| piciuk a întrebat:

Am o relatie de aproape un an cu un baiat mai mic cu un an ca mine... si cateodata simt nevoia sa am langa mine pe cineva mai matur, care sa imi dea sfaturi, sa ma ajute chiar sa imi interzica anumite lucruri. poate vi se pare ciudat. dar cred ca am nevoie de cineva care sa ma tina din scurt. dar pe de alta parte parca imi pare rau sa ma despart de el pentru ca tine la mine foarte mult si cand ne mai certam se pune pe plans sa ne impacam. ce as putea sa fac? nu stiu ce sa aleg? despartirea sau sa continui asa?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Alinu stiua in primul rand ar trebui sa te gandesti cum a fost relatia dintre voi la inceput. Daca intre timp lucrurile s-au schimbat e semn ca ceva poate fi reparat. Daca tu ai aceste ganduri de mult timp si nu ai reusit sa le alungi e o problema. Cel mai bine este sa te gandesti la plusurile si minusurile acestei relatii cu seriozitate si profund. Nu este sa continui o relatie doar din cauza obisnuintei insa ar fi pacat sa renunti la ea din cauza unor ganduri temporare. De obicei majoritatea fetelor aleg in aceasta situatie despartirea insa sufera foarte mult dupa. Gandeste-te ca la cat de mult te roaga cateodata sa va impacati s-ar putea sa te respinga daca te vei desparti de el in mod categoric si vei realiza ca ai facut o greseala. Sa ramana relatia in acest stadiu nu este deloc benefic. Se vor acumula frustrari si de o parte si de alta. Tu vei deveni mai rece, el va suferi iar alteori el va fi mai rece si tu vei suferi. Cel mai bine este sa te gandesti ceea ce vrei. Fii sigura ca putini baieti stiu sa iubeasca. Majoritatea baietilor mai maturi privesc dragostea ca pe o chestie oarecare si cred ca ai putea suferi. Schimband partenerul din unul care venereaza dragostea la unul care nu crede in ea sau o considera ceva banal iti va aduce si mai multe frustrari si cu siguranta multe regrete. Analizeaza bine situatia. Depinde si de varsta voastra. Poate peste cativa ani acest baiat devine baiatul tau de vis, mult mai matur dar cu aceeasi conceptie despre dragoste. Crede-ma ca ai suferi enorm peste ani daca l-ai vedea asa cum vrei tu un barbat acum si stii ca puteai fi impreuna cu el.

8 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Eu imi doresc fix opusul tau.
Toata viata am avut relatii cu barbati mult mai maturi.
Cand aveam eu 15 ani prietenul meu avea 24.
S-a intamplat sa am eu 20, el 30 si chiar eu 21 el 33.

Ce pot sa-ti zic ...Barbatii astia sunt genul ala : direct, matur, calculat. Majoritatea stiu ce vor, dar nu-i o regula sa stii.
Maturitatea nu sta neaparat in ani, poate doar experienta, nu maturitatea unui om.

Eu acum, imi doresc baieti, nu mai vreau barbati, pentru ca. nu mi-am trait iubirea de liceu, nu mi-am trait niciodata varsta si nu am copilarit alaturi de un baiat.
La 19 ani eu eram ca si maritata cu un EL si 3 ani am fost femeie de casa.
Mi s-a acrit si vreau altceva!

Asa ca... daca tu vrei altceva, nu ezita sa alegi, pentru ca fiecare om isi doreste ce n-a avut si e bine sa nu stam pe ganduri si sa implinim tot ce sta in mainile noastre!

| valy a răspuns:

Pai sincer imi pare rau pentru baiatu respectiv dar daca tu nu simti dragoste si toate alea pentru el, mai bine lasa-l sa isi gaseasca o fata care sa ii merite sentimentele, si ce sa spun, un baiat mai mare nu e intotdeauna solutia, pentru ca unu mai mare ca tine ti-ar putea face mai mult rau, intr-adevar si bine. faza e ca de multe ori baietii mai mari unii dintre ei nu sunt potriviti pentru ceea ce vrei tu, dar poti sa speri sa gasesti unu bun si care sa fie potrivit cum ti-ai dori tu.winkingsi cu faza cu tinutul din scurt si cu interzisul si ajutatul sunt lucruri pe care trebuie sa te inveti sa le faci de una singura nu sa fii impinsa de altii de la spate, pentru ca viata are si suisuri si coborasuri si daca te va impinge cineva intotdeauna de la spate nu va fi bine. sper ca nu te-am plictisit cu discursul asta si sper sa iti fie de folos:*

| StaRmAgiC a răspuns:

Trebuie sa faci intodeauna ceea ce simti. Iar daca tu simti ca nu mai poti continua asa, alege despartirea.Pt. ca stii vorba"Orice inceput are si un sfarsit". Voi 2 in cele din urma tot o sa va despartiti, ca nu o sa stati o viata intreaga. Discuta cu el si incearca sa ii explici intr-un anumit fel incat nici sa-l ranesti.In cele din urma poate va intelege.Totusi el decat sa traiasca cu impresia ca tu tii la el si tu sa stai ca pe ghimpi ca el ar fi prea imatur si iti trebuie unul care sa te inteleaga, nu e chiar bine. Dar eu zic sa te gandesti de doua ori inainte de a face un anumit lucru.Ca de cele multe ori luam anumite decizii si facem greseli si ne dam seama prea tarziu de acest lucru. Fa ceea ce iti spune inima.

| babydollella a răspuns:

Daca u simti ca ceva e in neregula...renunta,pentru ca odata si odata tot ai sa t plictisesti de el, trebuie sa fii langa cineva care iti place in toate privintele ca sa fii cu adevarat fericita...parerea mea

| zantedeschia a răspuns:

Matur? Barbat? Cam greu de gasit. Si la 35 de ani sunt niste copilasi, se poarta ca baietasi de 20 ani. Succes

| Rux_5597 a răspuns:

Eu cred ca iti cam pierzi timpul langa cineva care nu e genul tau. De ce sa stai cu el cand in timpul asta poti sa ai pe cineva cum iti doresti? Nu'i o solutie sa stai langa el din cauza sentimentului`acela asemanator milei.
Acum depinde de tine. dar mai bine e sa iti cauti pe altcineva.
Bafta!happy

| adelutza_9680 a răspuns:

Trebuie sa faci ce simti. Daca nu simti nimic pentru el, atunci ar fi bine sa va despartiti chiar daca acest lucru va fi f. dureros pentru el.In cazul in care tu il iubesti, atunci ramaneti impreuna.Pare sa tina la tine.Insa intr-un final vei vrea sa fii alaturi de un barbat mai matur si vei vrea sa fii fericita cu adevarat.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici sa continui asa dar si el trebuie sa inteleaga ca vrei saai un iubit mai matur