| xpain a întrebat:

Am pus ieri intrebarea aceasta:

"Tocmai am intrat la liceu si noua clasa este o fata pe care o plac, faza e ca ea e genu de fata care vorbeste doar cu prietena ei si nu se baga in seama cu nimeni. Eu m-am mai bagat in vorba cu ea dar nu stiu daca ma place. Va rog nu raspundeti cu afirmatii gen: Spune-i direct in fata ca o placi, sunt sigur ca ar rade de mine No bun ce sa fac sa ma "mai apropii" de ea? Astept intrebarile voastre. (PS: Spuneti-mi si ce limite sa am adica sa nu ma creada un obsedat sau ceva, vreau doar sa stie ca o plac dar sa nu o deranjeze )"

Si am continuat cu asta:

"So, multumesc de raspunsuri azi m-am uitat la ea din intamplare si m-a vazut si mi-a facut cu mana si i-am facut si eu, acum nu pot sa zic ca ma place doar din atat. Iar cu biletele, va rog, fara suparare cred ca e cea mai proasta idee. In fine, nu prea stiu cum sa ma bag in seama cu ea."

So, in curand e balu bobocilor si o idee buna cred ca ar fi sa o invit la bal. Nu invitatia e greu de facut, greu e ca-s nesigur daca si alt baiat din clasa o vrea, vreau sa fiu primul care o invita dar in asa fel incat sa-i si placa si nici sa nu ma faca vreun obsedat gen: Ia uite-l si pe asta nu are ce face...

Help!

Răspuns Câştigător
| VadTot a răspuns:

Salut,Prietene!

Deci lucururile stau in felul urmator, offcum sa ti zic..Cred ca ar trebui sa ai un pica rabdare..sa nu sari asa pe ea"hodoronc tronc "mai mult sa o sperii.ok curand spui ca i balul bobocilor... daca te va refuza asta nu inseamna ca trebuie sa fii suparat..totusi cred ca trebuie sa te mai linistesti si tu..am impresia ca esti cam agitat asa.iar daca continui in felul acesta iti garantez ca mai mult o vei speria si te va refuza din start pentru o eventuala relatie cu tine pe viitor..incearca sa fi foarte prietenos cu ea.dar sa nu asa asa fel incat sa o faci sa inteleaga ca vrei de la ea doar..cine stie ce ok? incearca sa fi cat mai simplu..nu exagera...Succes!

2 răspunsuri:
| Zeref a răspuns:

Da e adevarat ca foile de dictando mazgalite cu inimioare si scris colorat este o idee proasta. Sfatul meu este sa nu te bagi in seama cu ea pentru ca o sa ai de suferit.Niciodata sa nu-ti faci iubita pe colega de clasa sau de serviciu.O sa ai numai de suferit.Rata de succes pana la sfarsit este mica.Gandeste-te ca ea sau tu va veti certa si chiar prin a inceta relatia. Dupa aia ce faci cand o vezi in fiecare zi? Poti suporta cum sta cu altu in brate doar sa-ti faca in ciuda? Plus ca esti in primul an. Daca tot vrei prietena ai o scoala intreaga de unde sa-ti alegi.La fel si relatiile din cartier nu merg.Chestii banale dar cu impact major.
Ia gandeste-te cat iti va lua sa te reabilitezi.Crede-ma ca vei ajunge si la gandul de a te transfera.Eu daca ma cert cu una din grupa de la mine putin imi pasa suntem 300 intr-un amfiteatru si imi pot schimba si grupabig grin.Dar tu? Nu vreau sa-ti tai elanul dar inevitabilul se intampla.Cu cat esti mai mic, cu atat mai mult impactul sentimental este mai mare.
Tu alegi.Este doar parerea mea.
SucceS!

| anca29 a răspuns:

Din cate mi-ai explicat e o fata cuminte, nu? Fa pe baiatul bun si sensibil! Fi cat mai sufletist! Si ca fata iti spun, atata timp cat nu e o pitipoanca sau acra nu o sa rada de tine! Am vorbit cu toate fetele de subiectul ista! Voi va pisati pe voi de frica sa ne spuneti asta si noua ni se pare supeeer cute! In orice caz incearca sa fi cast cu ea nu wild, ok? Sper sa te descurci