| Annushka75 a întrebat:

Va rog vreau raspunsuri repede ca sunt foarte speriata. Acum aproximativ 3 saptamani (pe 25 iulie) am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu (inainte de asta eram virgina). Dupa ce am terminat el a ejaculat pe vaginul meu insa cred ca a intrat si inauntru. Am trecut asta cu vederea vazand ca nu am simptome. Cand m-am trezit azi de dimineata imi era foarte greata. Am mancat cu greu si imediat dupa asta am vomat tot. Primul lucru care mi-a venit in minte era ca sunt gravida, asa ca mi-am luat 3 teste de sarcina (ca sa fiu sigura). Primul a iesit negativ, apoi celelalte doua pozitive. Mi-e foarte frica si nu stiu ce sa fac. Voi ce ziceti? Am 15 ani si 3 luni. Nu pot sa merg la medic caci trebuie sa fie unul din parinti cu mine. Mi-e rusine sa ii spun mamei ca am facut sex, si mai ales neprotejat, si ca sunt in situtia asta. Tatei cu atat mai mult. Help me!

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cam astea sunt consecintele imaturizarii.
Oare de ce s-a inventat prezervativul?
De ce nu il folositi? vreti sa va simtiti bine, si apoi sa suferiti? in special tu, vad ca amicul nu mai raspunde la telefon.
Fa bine si vorbeste cu mama ta, te va mustra, dar iti va salva viata, apoi, daca amicul nu raspunde, ii poti face o reclamatie, chiar daca actul a fost voit, esti m inora, iar daca el este major, legea va judeca altfel.
Trimite-i un mesaj mamei tale pe telefon, si explica-i ca ai o problema grava si ca numai ea te poate ajuta.
Sa nu faci ceva de una singura ca iti risti viata.
Daca 2 teste au iesit pozitive, inseamna ca e de raustraight face
Asa ca, daca ai posibilitate, mai fa un test de sarcina sa fii convinsa 100%
O zi frumoasa sa ai si mult norochappy

| Doηηa a răspuns:

Spune-i mamei tale, e singura care te poate ajuta.Eu am 16 ani jumate, cand aveam 15 mama mi-a spus orice s-ar intampla, adica daca raman gravida sa nu fac vreo prostie sa ma omor sau chestii de genu, ci sa-i spun ei ca ma intelege si ajuta.
Succes, te pup! :*

| Fatamuntilor a răspuns:

Repeta textul ca sa fii sigura, apoi vorbeste cu mama ta.
Va trece greu peste socul asta, dar esti coplilul ei si sigur te va intelege
Mama ta stie de prietenul tau?
Va fi mult mai usor daca stie.
Lasa rusinea, si mergi cu mama ta un ginecolog pana nu e prea tarziu.

| Annushka75 explică (pentru Fatamuntilor):

broken heart Mi-am mai luat inca 3 teste azi. Au iesit toate pozitive broken heart
Mama stie de prietenul meu, dar nu a fost de acord cu relatia noastra, eu m-am dus pe ascuns atunci la el broken heart nu stiu ce sa fac azi i-am spus mamei ca ma duc la o prietena dar de fapt am fost acasa la el sa ii spun (am fost pentru ca nu mi-a raspuns deloc la telefon) si nu era acasa (sau nu a vrut sa imi deschida) broken heart

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Annushka75):

Cumva prietenul este major? Ca alfel nu-mi explic motivatia parintilor tai de a fi impotriva. Poate daca erai cu cineva apropiat varstei tale.
ORICUM iubitul tau este un las daca se ascunde, asa ceva nu se face.Adica i-a placut sa profite de tine, iar acum se ascunde ca un sobolan.
Scrie -i un SMS, explca-i situatia.Cel putin ei sti ca a luat la cunostinta despre faptele lui,

Inca o data insist sa vorbesti cu mama ta. Este cazul sa mergi impreuna cu un parinte la el acasa si incercati un dialog civilizat.
As zice sa o termini cu,, junele''!

| Alcyon a răspuns:

In primul rand trebuie sa discuti cu mama ta. Ea, ca adult, va sti ce e de facut (daca are bani sa mai intretina un copil, daca se poate ocupa de el etc). Si in al doilea rand, prietenul tau trebuie sa afle ca va fi tatic.

Offtopic... M-am saturat de cate ori le-am repetat fetelor sa astepte pana fac cel putin 18 ani, ca barem sa aiba unde se angaja, in caz ca se trezesc cu un bebe. Dar cine sa asculte? Adultii sunt niste nesuferiti incuiati la minte, care nu-i lasa pe tineri sa se bucure de sex. Cam asa gandesc toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar imi pare rau as vrea sa te ajut dar nu pot, la avort nu poti merge cu o persoana majora, trebui sa fie neaparat un parinte?

| TheMiningSheep a răspuns:

Mai multe teste...
Si asteapta pana ar trebui sa...
Sti tu...
Daca...
Atunci nu esti...
Bafta

| Anonymous999 a răspuns:

Urata situatie, foloseste prezervativul, fa avort dar trebuie sa vorbesti cu parintii nu le poti ascunde asta.

| IDede a răspuns:

In primul rand cred ca ar trebui sa vorbesti cu prietenul tau despre asta si sa ajungeti la o solutie iar apoi incearca sa vorbesti cu parintii daca chiar esti insarcinata. Iti urez mult succces cu asta si sper ca parintii tai sa incerce sa te inteleaga!

| Annushka75 explică (pentru IDede):

Am incercat sa-l sun de vreo 10 ori azi dar nu pot da de el nicicum sad

| IDede a răspuns (pentru Annushka75):

Trebuie sa vorbesti cu el si mai important cu parintii tai. Probabil vor fii suparati dar te iubesc si daca chiar esti insarinata nu vor accepta un avort iar iubitul tau trebuie sa stie despre asta pentru ca probabil ii porti copilul in pantec. Este o situatie mai delicata si trebuie bine gandita... Succes...

| Annushka75 explică (pentru IDede):

Nu pot sa dau nicicum de el crying
Si cu parintii e foarte greu sa vorbesc, niciunul nu a fost de acord cu relatia mea cu el, atunci am fost pe ascuns la el acasa cand s-a intamplat asta crying si mai ales ca mama are 50 de ani si tata 54 crying mi-e foarte rusine. macar daca erau mai tineri imi era mai usor crying

| IDede a răspuns (pentru Annushka75):

Incearca sa vorbesti cu parintii tai, nu ai alta solutie. Micutul sau micuta din tine trebuie sa se nasca. Eu una sunt total dezacord cu avorturile si cred ca are si el sansa la viata. Trebuie sa treci peste asta, mama este mama si nu te lasa singura. Incearca sa vorbesti cu ea.

| Anita24Bonita a răspuns:

Esti atat de tanara, si el atat de necioplit, eu zic sa fi sincera cu mama ta, orice ar fi esti copilul ei, te va ajuta, doar sa fi atenta pe viitor. mai ia-ti 2 3 teste si reincearcale, toate cele bune

| Razvaneserios a răspuns:

Am 14 ani jumate si habar n-am ce naiba e in capul fetelor din generatia mea. Ce va trebuie sex la 15 ani frate, si fara prezervativ... abia ati dat Evaluarea Nationala si va arde de nebunii? Ce o sa faci cand o sa te duci in prima zi la liceu cu burta cat casa... Si nu o lua in nume de rau sau ceva, imi spuneam parerea

| RedxPanda a răspuns:

Fata te inteleg cum e adica tu treci printr-o faza acum de "Panika Panika Panika" laughing
Dar trebuie sa fi puternica si sa nu te gandesti la monentul in care stiu tu... va aparea... sti tu ce laughing
Deci fi tare fat-o! :*
P.S: daca ii intalnesti vreodata pe parinti tipului spune-le ce a facut!
Ori cat de rusine ti-ar fi :*
Te Pwp :3