| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de 1 și 4 luni, dar între timp a reapărut fostul. Zic reapărut pentru că ne-am întâlnit întâmplător într-o seară la niste prieteni comuni. Dar cand l-am vazut parcă mi-au aparut si sentimentele fata de el. Nu ne-am despărțit urât ci pur si simplu eram "copii". Am vorbit de 2 zile și a spus că si lui i-au reapărut, se simte ciudat, nu a mai fost in situatia asta. Va dati seama ca nici eu, ma simt vinovată intr-un fel, deși n-am făcut absolut nimic cu fostul laughing Simt 2 lucruri total diferite față de ei 2, nu știu ce să fac. A mai trecut cineva prin situația asta? Cum ati gestionat-o?

Răspuns Apreciat de Editori
| anamaria82726 a răspuns:

Multor persoane li se intampla asta. Din cauza faptului ca pe fostul il cunosti de mult mai mult timp si din moment ce nici nu v-ati certat nu era prea greu sa va revina sentinentele. Acum na, nu ii cunosc pe niciunul personal ca sa iti spun sa faci o anumita alegere. Este posibil sa regreti in viitor daca te intorci la fostul sau sa regreti daca ramai cu actualul. Asta nu ai de unde sa stii. Mai mult decat sa faci ce simti pe moment, nu ai ce sa faci. Dar cred ca stii ca in orice relatie dupa mai mult timp de stat impreuna, intervine acea monotonia. Chiar daca va iubiti, stati unul cu altul din obisnuinta. Nu mai exista acea flacara de la inceput si,, fluturasii,, din stomac. Cu actualul esti super obisnuita dupa atat timp si poate ai impresia ca pe fostul il placi mai mult. Parerea mea este ca e doar o senzatie de moment si ca ar fi urat sa il lasi pe actual care iti este alaturi de atat de mult timp. Gandeste-te cum te-ai simti daca ai fi in locul lui. Ai avea motiv sa il parasesti daca ti-ar fi facut ceva. Dar el aparent nu are nicio vina. Oricum, tu ii cunosti, tu stii cum sunt fiecare, e decizia ta. Si orice decizie ai lua, sa ai grija macar sa nu i-o spui actualului intr-un mod prea urat sau sa il minti si sper sa iei decizia corecta

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca ai deja o relatie de un an si ti-au reaparut sentimentele inseamna ca nu ai o relatie de dragoste ci doar asa sa treaca timpul?
Alege unu din ei de preferat cel cu care esti acum, totusi 1 an sa arunci pe apa sambetei crezi ca merita?

| Drimmero a răspuns:

E clasica asta la unele, cand apare fostul deja il arunca la cos pe ala din relatia actuala, e atat de des intalnita situatia incat rad.

Spune-i prietenului tau pana nu se ajunge la inselat, sa stie sa nu mai piarda vremea aiurea.

| Sofer a răspuns:

Evital. Cam toate va reaprindeti după fostul.

| cristimihailov a răspuns:

Ce este in prezent este ceea ce ai.
Ce a fost in trecut este o amintire.

Principiu de viata happy

| Jus7t a răspuns:

Ah, deci te-a udat ăla când a trecut pe lângă tine pe stradă, apoi tu ai continuat să vorbești cu el pe la spatele iubitului având sentimente pentru el și acum ne întrebi pe noi dacă să îl alegi pe fostul sau pe actualul și tot ți se pare ciudat că te simți vinovată.
Da, foarte ciudat thinking
E clar că dacă îl iubeai pe actualul nu se întâmpla asta.
Tu zici că atunci când v-ați despărțit erați copii, ceea ce sunteți și acum.

| Awwr_Adam_1999 a răspuns:

Esti conștientă că îi rupi inima prietenului tau nu?
Dacă nu ai facut o deja!
Sau nu a aflat el!
Inseamna ce pe actualul nu il iubesti destul de mult daca dai la o parte asa de usor un an de zile pe 2 zile!
Ce sa zic ai grija mare si fa in asa fel in cat sa nu rănești pe nimeni! Cândva si tu vei regreta si o sa te doară!

| SimyOsb a răspuns:

Sper sa faci în asa fel încât, mai târziu, sa nu ai regrete.
Dacă ai încercat un lucru și nu ai reușit, e în regula, dar dacă nu ai încercat, regretele apar...
Eu zic sa i mai dai o șansă, doar încerci.
Mulțumesc