| seer22 a întrebat:

Deci am 16 si am o prietena mai mare decit mine cu un an, vreau sa ma despart de ea si nu stiu cum sa-i spun motivele ar fi :1.Deja nu mai simt ceea ce am simtit odata pentru ea.2.Nu vrea "sa ne intalnim" in realitate doar cit vorbim pe chat si facebook si cind o intreb de ce? mereu incearca sa devieze de la subiect 3.Imi place alta fata..Deci va rog ajutati-ma dati-mi niste sfaturi cum sa ma despart de ea fara a o face sa sufere petruca este prima fata care am iubit-o cu adevarat si chiar nu vreau sa sufere FUNDA!

11 răspunsuri:
| Anablondyi a răspuns:

Crezi ca o sa sufere daca isi bate joc de tine in halul asta? Scuze ca zic dar asa e.deschide-ti ochii! Nu crede ca daca sunteti impreuna..neaparat tine la tine. poate e doar la vrajeala.si asa e mai mare ca tinelaughing incearca sa o eviti sa vezi daca ii pasa.mi se pare ca esti genul sufocant de barbat..incearca sa nu mai fii asa ...nu mai vorbiti 2-3 zile ..si apoi gata. fara despartiri "dureroase"

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiu cum poti iubi asa "cu adevarat" pe cineva cu care nu te-ai vazut face to face. Inteleg ca va vorbiti de ceva vreme pe chat daca spui "ce-ai simtit o data" Si asta oricum inseamna ca n-o mai iubesti "cu adevarat". Ma gandesc de exemplu ca, daca n-ai vazut decat poze cu ea, poate nici nu e ea, o fi o tipa mai grasa sau mai urata si de-asta nu vrea sa va vedeti.

Nici o despartire nu e usoara insa am impresia ca ea nici nu e prea interesata de ceea ce consideri tu "relatie".

Spune-i pur si simplu ca renunti la aceasta relatie la distanta si cu asta basta. Nu exista o metoda sigura de a nu o face sa sufere, chiar daca te chinui s-o iei cu usorul, daca ea chiar ar tine la tine tot ar suferi oricat de diplomat ai fi tu.

Repet, mie asta oricum nu mi se pare o "relatie" Ce relatie e aia in care ea nu vrea sa se vada cu tine desi poate? Ca doar nu sta intr-o alta tara.

| Catte a răspuns:

Nu prea cred ca o sa sufere, daca chiar situatia este asa cum ai prezentat-o tu! happy
Poate ca si ea are aceeasi problema. nu vrea sa te faca sa suferi.
Spune-i verde in fata ca relatia voastra nu merge. ( si chiar nu merge dupa cum ai descris-o tu! )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seer, complicat.

În primul rând, omite ultima parte, să nu cumva să îi spui că te-ai îndrăgostit de altă fată, asta o va demoraliza total.

În al doilea rând, întâlneşte-te cu ea în real şi poartă o conversaţie serioasă.

Spune-i că ai nevoie de o pauză, o pauză în care să vă întâlniţi şi cu alte persoane. Dar tot puteţi să rămâneţi prieteni, prieteni buni. Explică-i că nu mai ai acelaşi sentimente pentru ea, ca odinioară. Spune-i că îţi e mai mult ca o soră. şi aşa va rămâne. Succes.

| manuel72 a răspuns:

N-are rost sa te insisti pe partea cu "realitatea" daca vrei s-o lasi.Doar teoretic doar sunteti "impreuna" si cred ca realitatea e cu totul alta.Din ceea ce spui, cred ca ti-ai facut scenarii ca e cu tine, pe cand ea are pe altcineva si de aceea nu vrea sa va vedeti real.Practic nu va despartiti, deci nici nu va suferi, sincer, va fi o usurare si pentru ea.

Răspuns utilizator avertizat
| CristinaCtC a răspuns:

Daca ai fi iubit'o nu te-ai fi despartit de ea..sau ma rog, nu ai avea aceasta intentie.

| SamuelTudosa a răspuns:

De-acuma nu te-oi mai vedea,
Ramii, ramii cu bine!
Mă voi feri în calea mea
De tine.

De astazi dar tu fă ce vrei,
De astazi nu-mi mai pasa
Ca cea mai dulce-ntre femei
Mă lasa.

Căci nu mai am de obicei
Ca-n zilele acele,
Să mă imbat si de scântei
Din stele,

Când degerind atitea dati,
Eu mă uitam prin ramuri
Si asteptam să te arati
La geamuri.

O, cât eram de fericit
Să mergem impreuna,
Sub acel farmec linistit
De luna!

Si când în taina mă rugam
Ca noaptea-n loc să steie,
In veci alături să te am,
Femeie!

Din a lor treacat să apuc
Acele dulci cuvinte,
De care azi abia mi-aduc
Aminte.

Căci astazi daca mai ascult
Nimicurile-aceste,
Imi pare-o veche, de demult
Poveste.

Si daca luna bate-n lunci
Si tremura pe lacuri,
Totusi îmi pare ca de-atunci
Sunt veacuri.

Cu ochii serei cei dintii
Eu n-o voi mai privi-o...
De-aceea-mi urma mea ramii-
Adio!
Zii Poezia asta si isi va da seama happy

| Alexandra_Berinde_1995 a răspuns:

Spune-i ca nu mai vrei sa fi cu ea! Daca te intreaba de ce spune-i din cauza comportamentului ei. Spnei ca ea te-a facut sa fi mai distant.

| SmoKKKeR a răspuns:

Incearca sa o convingi sa va vedeti in realitate nu numai sa vb pe facebook si daca accepta cand va intalniti incearca sa intri usor usor in subiect si vezi ce spune. Daca nu este de acord sa va intalniti vorbeste cu ea pe facebook si intra direct in subiect si intreab-o ce are de gand, ce s-a intamplat cu ea, de ce s-a schimbat iar la sfarsit ii poti spune ca nu mai vrei sa fie nimic intre voi. Sper ca te-am ajutat. BAFTAwinking