| Marius_8048 a întrebat:

E destul de ciudat sa postez aici in legatura cu viata mea dar o sa o fac. In martie 2009 am intalnit o fata( sa ii spunem Irina) foarte draguta cu care am inceput o relatie in mai 2009. Nu era genul de relatie obisnuita, cel mai mult stateam si vorbeam, stateam si stateam si treceau 4, 5 ore si nici nu imi dadeam seama. Greseala mea a fost ca in aceste 2 luni de cand am cunoscut-o mi-am facut cunoscute intentiile poate prea pe cand ea nu era despartita de prietenul ei desi imi spunea ca se intelegeau prost. Eu nu i-am cerut niciodata sa se desparta deoarece ea era o persoana foarte sensibila, nu vroia sa il faca sa sufere si din acest motiv era cateodata si mai distanta cu mine. Relatia noasta a fost ciudata de la inceput si pana la sfarsit, chiar si modul cum am iesit prima data la un suc a fost ciudat. Stiam ca are prieten si am oarecare retineri, asadar stand si discutand pe net(la inceput doar pe net vorbeam) am facut un pariu ca daca pierde Rapid(era fan Rapid) iese cu mine la un suc. Rapid a pierdut si invitatia fost trimisa. Am stabilit granitele de la inceput, primul lucru pe care mi l-a zis a fost ca ea are prieten si sa nu imi fac sperante. Din discutii ca intre "prieteni" am ajuns sa fim foarte apropiati, ne faceam mici cadouri simbolice, fara valoare materiala. Practic granita a fost trecuta fara sa ne dam seama si la un moment dat am sarutat-o, gustul buzelor ei mi-a ramas multe ceasuri in gand. Despartirea a venit cand nici nu ma asteptam, mi-a zis ca e mai bine sa nu ne mai vedem pentru ca exul sufera foarte mult si s-a intors la el. In acel moment a fost si prima data si ultima cand i-am zis ca o iubesc, ea a inceput sa planga dar totul a ramas cum a stabilit. Cateva saptamani am incercat sa mai vb cu ea dar fara reusita. Incepuse vacanta de vara, imi luasem permisul, am inceput sa lucrez si timpul trecea fara sa imi dau seama. La sf verii am intalnit o alta fata. Era mai frumoasa decat "Irina" dar nu avea nimic special, era o fata frumoasa si atat. Totusi, probabil din cauza ultimei relatii acum era ceva diferit, era mai simplu... Am continuat sa ma intalnesc cu ea, ieseam cu grupul de prieteni nu doar noi doi in general. Idea e ca asa cum era in normalitate relatia am continuat-o si pana astazi si chiar ne certam foarte rar, extrem de rar, totul merge bine dar cateodata ma gandesc nostalgic ce relatie mult mai frumoasa as fi putut sa am cu Irina. Relatia cu prietena mea actuala ma pune pe ganduri cateodata, de mai multe ori am vrut sa fac pasul si sa parasesc relatia dar nu am putut, am ajuns exact in situatia Irinei, as ranio prea mult, mai ales ca era si virgina, suntem de aproape 2 ani... ea incepe deja cu planuri de viitor dar ma gandesc daca o sa fac greseala vietii mele si o sa traiesc in si o sa traiesc intr-o fericire artificiala de acum incolo? Nu simt ca e sufletul meu pereche. Ce imi recomandati? Sa o parasesc? sa incerc sa schimb cate ceva la relatia noastra(asta am incercat dar entuziasmul piere repede si revenim de unde am plecat) sau sa raman asa cum sunt acum? Ma scuzati de postul lung.

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Este o situatie foarte delicata si totodata foarte frumos expusa de catre tine. Eu imi dau umila mea parere, care nu se doreste neaparat a fi luata in consideratie. Cred deci ca ar fi cazul sa ii spui actualei tale prietene adevarul, indiferent daca este dureros pentru ea. In aceste cazuri este bine sa incerci sa te opresti in faza incipienta. Sa adopti practic metoda "chirurgicala". Va suferi cu siguranta, dar are viata inainte si se va vindeca in timp. Altfel te va acuza ca ai tinut-o in minciuna si iti va reprosa chiar si o lipsa de caracter. Daca nu simti ca este sufletul tau pereche nu are rost sa iti dedici toata viata acestei relatii, caci viata este una singura, este a ta si este bine sa o traiesti dupa gusturile tale si dupa alegerile pe care tu le faci. Totusi, daca te hotarasti sa-i explici adevarul, ar fi bine sa o faci finut, cu diplomatie, caci si asa situatia in sine o va rani. Daca ai folosi si cuvinte mai dure, ceea ce nu cred totusi, ar putea suferi chiar un soc sufletesc. Daca te iubeste cu adevarat, nu merita asa ceva. Poti sa-i explici ca de fapt in inima ta a salasluit si salasluieste inca altcineva, ca simti ca doresti alt drum, poti sa o asiguri ca veti ramane prieteni, ca este mult mai bine asa, si ca ii vei fi alaturi la greu. In ceea ce o priveste pe Irina, dupa cum o numesti tu, cred ca lucrurile au stat cu totul altfel. Chiar daca ati trecut la un moment dat o oarecare granita, se prea poate ca din partea ei sa fi fost doar o scapare de moment, insa sufletul ei pereche sa fie de fapt cel cu care a ramas pana in prezent. Chiar daca este greu sa accepti in sinea ta, de fapt ea este aceea care pana la urma a ales. Este adevarat ca orice iubire aduce un aport in viata noastra, este si mai adevarat ca fiecare iubire ne influenteaza in alegerea urmatoarei, dar trebuie totusi sa uiti de trecut si sa traiesti macar in prezent daca nu si cu perspectiva viitorului. Iti doresc sa reusesti sa faci alegerea corecta, sa reusesti sa te impaci cu trecutul si sa iti gasesti cu adevarat iubirea pe care o meriti pe deplin. Dintre randurile pe care le-ai asternut reiese clar o mare sensibilitate sufleteasca. Daruieste-o cui merita, dar mai ales cui doresti tu.

5 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Sa inteleg ca ai stat 2 ani cu una, gandindu-te la alta. foarte inteligent, ce pot sa zic. eu zic sa mai stai macar 12.

| sofia_8041 a răspuns:

Daca nu te simti fericit langa fata aceea eu zic sa te dersparti de ea...e evident ca nu esti indragostit.Eu te inteleg am fost intr-o relatie de 2 ani cu un baiat si tot asa mi-a fost foarte greu sa il parasesc pentru ca el suferea prea mult si din cauza asta l-am pisrdut pe baiatul de care eram cu adevarat indrgostita.
Nu fa si tu greseala mea! Daca nu te simti implinit in relatia asta nu mai sta cu ea pentru ca nu esti fericit nici tu si nu poti s ao faci fericit nici pe ea.Cu siguranta o sa sufere mult dar a suferi este un lucru cat se poate de normal chiar daca suna bizar sa spun asta.
Eu in locul tau as parasi-o pe aceasta fata pe care e evident ca nu o iubesti si poate ar trebui sa o cauti pe Irina si sa mai incerci inca o data cu ea. Daca te refuza asta este mergi mai departe caci fete mai sunt.
Nu face greseala mea, si nu ramane blocat intr-o relatie pentru ca sa nu sufere ea.Nu o sa reusesti decat sa fi foarte nefericit

| DavidDj a răspuns:

Salut.Eu cred ca ar trebui sa iti asculti inima.Pentru ca din ce am inteles la ea te atrage doar faptul ca e frumoasa.Vei regreta foarte mult ca nu ai facut decizia corecta.Parerea mea, si sper ca te-am ajutat

| Prici a răspuns:

Ei bine... aici doar inima ta te poate ajuta, vorba ta degeaba sa traiesti o dragoste artificiala. mai intai vorbeste cu "irina" sa vezi daca ati putea fi un cuplu si daca raspunde cu da, atunci despartete de actuala ta prietena, sau... altceva nu stiustraight face
Totusi, daca Chiar nu simti nimic pentru actuala ta prietena ar fi mai bine sa va despartiti sau cel putin sa-i spui sa nu se grabeasca cu planuriile pentru viitor

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Pai eu zic mai intai vezi daca irina e disponibila ptc asa zisa ta relatia este artificiala nu este dragoste este doar asa un sentiment de hai sa-mi gasesc pe cineva deci nu ramane cu ea despartete si cuceresteo pe irina chiar daca e greu mai intai fai o impresie proasta despre iubitul ei si incearca sa o faci sati manace din palma sa o consolezi iar apoi intr-un moment bine ales fa-ti curaj si intreab-o daca vrea sa fie cu tine eu iti zic ca ea s-ar putea sa fie tot la fel de nehotarata cred ca si ea te place dupa cate ati indurat si suferit mai ales u deci fa cum ti-am zis si apropiete mai mult de ea vorbind mai cintreabo despre ea si ce mai face despre gusturile la haine la orice incearca sa ii arati ca va potriviti ca aveti mai aceleasi gusturi si intreab-o multa bafta sper ca sentimentul sa fie reciproc.