| Mircok a întrebat:

Am o relație cu o fata de aproape 2 ani. Fata asta ma iubește cu adevărat, a făcut atât de multe pentru mine, e una la un milion din punct de vedere al fidelității și al iubirii curate.
Dar problema e ca este hipersensibila, extrem de geloasă și răutăcioasa.
La începutul relației a făcut scandal mare cu prietenele mele, le-a înjurat și m-a pus sa rup legătură cu ele.
Acum după aproape 2 ani aflu de la un amic ca o fosta prietena care îmi era ca o sora întreaba zilnic de mine... Și asta m-a sfâșiat profund...
I-am spus iubitei ca îmi e dor de fata respectiva... Dar ea a plâns, a făcut scandal și a înjurat-o (nu în față).
Ce sa fac? Am o lupta în mine... Nu vreau sa o pierd pe iubita mea fiindcă tin la ea. In ciuda defectelor și comportamentului ma iubește ca nimeni alta, dar nici nu vreau sa îmi pierd definitv sora...
Scuze de greșeli gramaticale am scris în graba.

Răspuns Câştigător
| MValentin a răspuns:

Am vazut raspunsul anterior cu,, desparta te cat mai repede de iubita ta,, ma omule ala e raspuns normal?rolling on the floor)))))))vai de mortii mei. Si eu am o prietenă la fel jur exact la fel, nu suporta nicio prezenta feminina ce tine legatura cu mine. Si inainte obisnuiam sa am cate 2 3 prietene chiar o iubita si 2,, amante,,. Si ce crezi acum cand sunt cu ea si traiesc doar cu ea si tot timpul mi l dedic ei sunt de 100x mai fericit.
Acum,, sora,, ta trebuie sa se mai potolească. Stie ca esti bine? Ok. Stie ca esti pe mana unei iubite ce tine la tine? Ok. Atunci sa puna mana sa si faca o viata fericita sa stiti amandoi ca sunteti bine
Ce vreau sa faci este sa comunici cu iubita ta si sa o faci sa inteleaga ca esti doar al ei si gata. Cand are crizele ei fi calm si sigur pe tine la ce spui, intelege acest caz (o sa-ti spun cazul mai tarziu).
Si scuza-ma omule te sfasaie ceva asa de tare dupa o fata dupa ce a trecut 2 ani... da sa zicem dar hai, sa fim putin serioși Mirok.
Cine scrie mai jos ca desparta-te de ea o sa faca pres din tine o sa te manipuleze pfuu, probabil cei ce scriu de genul au 15 sau mai degrabă 25-30 de ani ce sunt singuri in viata pe banii parintilor.
Uite cazul tau, documentaza-te asupra,, personalității borderline,, intelege daca ar putea avea asta si comunica-i. Vorbeste cat mai mult sa deschizi orice usa din sufletul ei. Si te asigur daca o iei pe parintele si iubitul usor usor fata va intelege, explica i si ei avea tulburare de personalitate borderline si poate in viitor veti merge amandoi la un psiholog. Nu da aurul din mana pe fierul vopsit in galben de pe jos. Baftă

Răspuns Apreciat de Editori
| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircok):

Draga prietene, nu este tocmai domeniul meu, nu am vrut sa raspund la intrebare dar am vrut sa iti las un scurt mesaj, pentru ca se pare ca nu vezi imaginea de ansamblu, dar iti spun totusi ca nu te iubeste atat de mult pe cat crezi, este doar foarte posesiva si conservatoare. Nu are o problema psihica asa cum ai sugerat mai sus, problema ei este copilareasca, este foarte rasfatata si imatura, este obisnuita sa i se faca totul atunci cand vrea ea, cum vrea ea, si doar asa nu va injura si urla prin casa, unde vezi tu dragoste nemasurata, asa cum sustii? Acest comportament face imposibila comunicarea si buna relatie in familie, acea dragoste, unde este? Stii macar, care sunt caracteristicile dragostei? Daca da, unde le vezi la ea? Doar faptul ca rosteste ''te iubesc nespus'' nu inseamna ca asa si este, acest ''te iubesc'' daca nu este insotit de nici o fapta, este doar un sunet, un zgomot, nimic sfant, doar o galagie scoasa de corzile vocale, si la cum spui ca se comporta, cred ca il auzi si foarte rar.
Caracteristicile dragostei sunt :
1. Respect reciproc. Cate picaturi de respect vezi in injuraturi si urlete prin camera? Atunci cand tu vorbesti, si ea iti intorce spatele si pleaca plina de furie si ostilitate.

2. Incredere. Posesivitatea, subjugarea, inseamna cea mai mica incredere in partener, vrei sa stii tot timpul ce face, cu cine, cand, cum, vrei sa ii alungi prietenii ca nu cumva sa ti-l fure, este incredere oare?

3. Comunicare. Nu vreau sa ma leg iar de exemplul tau, cu vorbele urate, dar daca vrei sa porti o discutie cu ea, sa ii spui ce simti, si imediat ia foc, exploeaza, si apoi totul e cum vrea ea, este oare un dialog sau un monolog? Cine vorbeste, si cine asculta?

4. Acceptare. Te accepta? Te iubeste indiferent de orice asa cum ai spus? Incearca sa faci ceva ce ei nu-i convine, cere-i iertare, daca din nou tipa si jigneste, si nu mai vorbeste cu tine o saptamana, te accepta? Aceste mici certuri sunt frecvente intr-o casnicie, depinde de maturitatea cu care ele sunt rezolvate, sau de imaturitatea cu care sunt amplificate. Draga prietene, tot ce iti spun acum, nu iti spun cu nici un interes sau aroganta, vreau sa vezi, ca uneori, imaginea de ansamblu este alta, si alta este ceea ce vedem noi. Inteleg starea de indragostit, cand nu mai vedem clar si acea persoana ni se pare singura din lume, dar nu este intotdeauna asa, de cele mai multe ori, este invers.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i iubire, este manipulare, control, posesiune, apeland la santaj si amenintari, daca nu te te poate convinge sa-i cedezi si sa faci doar cum vrea ea.
gelozia este o boala psihica grava, care distruge tot in calea ei.
Iubita asta a ta pare a fii bolnava de gelozie, daca face accese de isterie si crede-ma, ca nu vei avea niciodata un viitor fericit, cu o persoana bolnava in acest hal.
Nu vrei sa o pierzi, de ce?
Ca-ti place sa fii manipulat, controlat si santajat de o femeie?
Atunci nu te mai plange si suporta ce-ti afce, ca vim vremuri si mai grele, dupa ce te casatoresti cu ea, cand iti va limita accesul din casa, prietenii ti-i va alunga samd. Abia atunci vei vedea adevarata fata a unui om bolnav de gelozie.
Ce vezi tu acum, este doar a 10% parte din perosnalitatea ei, fiindca realizeaza ca nu are cum sa-ti interzica tot ce si-ar dori, ca sa nu te piarda, dar odata casatoriti, va face un pres din tine.

| Stropdeploaie a răspuns:

Sunt ferm convins ca o fata care te iubeste cu adevarat Are si incredere in tine si este constienta ca nu ai putea sa o inseli! Eu te sfatuiesc sa te desparti cat mai poti de aceasta fata si sa te intorci la adevarati tai prieteni.Si amica ta! Nu vreau sa ti jignesc iubita dar se pare ca este si foarte posesiva si ii place sa te controleze ca pe un soricel! Iarta ma scuza ma dar tu poti sa faci ce vrei! Dar oare te simti bine? La tine te ai gandit? in ritmul asta vei claca sigur din punct de vedere psihic..Deja cred ca esti la limita!

| Mircok explică (pentru MValentin):

Mulțumesc! Chiar ma iubește, dar are grave probleme de caracter însă mă iubește nespus

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si ce vei face cu iubirea, daca are un caracter infect? Iar sa o transformi, nu o vei putea. Vorba strigaturii: Din cocos nu faci gaina, nici din c...va gospodina.

| Mircok explică (pentru CodrutElian1990):

Am sa încerc cu un psiholog sau psihiatru... Mai mult ca sigur are tulburarea bordeline cum a spus userul de mai sus

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mircok):

Fiecare isi croiesti si-si traieste viata cum crede el ca e mai bine. Intai la un psiholog. Dar cred ca este nevoie si de psihiatru. Psihologul o sa-ti spuna.

| Cristina788 a răspuns:

Nu mai vorbi cu alte fete. Trebuie sa fi diplomat. E geloasa pe fosta ta prietena, mai ales daca fosta a fost prima ta iubită

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara dar asa sunt unele tipe, revolutionare din fire. Cand esti cu ea nu mai stai cu altele la povesti. Relatia e sfanta. O accepti asa cum e fie mergi dupa "sora" ta care cred ca e mai mult decat o sora. Sigur a fost ceva si iubita ta a simtit asta. E posesiva, nu imparte ce este al ei. De schimbat nu o vei schimba. Alegi, iubita sau "sora". Dar vezi ca nu intotdeauna merge cand dai pasarea din mana pe cioara de pe gard. Nu se stie ce vrea si "sora". Poti ramane singur foarte usor, si o sa-ti para rau de iubita revolutionara asa cum era ea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuia să-i dai jet la începutul relației, lol

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Cristina788):

Adică n-are voie omul să aibă prietene? Trebuie să se izoleze de societate pentru că are iubită? Asta e boală psihică, nu iubire sau relație serioasă.

| MValentin a răspuns:

Mircok, ia ti un timp si spune i ce ai postat aici, arata i întrebarea cat si raspunsurile si judecati impreuna. Apoi gasiti amandoi un raspuns si un drum, si dupa asta? Toate răspunsurile de aici cat de bune o fi sau adevărate strică frate, internetul e frustrat si negativ rau

| Freya1 a răspuns:

Chiar dacă o sa fie aplaudate si ridicate in slavi comentariile cu e anormală,trebuie sa pui piciorul in prag,e ea nu stiu cum eu o sa zic aproape contrariu.
Stiu ca nu e ok sa fi extrem de gelos si posesiv, trebuie sa ai o limita, sa te gestioneze, calmezi, sa comunici nu sa zbieri si sa urli dar in acelaș timp nici tu ca si băiat o dată ce ai o relație nu e ok sa ai atâtea gagicute pe lângă tine.Nu stiu ce varsta ai, Poate e ok pe la 14, 15 ani dar cand esti matur trebuie sa realizezi ca pe cel de langa tine nu il incanta sa iti împartă atenția cu o altă femeie.Cred ca ce zic si suna normal, adică tu poti sa spui ca e o prietena buna doar ca majoritatea stim ca de foarte multe ori nu prea exista asa ceva.Rar se intampla sa fie o prietenie simplă, fara vriunu strop de sentimente din partea unuia dintre voi.Plus ca după apar comparațiile inevitabile ce din nou va scoate din sărite orice om îndrăgostit.Sa nu mai vorbim de faptul că vorbești cu partenerul tau prin mesaje si el iti spune ca e la suc cu nu stiu ce fata, sa vorbeasca intimitatile voastre, sa ii sufle în ceafă, sa isi fluture sani sau fundu toata ziua prin fata lui chiar e enervant si deranjant.Nici eu una nu as permite și chiar as spune ca daca vrea gagicute sa stea singur si sa umble cu câte vrea.
E ok sa aveti prieteni cupluri, sau sa aveti cel mult prin preajma o prietena de a ei adusă de ea, dar nu fete de care ea nu stie nimic, ce ati avut impreuna, ce fel de relație ati avut etc.La fel si vice verde.