| Acadeeeaa a întrebat:

Am o prietena care are 16 anihappy. Ei bine e cu un baiat de 8-9 luni. Ei bine el ii cere sa faca dragoste... Ea mi-a spus ca este cam nepregatita mai mult ii e rusine sa se dezbrace, dar totusi ar vrea sa doarma cu el... Toate prietenele ei ii spun sa o faca, dar ea nu stie exact, ar vrea si nu prea. Ce as putea sa-i zic? :-s

Răspuns Câştigător
| diclorofosfat a răspuns:

Buna, eu sunt educator de sanatate reproductiva, si mereu ni se adreseaza asa intrebari.
Cind incepi viata sexuala trebuie sa fiu ULTRA pregatita, sa fii constienta de tot ce poate urma, o sarcina, boli,
insa un lucru este important! NIMENI NU TREBUIE SA TE IMPUNA SA O FACI, si ma refer nu doar fizic, "hai, fata, fa-o" "daca nu o faci nu ma iubesti". Spune-i prietenei tale ca are dreptul sa zica nu, si ca o relatie inceputa prea devreme sau din sfatul prietenelor poate provoca o trauma psihica.
Sanatate

8 răspunsuri:
| Acadeeeaa explică:

Deea, nu sunt euhappy. Am 14 ani, dar sincer si eu i-am spus sa o faca daca isi doreste. Dar cred ca aveti dreptate o sa-i spun sa mai astepte. happy. Vreau sa ii fiu prietena cu adevarat si de aceea v-am cerut parereahappy. Multumesc!

| cupcake02 a răspuns:

Spune-i ca "prietenele" nu ar trebui sa isi dea atata cu parerea despre ce ar trebui ea sa faca cu viata ei. "Prietenele" ar fi mai bine sa o asculte si sa o sustina indiferent ce ar decide. Eu presupun ca fata nu prea vrea, ca daca ar fi vrut ar fi facut-o deja, fara sa mai ceara atatea pareri. Probabil nu se simte pregatita, dar oscileaza pentru ca toata lumea ii spune cat de bine e sa o faca. Spune-i sa nu se ia dupa ce zic altii si sa se gandeasca doar la relatia ei si la ce isi doreste cu adevarat.

| AnnaMaria a răspuns:

Sa nu se ia dupa prietenele ei.o va face cand se va simti pregatita.

| AnnaMaria a răspuns:

Decat sa o faca acum si sa regrete.mai bine mai asteapta XD

| euI a răspuns:

Sa isi caute te treaba

| PяInCєSs a răspuns:

Fata aia nu esti chiar tu? ma rog fie
pai daca vrea atunci sa o faca. generatia sta a ajuns de rashappy daca nu vrea e mult mai bine sa stea in banca ei ca nu are nimic de pierdut. poate cu tipul respectiv nu va sta f mult timp si se vor desparti apoi ce o sa faca? o sa treaca din mustar in mustar?

| YouAreTheBest a răspuns:

Sa-si caute cainele...

| Bubbico a răspuns:

Eu una zic ca daca e virgina(probabil este) sa nu o faca pentru ca organismul nu ese pregatit de la varsta asta... daca nu e virgina sa o faca, ca nu are nimic de pierdut, poate ar putea sa o faca, insa protejati, nu mai stiu ce sa mai zic... poate daca este prima data cand doarme cu el ar putea intai sa inceapa pur si simplu imbraca in costum de baie, apoi in urmatoarele nopti sa renunte la sutien, iar apoi la tot costumul. dai mai multe idei, sa-si aleaga ea.