| anonim_4396 a întrebat:

Am avut menstruatie pe data de 22.12(durata 6 zile)si in ultima zi de menstruatie am avut un contact sexual(adica pe 27)Intrebarea mea este urmatoarea:Care ar fi perioada de fertilitate si cea de nefertilitate mentionez(ciclu neregulat)?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai ciclul regulat, in cazul meu sa-ti dau un exemplu sa intelegi.
Am avut menstra pe 1 ianuarie timp de 6 zile, in a7a zi am avut relatie intima... 8 zile am zile nefertile imediat dupa terminarea menstrei, desi sex neprotejat fac cam 4-5 zile, restul cu ejaculare in alte parti pentru a ferii de o sarcina momentan. Dupa cele 8 zile nefertile, apare ovulatia cand poti concepe un copil, eu o am intre 5-7 zile, dupa asta iar nefertila pana in prima zi de menstra.

Oricum la un ciclu neregulat, stai linistita nu ramai insarcinata, apar zilele nefertile, numai ca tu esti confuza ca nu stii cand iti apare ovulatia... iti poti face test pentru asa ceva. Se gasesc teste pentru ovulatie in farmacii.

Ovulatia o poti simti cand se produce, sunt acelasi stari de discomfort ca la venirea menstrei, numai ca ai secretia mai abundenta, fata de zilele de dinaintea ei.