| bianca13 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am aproape 19 ani si in urma cu 2 luni mi-am inceput viata sexuala.Partenerul meu nu este dornic sa folosim prezervativul spunand ca el stie cand isi da drumul.Pana acum nu a ejaculat niciodata in mine, dar stiu ca exista posibilitatea de 4% sa ramai insarcinata in urma scurgerii lichidului lubrifiant.Azi trebuia sa imi vina ciclul dar nu stiu de ce nu s-a intamplat acest lucru.Perioada fertila am avut-o acum 2 saptamani, dar nu am nici un fel de simptome ca sa ma faca sa cred ca sunt insarcinata.Stiu ca la majoritatea femeilor apar simptome dupa cateva zile.As putea fi insarcinata chiar daca nu am simptome? Apropo avortul medicamentos doare? Va rog daca cineva stie sa imi raspunda si mie ca sunt foarte ingrijorata!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul de sarcina cu metoda spusa de tine este intre 4 si 30%, in functie de perioada ciclului menstrual in care te gasesti tu.
Majoritatea femeilor nu au simptome in cursul sacinii, iar cele care au simptome, le au incepand cu saptamanile 4-5 de sarcina, adica la minim 10 zile de la intarzierea menstruatiei. Asadar, fie ca esti fie ca nu esti insarcinata e absolut imposibil sa ai simptome la o intarziere de o zi. Asadar da, poti fi insarcinata, dar asta o vei sti peste 6-7 zile facand un test de sarcina din urina de dimineata la minim 7 zile de intarziere a menstruatiei si repetandu-l la 3-4 zile daca e negativ.
Avortul medicamentos este foarte periculos pentru femeie si de aceea este interzis in Romania, iar tentativa se pedepseste cu inchisoare atat pentru cel care incearca cat si pentru gravida.
Nu fi ingrijorata, lasa lucrurile sa curga. daca iti faci multe griji si esti cumva insarcinata poti vatama copilasul care tocmai se formeaza in burta ta. Ingrijeste-te bine si asteapta timpul necesar pentru a afla daca esti sau nu mamica.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stressul determina la voi foarte des intarzierea ciclului! Dar ce e trist si ingrijorator este ca si tu din pacate, ca atatea altele, uitati ca mai exista si riscul de a te imbolnavi de vreo boala transmisa sexual, precum candida, hepatite, sifilis, HIV >>> SIDA, HPV, etc, etc.

"Stiutul" la care se refera prietenul tau a facut foarte multe fete tinere mamici! Tu esti prima care trebuie sa ai foarte mare grija de sanatatea ta si a aparatului tau reproducator! Daca te lasi numai pe "experienta si stiiinta lui" risti sa ai mari probleme!

Citeste si urmeaza cu strictete ce ti-a raspuns Brigaela!

Informeaz-te in plus si de aici: www.informarehpv.ro

| MikyMi a răspuns:

Asteapta sa vezi daca o sa vina ciclul, poate sa se deregleze din cauza ca ti-ai inceput viata sexuala... daca nu, vine e bine sa faci un test de sarcina...atunci vei sti sigur daca esti sau nu insarcinata. Avortul nu e o metoda contraceptiva.asa ca aveti grija pe viitor, sa nu va ucideti copilasii! Daca Dumnezeu o sa vrea ca tu sa ai un bebelus insemna ca u trebuie sa ai un bebelus care o sa te faca fericita, iar daca u il ucizi o sa traiesti toata viata cu el pe constiinta. Ai grija de tine!

| cretzufinish a răspuns:

Poate fi vorba de o dereglare hormonala din cauza inceperii vietii sexuale, totusi daca nu si-a dat drumul in tine asta nu inseamna ca e 100% sigur. Asa cum ai zis si tu, exista si acest risc. Protejeaza-te. De asemenea, eu sincer nu am incredere nici in perioada fertila, mai ales daca nu ai menstra regulata. Vorbiti de metodele de contraceptie amandoi, ajungeti la un numitor comun...Sau du-te la un planning pentru anticonceptionale.

| Deeiu a răspuns:

De ce nu faci un test de sarcina?
Foarte simplu:p

| CaliforniaLove a răspuns:

Scuze sunt off:Acel lichid contine spermatozoizi? Poti ramane insarcinata?
Raspundeti-mi si mie...
Scuze inca odata Bianca pentru ca am pus o intrebare aici, sper sa nu te superi.

| Aly_8868 a răspuns:

In primul rand nu la toate femeile vin siptomele dupa primele zile.Se poate 1saptamana 2 saptamani.Depinde de organism. Ti-am trimis acest mesaj ca in speranta ca daca esti intr-adevar insarcinata nu vei avorta copilul.Cand o sa ai un copil dorit te vei gandii la acesta(daca il vei avea)Deci daca esti insarcinata te rog din tot sufletul sa nu il avortezi.Stiu ca vei face ce vrei dar din partea mea te rog sa nu il avortezi.=(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O sarcină este instalată dacă menstra întârzie mai mul de 5-7 şi chiar 10 zile.
Metoda coitului întrerupt oferă protecţie sub 50%.
Lichidul lubrifiant ajută la o bună penetrare, nu sarcină.
Avort medicamentos? Acesta nu se face decât sub supraveghere medicală ca şi cel chirurgical.
Simpotemele de sarcină nu apar la câteva zile.
La vârsta de 19 ani nu ştii nimic referitor viaţa sexuală, metode contraceptive, igienă, etc.
Documentează-te la un centru de planing familiar, cărţi de specialitate privitor la acest aspect al vieţii.
Înainte să te îngrijorezi, foloseşte prezervativul.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în primul rând PASTREZA-ȚI CALMUL e cel mai important în momentul asta. Înainte sa ploua, picura sa ma explic înainte de ejaculare este eliminat un lichid care este purtător de spermatozoizi deci de azi înainte nu mai tine faza ca știe când ejaculează. Având în vedere ca ai avut primul contact sexual în urma cu puțin timp menstruația poate întârzia. Stai calma așteaptă 7 zile de la ultimul contact sexual ia un test de sarcina fa-l și vezi cum iese.Cauze care pot întârzia menstruația în cazul tău poate și stresul ca stai și te gândești la o posibila sarcina. Faptul ca nu ai simoptome e de bine... asa ca relax ia un test de sarcina fa-l și pe viitor ca sa fi mai sigura nu mai folosi metoda asta de contracepție. Cat despre avortul medicamentos cred ca te referi la pilula de după... pilula aceea se ia în maxim 24-48 de ore de la contactul sexual în care a apărut riscul unei sarcini și din câte știu eu nu doare ceea ce face pilula respectiva este ca produce o menstruație spontana ceea ce nu permite ca embrionul sa își "facă cuib" în uter.

P. S (tot ce ți-am zis o spun din propie experiența) repet stai calma nu te stresa știu treci printre niște momente foarte naspa gândul la o posibila sarcina... ufff e naspa CALMA. Sper sa fi fost de ajutor răspunsul meu>big grin

| nutzyb a răspuns:

Buna! indiferent cat e de mare dragostea, cel mai bine e sa nu ai incredere in el. eu am avut incredere in partenerul meu si, bineinteles ca am ramas insarcinata. acu, multumesc lui dzeu suntem impreuna si dupa prima sarcina nedorita a venit si primul nostru copil, o fetita. in cazul simptomele unei sarcini, acestea s-au manifestat dupa 3 -4 saptamani, dar fiecare corp e diferit si deci reactiile sunt diterite si unice pentru fiecare sarcina in parte. mult succes!