| deepL a întrebat:

Am o prietena de 6 luni. Acum nu prea mai simt acel sentiment de iubire ca la inceput si imi spune ca vrea sa fim impreuna pentru totdeauna (eu nu vreau). Cum pot sa ma despart de ea fara sa o fac sa sufere? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Encore a răspuns:

Vai nu o sa inteleg niciodata persoane ca voi stai 6 luni si sa nu mai simti sentimentu de iubire, eu zic ca ai gasit pe alta mai frumoasa... Pacat de ea o sa sufere foarte mult...

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, decat sa traiasca in minciuna si tu sa te chinui stand langa ea fara sa o iubesti e pacat...mai bine ii spui direct dar vorbind frumos si incercand sa ii explici cat mai concret, propune-i sa ramaneti amici si gata.

| elena a răspuns:

Eu as vrea sa stiu ce nu-ti mai place la ea? Ti-a dat totul si te-ai saturat deja? Deschide bine ochii atunci cand iti alegi o prietena, nu o face sa sufere...Parerea mea este ca esti superficial in dragoste, esti superficial si cu tine si sunt sigura ca si in viata. Nu esti demn de increderea niciunei fete, fetele nu sunt precum chilotii pe care ii schimbi tu cat mai des cu putinta...si ne rogi sa te ajutam, sa te invatam cum s-o parasesti...vai, vai, vai...nu vreau sa fiu in locul ei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fii cinstit cu ea, spune -i adevarul, nu trebuia sa te implici intr-o relatie fara viitor, nu trebuia sa lasi fata sa-si faca iluzii, iti dai seama cat v-a suferi? Incearca sa o faci sa inteleaga ca nu esti omul potrivit pentru ea, ca merita ceva mai bun, ca ve-ti ramane in continuare prieteni, dar atat, cand are o problema sa apeleze oricand la tine ca o vei sprijini etc...

| Linda a răspuns:

Parerea mea sa fii atent cand te imprietentesti cu cineva, daca iti dai seama de la inceput ca nu poate fi ceva de durata, mai bine sa nu incepi. Dar daca tot vrei sa te desparti, spune-i direct care sunt lucrurile care te fac sa nu mai poti continua relatia. Si daca nu ajungi la implicare fizica in cazul unei relatii, cu atat este mai usor sa te desparti. Take care next time...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Efoarte greu mai ales daca ai caracter, trebuie sa pregatesti acest moment cu mult tact, dar pana atunci fii mai rece, renunta la momentele de intimitate, motiveaza ca nu mai ai timp prea mult la dispozitie, comportate an asa fel ca ea sa anteleaga ca nu o mai iubesti, Regret ca dau astfel de sfaturi dar viata e plina de surprize, multi care renunta la cei ce îi iubesc platesc-n viata ca an melodia MARIEI Tanase Cine iubeste si lasa...

| albastrel a răspuns:

Daca deja spune ca vrea sa fiti impreuna pentru totdeauna nu cred ca poti sa te desparti dea ea fara sa o faci sa sufere...incearca sa te desparti de ea incet cu incetul...raceste-te de ea si de relatia voastra... fa-o sa nu te mai iubeasca asa multwinking

| EUSIATIT a răspuns:

Ai procedat gresit fata de ea. daca stii ca nu ai sentimente profunde pentru ea de ce ai tinut o linga tine? argumenteaza i motivele pentru care vrei sa te desparti de ea; desi va suferi '. dra sa nu fugi dupa iepuri si-o sa te intorci inapoi;''' e f usor sa ranesti oamenii. se pare ca nu te ai gindit de la inceput.; vezi cum rez situatia desi e f delicata din punctul meu de vedete

| Crisu_8081 a răspuns:

Inevitabil, o vei face sa sufere.Mai bine spune-i in fata, decat sa te desparti "incetul cu incetul" de ea...pentru ca oferind cat mai putin, cu atat isi va dori mai mult.Pacat ca multe fete bune trec prin asa ceva. Dar astia sunteti voi: egoisti.Insa cel mai frumos este cand se intoarce roata happy bafta, baiete.

| Jupiter a răspuns:

Comunicati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu face pe altii sa sufere daca nu e necesar.se va intoarce asupra ta la un moment dat. esti egoist.nu e bine. poti sa-i explici frumos ca santeti tineri si nu sunt bune angajamentele pe termen lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sigur? daca la inceput a fost dragoste atunci si acum e. dupa parerea mea daca nu ai tine la ea adica daca nu ai iubio atunci nu ai cere ajutor.ai grija odata ce o scapi sanse ca ea, dragostea se va intoarce sunt foarte mici.nu cred ca ar trebui sa suferiti ambii.deschide ochii mai tare, incearca sa vezi cit de frumoasa poate deveni aceasta situatie.doar incearca sa crezi, sa speri si sa iubesti.
"Cine a iubit poarta cicatrice"
ai grija ce faci, nu perde sansa de a iubi.