| Fear_No_1998 a întrebat:

Am si eu o intrebare am facut dragoste cu iubita mea dupa 2 zile de menstruatie si mi s-a rupt prezervativul...dar ejacularea nu a fost in ea. Dar totusi mie teamă de lichidul acel. are șanse de a rămâne însărcinată. rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma sexului cu probleme care a fost intretinut in ziua a 2-a dupa terminarea menstruatiei, (oare in a cata zi a ciclului? ) poate exista o anumita POSIBILITATE insa aceasta chiar daca este de regula foarte mica, totusi ea exista, (nu poate fi complet eliminate) de a se putea forma o sarcina inda numai in anumite cazuri/conjuncturi si anume : 1. ) Sa ajunga sperma IN VAGIN si 2.) Doar daca ciclul menstrual este foarte scurt de 21 sau 22 de zile fiindca in acest caz PERIOADA FERTILA se suprapune peste perioada dintre cea de a 3-a si a 8-a zi a ciclului respectiv, sau in cazul in care ciclul menstrual este foarte/extreme de DEREGLAT/NEREGULAT si bineinteles si in acest caz NUMAI daca la terminarea sexului sperma a fost ejaculate IN VAGIN. Posibilitatea certa de a se putea forma o sarcina inytro situatie ca si cea precizata devine posibila doar in cazul in care : CICLUL MENSTRUAL este de tip REGULAT si are lungimea/durata de 21 sau 22 de zile, adica cele mai scurte cicluri menstruale ovulatorii d.p.d.v. medical, fiindca in acest caz OVULUL este eliberat din OVAR in a 7-a zi la ciclul de 21 de zile si in a 8-a zi in cazul ciclului de 22 de zile. In primul caz PERIOADA FERTILA incepe din a 3-a zi a CICLULUI adica in a 3-a zi de MENSTRUATIE sau in a 4-a zi in cazul al 2-lea si aceasta PERIOADA dintre a 3-a zi si a 7/8 respectiv a 8/9-a zi a ciclului, devine cea mai/maxim FERTILA in jurul zilei a 6/7-a sau a 7/8-a a respectivelor cicluri menstruale. In astfel de cazuri daca sperma este ejaculate in vagin in a 4-5-6-a zi a ciclului menstrual (unele inca zile de menstruatie), atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se forma o sarcina este FOARTE/FOARTE mare. Sanatate

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...La 2 zile dupa terminarea menstruatiei nu este posibila aparitia unei sarcini.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sunt sanse extrem de mici spre nule sa fii ramas gravida. Teoretic era in perioada infertila cand ati facut sex adica la doua zile dupa terminarea menstruatiei.

| ionyspartan a răspuns:

Mie la fel mi s-a intamplat candva, am facut la 2 zile dupa menstruatie, si, da a ramas gravida.