| Rizer a întrebat:

Am o prietena carevrea sasi inceapa viata sexuala. E cam frica sa nu ramana gravida, si nu stie cum sa o faca.Sa se protejeze de prima data?
Persoana are 17 ani.As vrea ca s-o ajut dar nu stiu cum pentru ca nici eu n-am mai trcut prin asa ceva! Asta e intrebarea sa se protejeze de prima data?
Merci!

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai ales primele contace sexuale trebuie sa fie protejate cu prezervativ. Fiindca pe langa faptul ca poti ramane gravida absolut la orice contact sexual, poate lua si boli. Inainte de a renunta la prezervativ pentru alte metode de contraceptie (anticonceptionale) trebuie atat ea cat si partenerul sa-si faca analize de sange: HIV, hepatite cronice, sifilis. Chiar daca e virgina, putea lua aceste boli de la stomatolog, pedichiura, manichiura, etc.

| elena a răspuns:

Oare de ce nu o intreaba mai intai pe mama ei?

cami
| cami a răspuns:

Normal, insarcinata poate sa ramana si de prima data. Sa se protejeze, si nu numai acum, ci dintotdeauna! nu si atunci cand isi va dori un copil, la mintea cocosului...
Sti de ce sunt atatea cazuri de cancer de col uterin? fiindca un barbat este inconstiient, si-si sileste sotia sa faca sex neprotejat, insa ea ar trebui sa se gandeasca de 2x inainte.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

De prima data, obligatoriu cu prezervativ.
Ea "vrea"... Dar s-a gandit destul la lucrul asta? Daca doar o sa-si bata joc unul de ea?

Janina
| Janina a răspuns:

Fireste ca ar trebui sa se protejeze, iar la varsta asta cred ca cel mai indicat ar fi sa folosesca prezervativele, sunt o multime de modele si are de unde alege!

| Frogie a răspuns:

Sa se protejeze... dar nu numai prima data...riscurile sunt mari...boli .infectii...o sarcina... si sa se gandesca de mai multe ori inainte sa faca acest lucru... poate baiatul vrea doar o relatie sexuala...ar trebui sa fie sigura pe ea...si sa faca asta pentru ca intr-adevar simte...nu la cererea lui tongue

| covexrobu a răspuns:

Normal sa se protejeze. Doar vrea sa nu ramana insarcinata si cu ceva boli. Nu cred ca vrea sa aiba copii la 17 ani si nici boli venerice ca sa stea prin cabinete medicale si tot mai departe.

| Rizer explică:

Persoana respectiva este cu acel baiat mai bine de un an si jumate, asa ca nu vrea doar sa se culce cu ea, pentru ca se inteleg foarte bine, si se iubesc, si el nu ar face asta ca mai apoi sa-i dea papucii sau sa rada de ea.Eu ai cunosc pe amandoi destul de bine pentru ca sunt prietenii mei, si ea doar mi-a cerut un sfat, dar nu inca nu s-a gandit ce sa faca, cam deodata e inca cu picioarele pe pamant! Multumesc

| domidoc a răspuns:

Numai cu prezervativ.

| cutza a răspuns:

Sigur ca trebuie sa se protejeze asta e cel mai important daca tine la viata si sanatatea ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e cam devreme pentru asi incepe viata sexuala de la 17 ani. Daca chiar vrea atunci ar putea folosi prezervative, dar apoi este indicat sa nu foloseasca cel putin 2 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stea cuminte si ea si tu. Nu va ganditi la prostii. Vedeti-va de viata voastra. Puteti face pasi gresiti si puteti lua boli in urma carora o sa regretati toata viata.Toate la timpul lor. Sunteti prea mici si nu aveti suficient discernamant. Astfel de treburi se fac numai dupa casatorie. Ganditi-va ce vor zice sotii si viitorii vostri copii. Daca vreti soti si copii seriosi si sanatosi, trebuie sa fiti si voi serioase.Nu uitati ca veti plati pentru greselile pe care le faceti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati recomand sa foloseasca anticonceptionale sau prezervativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte clat ca daca vrea sa faca acest pas indiferent daca ar mai face dupa aceea cu acea persoana sau nu dupa parerea mea obligatoriu sa foloseasca prezervativ daca nu vrea sa se trezeasca cu ceva boli sau alte minunatii. Poate sa vb si cu un medic ginecolog sa vada ce o intruma acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca trebuie sa se protejeze, nu numai de sarcina, ci si de bolile cu transmitere sexuala. Poate sa ramana insarcinata si la primul contact sexual, nu e deloc exclus.Mai da-i un sfat bun de la mine:inainte de primul contact sexual, cu orice barbat, de acum inainte, sa-l ia de manuta si sa mearga la o clinica pentru o serie de analize, sa n-aiba vreo boala generica.Mai bine previi decat sa tragi ponoasele mai tarziu. Iar persoana cealalta n-are de ce sa se simta jignita, e ceva normal sa ai grija de sanatatea ta si a celui de langa tine. Daca nu vrea, are ceva de ascuns sau nu merita efortul...In plus, bolile astea nu se iau neaparat pe cale sexuala, din pacate se pot lua si de la un vaccin facut aiurea, cu seringa nesterilizata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciao leutzita! numele meu e manuela si imi doresc sa iei in seama tot ce-ti voi spune.eu nu zic sa nu-ti incepi viata sexuala ci doar sa te gandesti k cine o faci si daca esti pregatita pentru asa ceva. daca tu nu esti pregatita sa faci lucrul asta, ci doar presata de insistentele prietenului tau, at nu o face... daca te iubeste te va astepta pana cand vei fi pregatita, daca nu inseamna k pentru el esti doar o distractie...asa ca nu te lasa calcata in piciore de nimeni mai ales ca esti virgina. e important pentru tine insuti k cine o faci prima data si daca esti pregatita.trebuie sa stii un lucru:un baiat dupa ce te are in patul lui, nu-i mai pari interesanta si se plictiseste...asa ca cu cat il ti pe jar k atat devine mai interesat de tine...baietilor le plac "VANATOAREA" nu "prazile usoare"

| aimee_3733 a răspuns:

Daca vrei s-o ajuti, atunci fa-o sa inteleaga ca nu e varsta potrivita pentru asa ceva. Iar faptul ca el vrea sau ca X sau Y o fac deja, sau vrea sa faca asta pentru a nu-l pierde nu sunt motive intemeiate pentru a-si incepe viata sexuala. E posibil ca mai tarziu sa regrete si sa nu mai poata face nimic. Sa se gandeasca de 2 ori si sa ia decizia cea mai buna pentru ea. Plus ca baietii o vor respecta mai mult daca ramane virgina decat daca isi incepe viata sexuala. Vedeti si voi ce vorbesc baietii de varsta voastra despre fetele care si-au inceput viata sexuala, vedeti daca au vorbe de lauda fata de ele sau dimpotriva folosesc cuvinte urate si-apoi ganditi-va ca si despre ea se va vorbi la fel. Poate baiatul care este cu prietena ta acum vrea doar sa se culce cu ea. Gandeste-te cum se va simti ea dupa si cat va suferi. Fa-o sa se gandeasca la toate aspectele si apoi sa hotarasca.