| nicolll a întrebat:

Am o problema foarte mare de psihic (teama de a nu ramane insarcinata) mi-e frica si stau in stres si atunci cand folosim prezervativul, mai demult luasem anticonceptionale dar mi-a fost teama sa renunt la prezervativ si tot stateam in stres mereu pana imi venea, am fost am vb cu un psiholog, am fost de 4 ori, dar degeaba, oare am nevoie de psihiatru? a inceput sa ma ingrijoreze f tare problema crying nu mai pot (mentionez ca nu am ramas niciodata, dar nu stiu de unde teama asta) am 25 ani straight face

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Toate femeile au temerea asta la inceputul vietii sexuale! Tu nu esti la debutul ei deci, pe undeva, increderea ca totul va fi bine si esti in siguranta, s-a dus!

Pot sa spun ca si eu sunt foarte fricoasa in general, iar aparitia unui bebe ma ingrozeste pur si simplu; insa e mult mai cumpatat si sanatos sa te gendesti ca o sa fie bine, ca nu vei ramane insarcinata - sa gandesti POZITIV!

Sti vorba 'ceea: de ce ti-e frica, de aia nu scapi; asa ca fi precauta in continuare, dar nu te mai panica!

Anyway, daca ramai insarcinata, ce? A-i fi singura care a patit asta?

Cred ca groaza ta legata de un posibil bebe (si implicit, N-responsabilitati) vine din faptul ca esti inca imatura si nu esti pe cont propriu, nu ai incredere in tine.
Gandeste-te ca un bebe e o binecuvantare, un inceput, o parte din tine, si daca s-ar intampla sa il aduci pe lume o sa fi cea mai fericita!

Bafta!

| foxi a răspuns:

Daca iti este frica...de ce faci sex? nu esti pregatita pentru asta...

| Miauti a răspuns:

Asa si daca ramai insarcinata? care e problema? vine sfarsitul lumi?
Ideea este ca cu cat iti este frica cu atat o sa pierzi controlul, si cu cat iei anticonceptionale s ar putea sa nu mai ramai deloc sau daca doresti sa ai un copil o sa fie un handicapat.

| georgegs a răspuns:

Dar stai calma daca folosesti nu ai cumsad incearca sa te relaxezi in timpul actului sexual sa iei parte la el daca stai cu frica niciodata nu ai sa descoperi sexul in sinea lui

| Musiclove18 a răspuns:

Stai linistita scumpo:*Incearca sa vb si cu prietenul tau, poate el te va ajuta sa scapi de aceasta grija:*Daca totul decurge perfect normal si va protejati crespunzator, stai linistita.relaxeaza'te si incearca sa te bucuri de placere:*>big grin

| danielagoldica a răspuns:

Foarte bine daca esti asa stresata pe tema asta iti recomand sa nu mai faci sex si atunci toata teama iti va disparea!

| nicolll explică:

@daniela nu am mai facut, doar ca intr-o dimineata el s-a pus deasupra mea era dezbracat si a curs 1 picatura de lichid seminal pe chilotu meu cam in zona aia si de atunci am un stres inghozitor crying sper sa imi vina la timp sad

| @ll3xXx@NdR@ :x a răspuns:

Stai calma! folosestele pe astea si nu se intampla nimic! oricum ai 25 de ani si daca s-ar intampla asa ceva n-ar fi tragedie da no sa se intample daca folosesti anticonceptionale-.