te simți în preajma acestuia.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Când te nași, e normal să se dezvolte în tine atracția față de persoanele de sex opus. Persoanele de același sex au o problemă, pentru că nu este nici folositor nici benefic pentru specia umană.

| DorelExpertu a răspuns:

Un raspuns eligibil e destul de greu de dat la aceasta intrebare.
Probabil devin pe parcurs, au fost cazuri in care ei gemeni fiind unul avea o inclinatie spre acelasi sex, iar celalt era normal.
Nu prea poti spune cu adevarat, eu zic ca totul se intampla pe parcurs.