| annka a întrebat:

Am o problema si nu stiu daca sunt eu paranoica sau chiar mi se adeveresc banuielile. Prietenul meu e cu 2 ani mai mic ca mine, dar asta nu m'a impiedicat sa nu imi doresc relatia asta sau sa nu ma implic in ea ca in oricare alta relatie cu oricare alt baiat. ca sa fiu sincera nu a fost (este) o relatie ushoara niciodata. mereu m-am confruntat temerile lui provovate de relatia lui anterioara, de 1 an jumate, in care prietena lui l-a inselat cu cel mai bun prieten al lui. eu fiind studenta in bucuresti mereu a avut frica ca eu il insel, ca sunt cu altu. am incercat sa'l fac sa inteleaga ca il iubesc enorm si ca n'as putea sa'l insel, dar el continua a se purta cu indiferenta, imi raspunde la telefon doar cand vrea el, ne vedem doar o data pe saptamana desi o putem face mai des, etc. am incercat toate metodele posibile de a'l face sa'si schimbe comportamentul. am incercat sa vorbesc frumos cu el si sa'i explic, am urlat la el, am plans, tot degeaba. imi zice mereu ca ma iubeste, dar nu'mi demonstreaza asta.nu ma face sa ma simt pe atat de importanta pentru el precum simt eu nevoia. ultima chestie s-a intamplat sambata cand m-am uitat in telefonul lui si am gasit printre mesajele trimise de mine, un mesaj de la un nr nesalvat :"cf iubitule", am sunat pe nr ala, am auzit voce de fata si m-am dus la el sa il intreb cine e. atunci mi-a spus ca e o colega care face glume si nimic mai mult. l'am pus sa o sune si tipa chiar a spus ca e doar o colega si ca nu e nimic intre ei si sa'mi transmita sa stau linistita. din seara aia e suparat pe mine ca nu am incredere in el si ca ma port ca o pustoaica de 15 ani si nu de 19. in afara de chestia asta(si asta a fost singurul lucru pe care l'am descoperit si care l'ar putea acuza de infidelitate) si de faptul ca e indiferent cu mine, nu mai face sex cu mine decat o data la 2-3 saptamani. o sa spuneti ca sunt fraiera si ca sigur ma inseala, dar oare am dreptate cand ma gandesc ca poate se comporta asa de frica sa se implice iar si sa'l fac sa sufere? cel putin toate rudele lui (incepand cu mama, terminand cu unchiul. bunica) imi zic ca dupa relatia aia a facut o depresie si ca inclusiv cu ei se poarta aiurea si e rece si indiferent.totodata, toti prietenii lui, colegii de clasa ma cunosc, stiu de mine si ma gandesc ca nu are unde sa ma insele iar el imi zice ca prefera sa'mi spuna sa ne desp decat sa ma insele.
il iubesc enorm, am incredere in el ca nu ma inseala, dar nu stiu cum sa ma port cu el.
intrebare pana la urma e, punandu'va in situatia mea ce ati face:cum va purtati cu el? am nevoie de sfaturi si de idei. va rogsad.

Răspuns Câştigător
| Nicky29 a răspuns:

Imi pare rau pentru cea ce ti se intampla, cand ma gandesc ca si eu trec prin aceste momente de multe ori sa ma combin cu cate o fata care tine la mine si eu sa ma gandesc la fosta desi ea nu merita sa ii fac una ca asta.Nu cred ca stie ce vrea de la tine cu adevarat si iubirea lupei are loc pe doua fronturi unu pierdut de mult timp si unu proaspat cucerit. Posibil ca cea ce a facut fosta lui prietena sa il fi lasat cu inima franta si pentru o scurta perioada sa caute alinare in tine la inceput probabil a reusit dar acum din dinverse motive s-a schimbat. Oare inca se mai gandeste la fosta? Oare are pe alta? Poate ca nu ii place ceva la tine si nu vrea sa iti zica.Sincer nu ma pot pune in situatia ta este greu mai ales ca sunt si baiat dar cea ce te sfatuiesc este sa incerci sa faci lucrurile care ii placeau cel mai mult la tine si sa vezi cum reactioneaza (poate sa reactioneze mai greu ca s-a saturat ), incerci si lucruri noi.Incearca sa te porti cum te indruma pe tine sufletu si inima ta sa nu faci vreun lucru care til zice altcineva si ti se pare logic pentru ca pe urma vei trai cu regrete.
Intodeauna sa fi tu asa cum esti cu bune cu rele, cand vrei sa te porti frumos cu o persoana indiferent de ce faci intodeauna va fi binevenit acest lucru. Daca bunatatea si iubirea care eu oferi nu va ajunge in inima lui aceasta sigur te va face o persoana mai puternica.

9 răspunsuri:
| BlueHusky a răspuns:

Ar fi mai bine sa te gandesti de doua ori la ceea ce vrei... asta imi da de gandit pentru ca asta ii spun si prietenei mele dar nu intelege... ceea ce ma face sa cred ca nici tu nu o sa intelegi.

| Acaikus a răspuns:

Pai nu sunt eu acum doctor si sincer sa fiu n-am avut nicio relatie cu nimeni dar nu-ti spun ca diferenta d varsta e cauza dar poate are si alte motive l-ai intrebat dc este suparat sau dc nu mai vb cu tine el crede ca il inseli, bun, am vazut ca ai incercat sa-i spui ca nul inseli acum chestia e ca nu se stie poate el chiar are p alcnv si nu vrea sa-ti spuna ca sa nu-ti raneask sentimentele incearca si u sa il faci sa te plac si cu alte tehnici ( fiind baiat eu nu stiu cum seduceti voi dar ma rog ai prns u ideea ) daca nu merge asta e poate nu a fost sa fie.

| pisoias29 a răspuns:

Cu siguranta ii este frica ca va pati la fel, incearca sa vorbesti cu el, sa ii explici, spune-i ce nu-ti place, ce te deranjeaza! Si eu am avut o relatie de 3 ani jumatate si am iesit foarte dezamagita din ea, am trecut printr-o depresie si am tendinta sa nu ma implic in nimic happy o sa ii treaca cu timpul. Succes, o sa ai nevoie

| crysty08 a răspuns:

Mai inceacrca sa vorbesti cu el intalnitiva mai des fi langa el mangaiel spune-i cuvinte frumoase ajutal sa se descarce am trecut si eu prin asa ceva doar ca nu cu cel mai bun prieten ci cu unu nul cunosc nici acum personal si e greu sa treci peste cand iubsti el va fi marcat pe viata incerca sa il inebunesti cumvasmug fi sexy tandra

| eurynomus a răspuns:

Nu merg relatiile cu tipele mai mari ca tipii mai devreme sau mai tarziu va gasi una mai mik

| DeeaDeeutza a răspuns:

Annka daca el te inseala inseamna ca nu te iubeste. dar se poate sa te iubeasca totusi chiar daca te inseala. dar daca te iubeste cu adevarat si are incredere in tine nu te va insela niciodata dar e posibil ca el sa nu te mai iubeasca:l si imi pare rau de tine dar il iubesti enorm asaeste. purta o discutie si spune-i ce ti-am zis eu mai sus spune-i ca uh il iubesti si uh sperii ca nu exista asa ceva dar daca lui nu o sai pese asta nu stiu ce sa mai zic ei bine eu iti urez noroc cu el. funda?big grin

| scabex a răspuns:

Poate numarul de pe care a primit mesajul"ce faci iubitule" este fosta lui prietena la care el probabil a tinut enorm si nu poate trece peste faza asta, poate nu vrea sa gandeasca ca s-a terminat relatia si poate sufere in continuare si ii este frica sa nu pateasca acelasi lucru cu tine, poate tine si el la tine enorm da ii este frica sa arate acest lucru, poate fostei ia aratat ca o iubeste enorm si ea a profitat de faptul ca tine la ea si nu are cum sa se desparta din motivele lui. parerea mea este sa te intalnesti cu el si sa il intrebi care este motivu de ce este asa de rece, si de ce ii este frica sa isi arate sentimentele fata de tine

| annka explică:

Problema e ca atunci cand sunt dulce cu el, ca de ce sunt atat de dulce si ca sunt sufocanta, cand nu-l bag in seama se supara ca nu'; l bag in seama. crede'ti'ma ca am incercat orice varianta de a vb cu el, a il face sa inteleaga ca nu imi place cum se poarta.straight face

| vasile_9619 a răspuns:

Salut, pot sa-ti spun numai una! stiind psihica baetilor am sa incerc sa te ajut! eu tot am trecut prin asa situatie...tot asa faceam ca el numai ca eu nu o inselam pe dinsa, si am sesizat ca ea este cel mai spump om din viata mea si ca fara ea viata mea nu are sens numai in momentul in care avea so pierd! asa suntem toti,