| uknow a întrebat:

am o intrebare... care este varsta minima, cea mai frageda,, cat mai mica posibil si acceptabila pentru inceperea vietii sexuale?!

eu mi-am inceput-o recent si as vrea sa stiu fara a fi judecata daca am facut bine sau nu. din cate am auzit dupa contactul sexual trebuie o vizita la ginecolog, dar chiar este necesara? pentru ca nu as vrea sa merg acolo iar mama sa afle ca nu mai sunt virgina (sunt minora) in acest fel, dar nici eu nu as vrea sa ii spun.

pe zi ce trece ma gandesc daca am facut alegerea potrivita de a-mi incepe viata sexuala acum...,anyway, sunt curioasa sa vad varstele cele mai mici si destul de acceptabile pentru asta.

si as vrea sa mai stiu daca varsta are vreo legatura cu dereglarile organismului ce sa petrec la mine : greata, ameteli,durere de sani, etc... sau daca sunt din alta cauza.

multumesc anticipat laughing)

funda.

Răspuns Câştigător
| HaiBoni a răspuns:

Colega mea si-a inceput viata sexuala la 12 ani, intr-o excursie cu scoala si nu a fost la nici un ginecolog, deci nu e nici o problema, ea neavand nimic. Si eu zic pe la 12 ani ar fi deja cazul sa iti incepi viata sexuala.

14 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

De ce mai intrebi daca tot ai inceput viata sexuala?
In general varsta acceptata este cel putin 17 ani jumate sau chiar 18.
Atunci corpul tau este pregatit, organele tale sexuale dezvoltate, iar riscurile contactarii cancerului de col uterin mici.In plus o sarcina este mai usor de dus dupa acesta varsta.De BTS-uri nici nu mai zic.
O vizita la medicul ginecolog, este nu numai necesara, ci si obligatorie!

| Kalla a răspuns:

Nu inainte de 16 ani ar fi ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista limita minima sau axima.O faci atunci cand crezi ca esti pregatit pentru asa ceva, Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Nu ai specificat daca ai facut sex protejat sau nu? Aceste simptome pot indica o sarcina, dar pot fi si de la dereglari hormonale. In ambele cazuri vizita la ginecolog e obligatorie.
Varsta minima pentru inceperea vietii sexuale. Odata cu prima menstruatie. Varsta legala este de 18 ani.
Sper ca esti lamurita. Spor.

| uknow explică (pentru anonim_4396):

Am facut sex protejat. mie mi-a venit menstruatia de la 11 ani dar nu m-am apucat sa fac sex de atuni, Doamne fereste! dar la ginecolog nu pot merge pentru ca sunt inca minora si nu vrea ca mama sa afle ca virginitatea mea s-a dus pe Apa Sambetei...

| MiruD a răspuns:

Buna! happy
Mmm. Sexul ar fi indicat sa fie facut dupa varsta de 17 ani, aproape de majorat. Pentru ca daca e si se intampla ceva, esti majora. Acum depinde si de fiecare ce vrea sa faca cu viata ei. Sunt fete care nici macar nu au buletin si ele deja vorbesc despre sex, sau mai grav teste de sarcina. Asta nu e o noutate. Iar sexul e ceva frumos, rapid, fluturi, bla bla...Ce urmeaza dupa e mai grav, daca nu il faci cum trebuie.
Oricum, sper ca ai macar peste 15 ani, si ca te-ai protejat, nu?
Vizita la ginecolog, hmm...trebuie facuta si ea! Na.ce sa facem?! Si el este un doctor, ca toti ceilalti care isi face treaba. Si nu trebuie sa iti fie rusine. Nu esti singura care merge la un altfel de medic. Si daca nu vrei sa afle mama ta, vorbeste cu o matusa ceva si mergi impreuna cu ea.
Relax!
Fundita? :*

| Alicezzz a răspuns:

16-18 ani. fiecare o face atunci cand se simte pregatit\a. starile tale de ameteala, greata... nu par a fi normal, eu zic sa iti faci un test de sarcina sau sa mergi la medic, acolo vei gasi toate sfaturile de care ai nevoie, parerile sunt impartite aici, dar importanta este sanatatea ta! Bafta! :*

| sensualus a răspuns:

Asta trebuia sa stii inaintehappy

| Hαppiηеss a răspuns:

Indicat ar fi ca inceperea vietii sexuale sa fie dupa varsta 17 ani, pentru ca incepand mai devreme organismul nu este suficient de dezvoltat iar riscul de a suferii de diferite afectiuni, infectii leziuni ba chiar cancer de col uterin este mult mai mare...de aceea medicii si persoanele mai in varsta sfatuiesc tinerii sa astepte.
Daca totusi faci pasul acesta mai devreme decat ar trebui cum este si cazul tau de altfel, trebuie sa te ingrijesti si sa te preocupe serios starea ta de sanatate de aceea este necesar sa iti faci cam de 2 ori pe an un control ginecologic, in cazul in care apare ceva te poti trata la timp fara a aparea complicatii.
Sa nu mai vorbim de faptul ca pana vei ajunge sa iti cunosti marea dragoste si sa te casatoresti vei schimba niste parteneri ceea ce nu este tocmai sanatos.
In concluzie trebuie sa te duci la ginecolog si nu este neaparat nevoie sa fi insotita de catre mama ta, sunt anumiti medici care nu iti cer asta, te poti interesa.
Mult noroc!

| HaHaGirl a răspuns:

16-17 ani,la ce simptome ai, ai putea fi gravida, ia un test de sarcina si fa-l cat mai repede, sau chiar mai multe, 16-18 ani este limita la care din punctul meu de vedere ar fi ok sa-ti incepi viata sexuala fara a avea prea mult de suferit, atat tu cat si corpul tau.

| paulpetrolistu a răspuns:

Pai. in primul rand nu e o problema asa mare daca faci sex la 15-16 ani(faci ce vrei) si in al doilea rand as vrea adresa ta de mess sa vorbim despre niste chestii

| NeverSayNowXD a răspuns:

1-2 ani

| uknow explică:

Stiu ca dragostea si sexul nu au varsta dar vreau sa stiu o varsta in care macar putin sunt si organele pregatite...

| costik1 a răspuns:

Eu cunosc o fata care a inceput la 13 ani si 6 luni...da` ea a facut`o protejat