| mardeamor a întrebat:

Am o problema care ma tot nelamureste. oare voi putea ramane insarcinata vreodata? de ce altele raman repede iar eu nu? de un an tot incerc cu sotul meu cei drept nu tot anul insa o luna da una nu tot incerc si nu apare bebe deloc imi doresc sa fiu o mama tanara am 21 de ani nu ma consider mica deoarece sunt destul de matura in gandire stiu cum sa am grija de un copil am toate conditiile casa bani insa nu am fericirea de a ma binecuvanta cu un bebe..nu as vrea sa ma duc la doctor deoarece o sa aud esti prea tanara si nu asta imi pasa. vreau sa stiu de ce nu raman repede? sa fie oare faptul ca nu am orgasme decat foarte rare deoarece ma gandesc numai daca acum voi avea noroc si uit de momentul acela frumos..intr`un cuvant nu ma simt bine oare e asta? analize nu am facut pana acum decat la secretie si au iesit bune ce analize ar trebui sa fac sa vad de ce nu raman? astept un raspuns va multumesc multsad

5 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Pai esti constienta ca ne ceri imposibilul? Nu are legatura chestia asta cu cate orgasme ai, asta iti spun sigur. De ce nu ramai insarcinata? Pot fi extrem de multe cauze. Consumi alcool? Fumezi? Ai luat anticonceptionale sau contraceptive de urgenta? Trebuie facute analize serioase pentru a gasi exact problema. Sa fiu sincer, cel mai probabil cred ca problema ar trebui sa fie la sotul tau. Nu iti va zice niciun medic ca esti prea tanara. Cauta sa incerci sa il concepi in cea mai fertila perioada. Daca nici asa nu reusesti, vizita la medic este obligatorie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, am IMPRESIA că te „plictiseşti" – NO offense!
În postările anterioare aveai 24 de ani, acum ai 21 şi mama ta ( care are 38 de ani, după spusele tale ) te-a născut la 17 ani...
Aspecte care PAR cam DUBIOASE – ai putea să fi sinceră, măcar – şi, eventual, să nu pui întrebări la mişto, ca să NU iroseşti timpul unor persoane care chiar vor să ajute!

Acum, PRESUPUNÂND că întrebarea ta este serioasă, am să încerc să te lămuresc :

În primul rând, TREBUIE să ÎNCERCI în fiecare lună, nu doar din 2 în 2 luni!
Apoi, să-ţi calculezi perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( când şansele de sarcină sunt mai MARI ) folosind „metoda calendarului" şi să faci sex în FIECARE zi ( din această perioadă ), cu ejaculare intravaginală ( preferabil de mai multe ori pe zi ).

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută.

După ce ţi-ai calculat perioada cu fertilitate ridicată, să faci sex ZILNIC, în acele zile, preferabil de mai multe ori pe zi – sau, în SPECIAL seara, mai multe „numere", cu ejaculare intravaginală şi să „păstrezi" sperma în tine până dimineaţa!
Ştiu că nu este prea igienic, dar dă rezultate...
Eventual, pentru ca să nu pătezi lenjeria, îţi pui un absorbant.

Ca metodă AJUTĂTOARE, poţi cumpăra/folosi teste de ovulaţie ( sunt pe bază de analiză de urină, se găsesc la farmacie ) pe care să le faci din 2 în 2 zile – începând cu prima zi DUPĂ terminarea menstruaţiei!
Astfel, vei determina cu precizie ziua ovulaţiei, când eşti cel mai fertilă.

Dacă timp de 3-6 luni urmezi cu stricteţe aceste recomandări şi tot nu reuşeşti să rămâi însărcinată, atunci TREBUIE să mergeţi amândoi la medic pentru analize!

Succes.

| neutrino a răspuns:

De ce crezi ca vei primi de la TPU un raspuns mai competent decat de la un medic de specialitate?

| Vix999 a răspuns:

Din tot ce ai insirat tu aici (pure aberatii) mie una nu imi reiese ca ai fi matura in gandire deci m-as hazarda sa iti spun sa mai astepti. Nu stiu la ce doctori ai fost tu dar eu niciodata nu am auzit de diagnosticul medical "esti prea tanara"! Daca te consideri suficent de matura cat sa faci un copil du-te naiba la doctor sa va faca analize atat tie cat si sotului tau si sa vada pe unde se pierde in spatiu sperma sau ovulul(poate trec unul pe langa altul si le e rusine sa faca cunostinta). Altfel poti intreba tu toate babele din sat ca niciuna nu va sti sa-ti spuna. Poate ai tu vreo problema medicala, poate e sotul tau steril. Cu cat mergi mai repede la medic cu atat ai sanse sa ramai mai repede insarcinata! Desi, din nou, la mintea pe care o ai eu nu recomand!

| eryka27 a răspuns:

Salut! am 17 ani si am un fratior de 1 an,inainte ca sa il aduca mama mea pe lume,ea impreuna cu sotul ei au mers la medic pentru a se trata de toate bolile ca sa pregateasca organismul pentru aparitia copilului, te sfatui sa te adresezi unui medic bun, sigur nu iti va reprosa nimeni ca esti prea tinara, poate exista ceva care nu ii permite organismului tau fecundarea, mai bine du-te pentru orice eventualitate...succes!