| Alexandra19991 a întrebat:

Salut,pe data de 1-05-2016 am facut sex protejat cu iubitul meu,dupa ce a ejaculat in prezervativ bineinteles,la dat jos...i.a facut un nod si la aruncat la gunoi,problema este alta,eu nu am ciclul regulat, in martie a venit pe 15 si in aprilie pe 22... dar difera mereu, acum sunt ingrijorata deoarece mai sunt 5 zile si se termina luna iar mie nu mi-a venit menstruatia,ma gandesc la fel si fel de chestii,daca prezervativul avea o gaurica si de acolo sa se fii intamplat ceva,sau cine stie,dar de obicei facem sex protejat si nu s-a intamplat vreun accident,nu am nici un fel de stare,ma doare putin in partea bazinului si mijlocul, ori e sub constientul meu laughing credeti ca as putea fii insarcinata? Cat la % ar fii posibil din cele descrise? am uitat sa mentionez ca folosim la foecare act sexuale prezervative durex...conteaza si marca uneori laughing va multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod normal in urma unui sex protejat si fara "accidente" in timpul actului sexual, probabilitatea de sarcina este neglijabila, considerata ca fiind teoretic 0 (zero). Daca ultima menstruatie a fost normala ca numar de zile si in general asemanatoare cu cele anterioare, atunci poti fi convinsa ca a reprezentat garantia ca nu s-a format o sarcina in timpul ciclului menstrual precedent. De asemenea, daca dupa terminarea menstruatiei, adica in actualul ciclu menstrual nu au fost intretinute contacte sexuale neprotejate, atunci nu exista nicio posibilitate de a fi insarcinata. Faptul ca inca nu a inceput menstruatia dupa trecerea a circa 34-35 de zile poate avea cauze doar de natura hormonala. Din acest motiv actualul ciclu se poate prelungi fara a se putea stabili cat timp, fiindca lungimea ciclului depinde de dereglarea hormonala aparuta in organismul tau si in ce mod functioneaza glandele endocrine care produc hormonii feminini estrogen si progesteron al caror rol este cel de reglare a ciclului menstrual. Daca in ultimele 6-8 luni nu ai avut cicluri menstruale REGULATE mereu de aceeasi lungime, atunci poti fi linistita ca acesta este si in acest caz motivul real al prelungirii ciclului actual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, sansele de a ramane gravida sunt minime.

| Elena995 a răspuns:

Daca nu ai o menstruatie regulata e cam greu pentru tine sa stii daca esti sau nu. Totusi iti poti lua un test de sarcina si sa vezi, cu toate ca nu cred ca esti. De acum in colo, ca sa fiti siguri ca prezervativul este ok, dupa ce il foloseste il poate spala(in baie), adica il umple cu apa si atunci va vedea daca are vreo ruptura sau ceva de genul. Ca sa fiti mai linistiti tongue