| Ruxandra_8921 a întrebat:

"Am o prietena care este foarte ingrijorata pentru ca trebuie sa-i vina ciclul si inca nu are simptome. Ea spune ca ultima data i-a venit pe 14 august si pe data de 20 cand s-a terminat sangerarea a avut seara un contact sexual...si pana pe data de 25 aproximativ...doar pe 20 iubitul ei a ejaculat in ea, apoi doar au folosit metoda calendarului chiar daca eu am spus ca nu este sigura., .este oare posibil sa fie insarcinata sau doar sa fie speriata si sa-i vina menstrautia? m-a imbolnavit de cap! eu spun ca nu prea as crede sa fie insarcinata... voi ce ziceti? ast rasp pls!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poate faci referire la 14 iulie!
Din ce ai povestit, nu intră în discuţie o sarcină.
Poate face un test de sarcină şi vede rezultatul. Numai aşa nu te mai poate îmbolnăvi de cap.
O zi bună.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca prima zi a menstruatiei a fost 14 iulie, data de 20 iulie e destul de sigura. Sigur ca nu e exclusa o sarcina, mai ales ca inteleg ca are un ciclu scurt, de sub 25 de zile. De altfel, metyoda calendarului e destul de nesigura, asa incat ar fi bine sa-si faca un test de sarcina din urina de dimineata, repetat peste o saptamana si urmat de o vizita la ginecolog.

| elena a răspuns:

Poate pe 14 august anul trecut, ca noi abia suntem in in 06 august 2009...de anul trecut si pana acum nastea si un copil...deci nu-ti pot raspunde...
Metoda calendarului este foarte buna, numai sa ai ciclul regulat, adica dupa 28 de zile sa-ti vina urmatorul ciclu.