| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare,am stari de greata,balonare, ameteli si o stare proasta in geneeral, acu 1 saptamana mi-a trecut menstruatia si acum iar ma dor sanii,eu cred ca sunt insarcinata, am facut si un test dar a iesit negativ, mentionez ca ultimul contact l-am avut acum 2 saptamani, voi ce parere aveti

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Starile descrise de tine se datoreaza altor factori medicali sau de sanatate si nicidecum datorita unei sarcini ipotetice.Se stie foarte precis ca menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt inceputul unui nou ciclu menstrual, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata. In cazul in care ultima ta menstruatie a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se poate confunda cu o simpla sangerare si considerate ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.De asemenea formarea unei sarcini este practic considerata ca fiind aproape imposibila daca sexul are loc in ultimele 3-5 zile ale ciclului menstrual chiar si in cazul in care sexul a fost neprotejat si partenerul a ejaculat intentionat in vagin. In concluzie NU POTI FI INSARCINATA fapt confirmat si de rezultatul testului de sarcina. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul dupa ce ai facut sex cu iubitul tau, nu ai cum sa fii gravida.

| Ungureanu_Clara_2000 a răspuns:

Daca medicul spune ca nu ai nimic probaibil are drepatate.mai departe nu stiu CE sa ti spun. multa bafta si sanatate.

| Bogdan_Timis_2001 a răspuns:

Esti gravida