| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena,pe care o iubesc foarte mult, si tin mult la ea.Am intentii serioase cu ea,si pe viitor. Ideea e ca ea, mi-a dezvaluit ceva: A spus ca acum 3 ani a avut o relatie,si si-a pierdut virginitatea,iar acum ii pare rau de trecut.(eu sunt virgin).Se spune ca primul barbat nu se uita,de aceea sunt ingrijoarat putin de acest lucru,ca va influenta intr-un fel relatia noastra,eu sper sa nu se gandeasca mereu la primul,cand eu ii arat afectiunea mea.Ce as putea face pe viitor,tinand cont ca acum ii pare rau ca s-a intamplat asa ceva,si sufera cateodata, nu poate sa uite?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Mulți înainte!

Pe tine te deranjează situația ta. Ai vrea să nu fi fost așa. Însă, nu e nimic rău, prin simplu fapt că-i oferi atenție, o respecți și o iubești, te diferențiezi de fostul, primul ei bărbat. Nu-ți fie teamă de situație, ai încredere în tine, ai încredere în ea.
Aveți de făcut un pas important. Și atunci va fi a ta cu totul, fără gânduri, fără regrete, fără întrebări stupide sau amintiri din trecut.

Las-o să vadă că ești mai bun!

26 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai daca regreta, inseamna ca nu a fost o dragoste, si a fost pur si simplu sex, poate a fost fortata, nu cauta sa traiesti in trecut si nici in viitor, traiti clipa, iubiti-va si acordati-va sansa iubirii voastre, iar daca tu crezi si esti convins ca o iubesti si ca te iubeste, de ce te las condus de ganduri negre?
O zi frumoasa sa aihappy

| grab a răspuns:

Da, primul barbat nu se uita, chiar daca vrei, s-a demonstrat stiintific.

http://www.evz.ro/......31489.html

Tu nu ai de facut decat un singur lucru: arde-o! O cere, o vrea, o viseaza! Da-i-o!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Regretă că a făcut acel pas important cu fostul ei iubit? Asta scoate-n evidență faptul că te iubește și că vroia ca tu să fii primul pentru ea.
Atâta timp cât vă înțelegeți, cât timp ți-a dovedit că te iubește și că e serioasă, nu trebuie să îți faci griji.
Știi? Comunicarea afectează, din păcate, multe relații.
De ce nu îi spui și ei ce ne-ai spus nouă? Sunt ferm convinsă că NIMENI nu te poate liniști mai bine decât ea!
Fii în coontinuare alături de ea și nu lăsa trecutul să vă strice relația!

Iubiți-vă mult!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am incercat sa discut deschis aceasta problema cu ea. Am apreciat faptul ca mi-a spus acest lucru, si nu a ascuns.A spus ca regreta cele intamplate, si si-ar fi dorit sa nu se fii inamplat.Totusi,am unele indoieli,deoarece daca am intrebat-o unele detalii,nu prea a vrut sa-mi spuna, s-a vazut ca e afectata.Din acest lucru mi-am dat seama ca tine la mine, si regreta fapta, totusi eu doresc sa o fac fericita, si sa uite complet cele intamplate cu fostul.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? un barbat nu pune intrebari de genu si nu accepte descutii de astea.

esti un pic cu capu... cum poti trai cu detalii intime din viata intima a iubitei tale cu altul? eu ti as fi dat o palma peste ochi sa ma fi intrebat detalii. adica ori esti cu mine pentru ca ma iubesti, ori esti cu mine pentru a ti satisface o nevoie? pentru ca daca ma iubesti nu-ti pasa de trecut. pana la urma trecutul a facut-o femeia care e azi si de care te-ai indragostit.

daca nu mai e cu ala asta trebuie sa fie cel mai important semn pentru tine ca ea a terminat cu el si ca cel mai probabil si-ar fi dorit sa nu fie cea fost intre ei.

| anonim_4396 explică (pentru SunnyDay88):

Cand am zis ca am intrebat-o detalii, nu m-am referit la setul de intrebari care incepe cu cuvintele CUM a fost? ....ci am intrebat-o, Ce a determinat-o sa faca acest lucru, si de ce a facut acest lucru. Inainte sa spui ca "sunt putin cu capu" ..gandeste-te ca am apelat la TPU, fiindca imi pasa de ea si o iubesc, si voiam unele sfaturi.Si in plus de asta, pe mine m-a preocupat acest subiect, deoarece pentru o femeie, aceste regrete, sunt un impact mare asupra psihicului. O zi buna in continuare! happy

| SunnyDay88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce trebuie sa-i reamintesti tu cat de proasta a fost? de ce vrei sa o pui intr-o situatie stinjenitoare?
nu stiu cat tii la ea dar sincer cred ca pentru tine virginitatea partenerei tale e prea importanta, poate si din cauza ca si tu esti virgin. ar trebui sa intelegi ca nu conteaza daca a avut 1 sau 10 ca nu conteaza daca regreta sau nu ca a fost cu ei conteaza daca acuma cu tine se intelege si te face fericit, ca poate fi virgina si sa-ti faca viata un infern.

da, e complicat pentru cineva sa traiasca cu regrete, de asta nu e bine sa i le amintesti tu tot timpul. si nici nu trebuie sa intelegi tu vreo ceva.

| anonim_4396 explică (pentru SunnyDay88):

Corect,nu zic ca nu e asa. Eu ma tem, din partea ei, ca aceea experienta neplacuta...sa nu aiba repercusiuni pe viitor asupra ei, si apoi asupra amandurora.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca a ezitat sa iti raspunda la intrebarile care erau mai ''personale'', inseamna ca ..probabil s-a intamplat ceva in acea perioada care a avut un impact puternic asupra ei.
Dar ce mai conteaza? Important e ca va iubiti si sunteti fericiti.
Poate la un moment dat va fi pregatita sa iti spuna ce s-a intamplat atunci...
happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Posibil,cum am mai spus,e afectata de trecutul ei putin in legatura cu acea experienta.E bine fiindca, asta inseamna ca a luat-o ca pe o greseala, nu ca pe ceva bun, si va uita treptat tot, zic eu. happy

| SunnyDay88 a răspuns:

Primul BARBAT nu se uita. in ziua de azi e f greu sa mai gasesti un BARBAT. majoritatea-s numai dobitoci si dobitocii sunt doar urati.

acuma tu... incearca sa faci parte din categoria barbatilor pentru ca momentan esti pe drmul gresit.

| anonim_4396 explică (pentru SunnyDay88):

De ce sunt momentan pe drumul gresit? straight face

| Xenya a răspuns:

Ideea ca"primul barbat nu se iuta"este metaforica. Daca era atat de perfect respectivul om nu se ajunge la despartire.

| MetalHead04 a răspuns:

Ce conteaza? Daca o iubesti si te iubestenu conteaza.

| ShNySnYGer a răspuns:

Fii alaturi de ea.
Nu cred..pe tine ar trebui sa te iubeasca mai mult.Trebuie sa fii ntelegator si rabgator! asta poti face!

| Gαηαmα a răspuns:

Buna.Pai probabil regreta foarte mult ce s-a intamplat, ca el a fost primul.Da, tine la tine daca s-a deschis si nu a ascuns.Eu daca m-as desparti de iubitul meu care este si el primul si as intalni pe altcineva greu as mai avea incredere, doar dupa un timp mai lung si as fi altfel... Daca as tine cu adevarat la el i-as spune, m-as deschide si...
Tu arata-i iubire si nu cred ca nu l-a uitat pe acela, doar ii pare rau.A trecut destul timp, poate a afectat-o mult.Fi langa ea si ai grija de ea.

| DeaAndreea28 a răspuns:

Daca ai intentii serioase cu ea pur si simplu nu te mai gandii la trecutul ei, ce a fost a fost u nu poti sa schimbi nimica dar poti sa o faci fericita atunci cand e cu tine si sa faci relatia sa tina si sa mearga foarte bine, pe tine ar trebui sa te intereseze numai ceea ce va fi cu tine nu ceea ce a facut ea in trecut daca ai acceptat-o asa cum este, trebuie sa stii dar nu ai voie sa judeci sau sa ii amintesti mereu, sper ca ti-am fost de ajutor si sper sa fii fericit.

| anonim_4396 explică (pentru DeaAndreea28):

Iti multumesc mult de raspuns.Eu ma gandesc si la faptul, cum va fi ea pe viitor, daca va avea o iubire adevarata pentru mine? Pentru ca o fata, daca are regrete in trecut, ii e foarte greu sa arate iubire din nou si sa aiba incredere.

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vârstă aveți?

Nu trebuie să te gândești că dacă a avut pe altul, nu te poate iubi. Sau să nu fie mulțumită de tine pe parcurs.
Ce-a fost s-a dus. A fost greșeala ei, iar dacă îi pare rău „profită" de tine, de afecțiunea ta. Nu te schimba față de ea, dacă într-adevăr vrea ceva cu tine atunci o să fie bine și va rezista relația.

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Amandoi avem 22 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Iti multumesc de raspuns. Sa stii ca ma ajuta mult, si voi medita la el, sa-l pot pune in aplicare happy Multumesc inca odata!

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai încredere în tine cel mai mult, doar așa îl poți pune în aplicare!

Ai grijă de tine, sper să fie bine și să te merite.

| anonim_4396 explică (pentru h3r):

Multumesc mult...asa sper si eu. Mi-am dat seama ca cel mai important e sa las trecutul in urma, sa-l dau uitarii si sa ma bazez pe prezent si viitor. Si in plus de acestea e bine sa las lucrurile sa mearga de la sine! happy

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Vezi că e mai bine acum? Cu timpul toate se vor rezolva, ai grijă ca ea să se simtă iubită, dacă te va aprecia va rămâne cu tine, și va ajunge să te iubească așa cum meriți! Pentru că meriți!
Nu uita, tu ai cunoscut-o în prezent!

Îți doresc numai bine!

| h3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulți înainte!

Pe tine te deranjează situația ta. Ai vrea să nu fi fost așa. Însă, nu e nimic rău, prin simplu fapt că-i oferi atenție, o respecți și o iubești, te diferențiezi de fostul, primul ei bărbat. Nu-ți fie teamă de situație, ai încredere în tine, ai încredere în ea.
Aveți de făcut un pas important. Și atunci va fi a ta cu totul, fără gânduri, fără regrete, fără întrebări stupide sau amintiri din trecut.

Las-o să vadă că ești mai bun!

| alex20002012 a răspuns:

Draga, sunt fata si stiu cum e daca chiar o iubesti si ea te iubeste spune-i sa lase trecutul in urma si sa se gandeasca la viitor. Si daca o iubesti culcate cu ea si gata (nu mai esti nici tu virgin si ea te va iubi mai mult). Sper ca te-am ajutat cu asta. Funda?

| dcv a răspuns:

Buna, eu sunt fata si o cam inteleg pe prietena ta. De cele mai multe ori asa este, persoana cu care iti pierzi virginitatea devine foarte importanta, dar daca ei ii pare rau, probabil ca vede ce s-a intamplat ca pe o greseala. Parerea mea este sa nu o fortezi prea mult, sa iei totul incet, ca sa vada ca poate avea incredere in tine si sa o faci sa se simta in siguranta; fetele cauta asta. si daca spui ca ai intentii serioase, tot ce trebuie sa faci este sa ii arati si ei asta. Bafta