| LoveMe16 a întrebat:

Am pus 2 intrebari mai devreme despre vizita la medicul ginecolog. Am inteles ca el va trebui sa ii transmita mamei mele informatiile pe care eu vreau sa i le transmita, conform unor legi. Deci sa inteleg ca nu trebuie sa merg cu frica, nu? Ca el e posibil sa nu ii zica si poate imi da si niste sfaturi in legatura cu inceperea vietii sexuale. Astept raspunduri..si va rog fara jigniri

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exact. Nimeni pe lumea aceasta adica nici un medic ginecolog nu se poate pronunta in mod absolut sigur/cert in ce mod s-a produs DEFLORAREA (in cazul ca s-a produs ) si ca atare poate sa se exprime doar cu privire la ce a constatat insa nu se va putea pronunta si asupra modului in care s-a petrecut ruperea himemului, cum s-a produs deflorarea. Daca tu vei sustine ca ruperea himenului se datoreaza faptului ca te-ai masturbat facandu-ti degetica, sau ti-ai rupt himenul ca urmare a folosirii de OB-uri, dandu-te multcu bicicleta, etc. medicul nu te poate contrazice (chiar daca el crede altceva) si drept urmare va putea sa-i spuna mamei tale doar ceea ce ati discutat si ati convenit ca poate sa le transmita parintilor. Cat despre virginitatea ta nici nu poate fi vorba sa intre in discutie fiindca NU POATE fi constatata deoarece in primul rand virginitatea este o notiune psihica, mentala iar pe de alta parte nu ramane absolut nicio urma de natura fizica, palpabila, vizibila, ca vaginul a fost penetrat de catre un penis. Te poti prezenta fara nicio teama sau ingrijorare la consultatia ginecologica si bineinteles sa-i ceri sfaturi privind activitatea sexuala. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Medicul ginecolog nu-i tramsite mamei ce vrei tu sa-i transmita, pentru ca nu are voie sa minta, ci trebuie sa-si spuna exact ce se intampla cu tine si cu problemele tale genitale.

| seth2016 a răspuns:

Sigur ca ii poti cere sfaturi.

Insa mai bine / in plus il iei pe prietenul tau de mana si mergeti la un cabinet de planificare familiala si contraceptie.

Indiferent de varsta va primeste si consultatia este gratuita. Acolo puteti discuta amandoi cu medicul ca sa va raspundeti la toate intrebarile legate de sex.

| LoveMe16 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi, chiar m-au ajutat mult. Sper sa te pot ajuta si eu cand vei avea nevoie!