| Anxiousy a întrebat:

Buna seara TPU, vreau sa va spun o nelamurire de-a mea, si daca puteti in vreun fel sa ma ajutati.

Am o relatie de 1 an si 2 luni, numai ca iubita mea este o fire indiferenta. se schimbase o perioada pentru ca ma despartisem de ea ca nu mai rezistam sa o vad asa indiferenta fata de mine, si dupa cateva saptamani i-am mai dat o sansa mi-a spus ca ii este greu fara mine si ca nu imi va mai gresi niciodata, si totul a fost okay cateva luni, dar de curand a inceput iar cu indiferenta. si i-am spus sa inceteze ca iar ma raneste si daca ne despartim nu ne mai impacam ca ea niciodata nu o sa se schimbe mereu a fost indiferenta si mi-a raspuns "si ce crezi ca o sa imi mai calc pe orgoliu sa ne impacam? daca ne despartim asta e, o sa ma schimb cand simt nevoia" si i-am zis sa nu mai fie indiferenta si tot ea o tine pe a ei ca numai ea are dreptate si ca asa o sa faca dar nu a dovedit nimic din ce a spus...

Spre exemplu astazi cand m-am dus intr-o pauza la ea in clasa (nu ne-am mai vazut de aproape 2 saptamani pentru ca am fost foarte racit si am stat in casa) m-am asezat langa ea si nici macar nu m-a pupat. nici macar nu m-a luat si pe mine in brate sau sa ma tina de mana si nu ne-am mai vazut de atata timp si cu o seara inainte mi-a spus ca ii este dor de mine si m-am gandit sa ma duc sa o vad, si cand am vazut ce comportament are. si i-am spus la telefon chestia asta si a zis ca ce vreau eu ca e "imposibil" sa ma consult cu altii ca nu e deloc normal ce i-am cerut, ca ea niciodata nu o sa faca asta, o intereseaza mai mult de altii decat de relatia asta, ii era chiar asa greu sa imi dea un pupic, sa ma ia in brate avem 1 an impreuna nu suntem de 1 saptamana... o tine pe a ei mereu si la telefon tipa si m-am saturat i-am inchis si nici nu a mai sunat si vina este doar a ei. cel putin eu asa vad situatia ca doar ea are toata vina, nu mai vreau sa ii raspund la telefon cateva zile sa vad ce face, pentru ca de fiecare data vrea sa intoarca situatia sa ma faca pe mine sa pic de prost si nici macar nu e adevarat ce zice. m-am saturat de atata indiferenta din partea ei dar ce pot face? De cate ori am incercat sa-i explic tot eu sunt ala "nebun", cand vorbesc cu ea la telefon cateodata nici nu e atenta tasteaza la calculator sau cine stie la ce se gandeste si trebuie iar sa repet ce am zis sau daca ii spun ceva de relatie se baga peste mine cu cine stie ce face gen "stii ce a facut Y la scoala azi" in timp ce eu VORBESC. cica inconstient nu vrea sa faca astea. ce pot face in situatia asta? Nu vreau sa ma despart de ea deci nu vreau sa urmez sfaturi gen pauza/despartire. sincer tin la ea si suntem de 1 an impreuna. amintiri etc. este greu va dati seama daca ati avut sau aveti o relatie de peste 1 an... ce altceva pot face va rog sa imi dati sfaturi, va multumesc.

11 răspunsuri:
| Laurentiu_4547 a răspuns:

Buna, cam cidata situația dar o sa iti dau un sfat prietenesc, chiar daca nu vrei sa te desparți de ea relatia asta va lua sfârșit cat de curand pentru ca te vei plictisi de comportamentul ei indiferent vrei suferi si mai mult. Daca nu vrea sa inteleaga asta e nu ai ce face te desparti dea ea si gata chiar daca o iubesti dar nu ai ce face. Dar care e motivul de se poarta asa ce i-ai facut, poate nu te iubeste cu adevarat. Iti spun despartirea va veni in curand daca continuati asa si suferi degeaba.

| Tailynne a răspuns:

Buna! Imi pare foarte rau sa aud toate acestea,din nefericire si eu sunt o persoana foarte indiferenta.
Din punctul meu de vedere: daca folosim indiferenta ei vor ''alerga'' la noi,iti pot da si un exemplu din propria experienta,mai intai te apropii de o persoana iar apoi o tratezi cu indiferenta,persoana respectiva va fi mult mai atrasa de tine si mult mai interesata.
Multe persoane cand iubesc o persoana si le este frica/rusine sa o arate folosesc indiferenta,
de obicei fata asteapta ca baiatul sa o salute daca doreste o conversatie cu ea,ca el sa fie mai interesat de ea decat este aceasta de el.
Dupa parerea mea ea chiar tine la tine,dar de fapt nu stie cum sa arate asta si scoate in evidenta doar indiferenta,in plus nu vei reusii sa schimbi asta la o persoana doar daca aceasta va lua decizia sa se schimbe. Spune-i ca intr-un fel ar trebui sa-si calce pe orgoliu daca isi doreste ca totul sa continue si sa nu mai apara alte certuri intre voi, ar trebui sa vorbesti cu ea fata in fata intr-un loc mai retras, sa-i spui tot ce ai pe suflet, ca o iubesti cu adevarat si ar trebui sa se gandeasca foarte bine la tot ce se intampla, daca ar fi o alta persoana nu ar accepta ca ea sa se comporte in felul acesta si ar lasa-o balta in schimb ce tu te straduiesti sa agreezi comportamentul ei deoarece nu doresti ca totul sa se termine.
P.S.: Nu incerca sa fi si tu la fel de indiferent doar ca sa-i arati cum este ea deoarece totul se va stinge intr-o clipita.

| pitbull93 a răspuns:

Frate inteleg ce simti, sfatul meu pentru tine este urmatorul: incearca sa fi si tu indiferent si sa te comporti asa ca ea, cand vorbiti la telefon povestestei si u de altele si daca iti reproseaza ii spui ca si ea face la fel. Incearca sa vorvesti si cu alte fete sa vezi daca o sa fie geloasa ca sa iti dai seama daca te mai iubeste daca se desparte de tine inseamna ca nu te mai iubeste. Fi indiferent si sigur o sa se schimbe ori se va desparti de tine ori va reveni la tine, (cand vezi ca pierzi o persoana iti dai seama ca o iubesti) daca mai vrei vreun sfat da-mi un mesajwinking

| Anxiousy explică (pentru pitbull93):

Sa stii ca la astea m-am gandit demult si le-am si aplicat, ii este frica sa ma piarda si este geloasa daca vorbesc cu altcineva si se supara daca fac fazele care le face ea, deci din cauza asta spun ca nu o inteleg.

| pitbull93 a răspuns (pentru Anxiousy):

Mda deci ori te iubeste ori este obisnuinta, si eu am trecut prin asta da eu am parasit-o, bine daca nu merge incearca sa cauti alta fata si daca iar iti face chesti de astea ii spui direct ca daca mai este indiferenta o parasesti da eu zici pe un ton de ala serios. sincer ti-as sugera sa o parasesti asta ii genu ala de fata care ii place mereu sa povesteasca cu baieti si sa incerce ceva nou, asta nu va fi niciodata numai a ta, o sa te insele cand va avea ocazia daca nu se cuminteste cautati alta da intre timp ce esti cu eawinking ca atunci cand o parasesti sa te vada cu alta ca sa primeasca ce meritawinking sau ii spui ca ai cunoscut alta fata si daca ea nu isi revine o vei parasi pentru aiawinking

| neutrino a răspuns:

Relatia voastra nu mai exista si tu nu vrei sa intelegi acest lucru.

| ooolifeoolol a răspuns:

Fie nu-i pasa de relatia voastra.
Fie ii e frica de iubire.
Fie se gandeste ca esti un sacal care si-o va lua in cap imediat dupa ce primesti prea multa atentie.

| DiiiaDy a răspuns:

Eu nu te inteleg de ce vrei sa fii cu ea daca vezi ca nu te respecta. Unii oameni se despart si dupa o viata de casnicie, femei mai sunt pe lume.Chiar daca o iubesti asta nu inseamna ca are dreptul sa isi bata joc de tine, eu te sfatuiesc sa pui piciorul in prag si sa fi mai "barbat" pentru ca observ ca ea este un fel de "sefa".Ar fi cazul sa faci ceva ca sa te respecte, este vina ta ca i-ai permis prea multe, in loc sa te plangi ca se poarta asa, mai bine ii spui vreo doua sa-si revina. Daca nu se schimba ar cam fi cazul sa va despartiti(stiu ca ai mentionat sa nu iti dam sfaturi de despartire dar alta solutie nu vad). Sper ca ti-am fost de folos :*

| Vlad327 a răspuns:

Pai nu cred ca mai vrea sa fie cu tine...
Nu ii mai pasa de tine.
Dar ea nu stie cat de mult iti pasa de ea cat o iubesti dar degeaba.Cel mai bine gaseste una calumea care te iubeste foarte mult.Iti urez multa bafta.

| robertshadow a răspuns:

SALUT! Cu acest gen de fata am avut si eu o relatie.Aceleasi gesturi si acelasi comportament il avea si cu mine. Daca la inceput sa zicem totul era ok, pe parcursul relatiei cand a vazut k ii accept toate ifosele, cand a vazut ca intr-adevar tin cu tot sufletul la ea s-a schimbat.Stiu o sa imi zici ca teoretic nu e normal sa se poarte asa cu tine, ca ii arati dragostea ta si ca ea ar trebui sa fie fericita ca are un baiat asa de treaba langa ea, insa ea deja s-a obisnuit cu tine, ea stie ca te consumi cand te trateaza cu indiferenta, nu zic ca nu te iubeste dar nu e normal din partea ei.Si eu cand incercam sa discut cu prietena mea,tot la modul asta se purta,pur si simplu tacea,nu ma baga in seama,eventual isi gasea vreo preocupare.

In momentul de fata ea te vede ca pe un ''catelus'',stie ca o iubesti si de cate ori s'ar certa cu tine stie ca tu vei face primul pas(spre impacare).
Trebuie sa-ti impui punctul de vedere,stiu ca e greu, stiu ca ti-e teama sa o pierzi, dar ea poate s-a obisnuit cu tine si nu mai reprezinti o tinta pentru ea, nu te ia in serios, stie ca mereu o sa te intorci la ea.cand mai tipa la telefon, stai calm si incearca sa iesi din situatie printr-o gluma gen''iubire tu chiar vorbesti serios'', arata-i ca esti calm, k nu te doare indiferenta ei desi stiu e foarte greu.La genul acesta de fata poti sa-i explici de 1000 de ori si sa ai discutii interminabile si poti vorbi kla modul serios, ea tot asa o sa faca cum vrea ea.E orgolioasa insa intr-o relatie iubirea trebuie sa fie mai presus de orgoliu.Este o fata imatura,daca iubesti cu adevarat o persoana esti mereu aproape de acea persoana, nu esti indiferent cu ea. Poate fata chiar tine la tine dar gandeste'te catu in momentul in care ii explici niste lucruri foarte logice, ea nici nu te baga in seama, ramane indiferenta. Sfatul meu e sa nu mai faci pe catelusul, sa-i accepti toate astea.FII BARBAT! stiu e greu,ti'e teama ca daca o sa fii mai indiferent sa cand o sa se certe cu tine iar u nu o vei lua in serios ea s-ar putea sa-ti spuna ca nu tii la ea,dar crede-ma asa va vedea k esti barbat si poti trece peste,Intr-un an de zile presupun ca i-ai aratat ca o iubesti,bine asta nu inseamna sa nu[i arati in continuare dar mai subtil asa,nu totul pe fata.E foarte posibil ca daca timp de cateva zile tu daca nu o bagi in seama nici ea sa nu te bage pe tine,dar asa iti poti da seama daca te iubeste cu adevarat! Asta in cazul in care chiar nu i-ai gresit cu ceva insa iti recomand sa te intalnesti cu ea,iesiti la o plimbare,vorbiti dar de cate ori ea iti reproseaza ceva sau se supara fara motiv spune'i ceva de genul''ce frumoasa esti cand te superi'' tachineaz'o si apoi da'i un sarut lungg.

In concluzie arata'i k esti barbat,ca nu e ea singura fata de pe pamant,incearca sa treci peste indiferenta asta a ei,iar cand u vorbesti si ea nu e atenta,poti sa-i spui:vad k esti cu capul in nori,cand iti revii,suna'ma! stiu e foarte greu,dar asa ii poti arata ca nu esti afectat, practic tu cam esti sub papucul ei, a vazut ca tii mult la ea si ca o iubesti, insa chiar daca ea te iubeste, trebuie sa ti'o si arate nu sa faca pe indiferenta! daca mai ai nevoie de un sfat imi poti da un pm cu id'ul tau si mai vorbim! Apropo ce varsta are prietena ta si ce varsta ai tu?

| Anxiousy explică (pentru robertshadow):

Eu am 18 ea are 17, la chestiile astea m-am gandit si eu si le-am aplicat pe de-acursul relatiei, dar crede-ma nu tin, ea niciodata nu intelege ce ii spun, se poarta cateva zile ok si pe urma iar e cu "capu in nori". Poate asa s-a subinteles ca sunt sub papucul ei dar crede-ma de cate ori incearca sa fie mai sus ca mine o intorc imediat, poate si din cauza asta tipa la telefon ca vede ca nu ii merge cu mine, eu ma duc cu ideea mea pana la capat daca am dreptate, nu stau sa tac, ca tipa ea sa fim seriosi, pur si simplu ii inchid si ma suna ea si ii spun daca s-a calmat si zice ca da, daca se repeta iar ii inchid etc.

Nu o sa o mai bag in seama cateva zile, si pe urma dupa ce voi vorbi iar cu ea ma voi preface ca nu s-a intamplat nimic pana acum, iar atunci cand o vad iar ca, calca stramb cu indiferenta ei, o sa ii spun scurt si la obiect, ori se schimba, ori isi ia la revedere de la mine. I-am mai spus asta si zicea "de ce tu vrei asta" si o repeta asa pana ii dadeam un raspuns ma si enerva cand repeta mereu "de ce tu vrei asta" pana ziceam eu da/nu.