| anonim_4396 a întrebat:

Am ramas insarcinata daca am facut sex in ultimele zile de ciclu? Mai precis dupa 4 zile de ciclu.
Nu s-a terminat in mine dar cand a scos-o crede ca a rams sperma la intrare. Era intuneric, eram pe graba.
Mai precis dupa 4 zile de ciclu.
Am un ciclu regulat. Multumesc

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este regulat si are o lungime medie/standard de 28-29 de zile ovulatia se produce mereu in a 14-15 zi a ciclului. Ovulul poate fi fecundat un catre un spermatozoid care a ajuns in trompa uterina cu cel mult 5 zile in urma. In concluzie formarea unei sarcini in primele 8-9 zile ale ciclului menstrual teoretic este aproape imposibil sa se produca. Se apreciaza ca si in cazul in care sexul se finalizeaza cu ejacularea intentionata a spermei in vagin in aceste prime 8-9 zile probabilitatea de sarcina este de maxim 3-5% si de doar 1-3% in cazul in care sperma este ejaculata in exterior. Teoretic intr-o astfel de situatie posibilitatea de a se naste o sarcina se poate exclude. Multa sanatate!